INTERVIEW: fotograf Louis Neville - " je to právě snímek s nejlepším světlem, který z ostatních vyčnívá"

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-01.png

Krásné Vánoce, milí přátelé a kamarádi dobré fotografie a odcloněno.com blogu o fotografování nejen pro fotografy. S radostí vás dnes vidím i na štědrý den a jako každé pondělí vás vítám u nového interview s talentovaným fotografem jehož specializací je krajinářská fotografie.

LOUIS NEVILLE je talentovaný umělecký fotograf z anglického města Rye v East Sussex a jeho specializací je krajinná fotografie. Jeho smysl pro světlo, barvu, kompozici a perspektivu mu pomáhají v tvorbě dechberoucích fotografií, které visí na stěnách po celém světě.

Vřele tě mezi námi na odcloněno.com vítám, Louis.

Děkuji, je mi potěšením.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-02i.png

To je rád. Pojďme tedy k mé první otázce: co tě přivedlo k fotografování?

Nikdy jsem se o fotografování moc nezajímal, tedy až do doby, kdy jsem uviděl jednu fotografii zobrazující vodopád. Její autor využil dlouhé doby expozice a mně tento styl zachycení vody učaroval. Učaroval mi natolik, že jsem s touto technikou chtěl sám experimentovat, a tak po probádání dané problematiky jsem si koupil svůj první fotoaparát a několik ND filtrů k tomu. Zatím jsem však neměl možnost velké vodopády fotografovat.

Co by řekl, že tě jako umělce ovlivňuje?

Určitě příroda. Krajina lišící se podle sezóny a nepředvídatelnost počasí je pro mě tím nejzajímavějším subjektem pro fotografování.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-03i.png

Děláš pravidelně něco, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval?

Trávím týdny, během nichž neudělám ani jednu fotografii, neboť místo, kde žiji, není tak dramatické, jak bych si představoval. Musím tedy často řídit daleko stovky mil, s čímž se váže tlak, jenž pociťuji, jakmile jsem v zajímavé lokalitě. Nutí mě ke 100% soustředění na to, co dělám, abych se domů vrátil s něčím použitelným. Myslím, že takové soustředění mě vede k tomu a pomáhá mi, abych se stále fotograficky zlepšoval.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-04i.png

Proč jsi zůstal u fotografování přírody a nepřešel třeba k produktům, lidem, …?

Kvůli mé silné potřebě dokumentování přírody. Navíc krajinná fotografie je tím jediným, co mě zajímá. Ty pomíjivé chvíle, kdy slunce při jeho východu či západu slunce dokáže proměnit celou scénu - to je to, co chci sdílet s ostatními.

Někteří fotografové krajináři tvrdí, že člověk prvně musí milovat přírodu a až pak s sebou vzít fotoaparát, co bys na to řekl?

Než jsem začal s fotografováním, netrávil jsem příliš času v přírodě a zřídka jsem se viděl východ slunce. Nicméně můj fotoaparát mě přivedl blíže k přírodě a již teď jsem viděl více východů, než běžný člověk vidí za celý svůj život.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-05i.png

Z tvých slov i fotografií je patrné, že světlo a kompozice patří mezi dva zásadní a důležité elementy pro dobrou krajinnou fotografii. Na co by si ještě měl fotograf dát pozor, aby jeho tvorba byla úspěšná?

Kromě kompozice a světla je dalším důležitým prvkem krajinářské fotografie rychlost závěrky. A prodloužená expozice může kompletně změnit divákovo vnímání. Mraky jsou měkčí a v pohybu, i voda se mění na mlhu a fotoaparát je schopný několikavteřinovou expozici zachytit a renderovat ji jako jeden snímek, což je něco, čeho naše oko schopno není.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-06.png

Předpokládám, že podobně jako většina fotografů, tak i ty pořizuješ několik různých snímků jedné scény. Podle čeho se však při editování na počítači rozhoduješ, abys vybral ten nejlepší?

Jakmile mám kompozici jasnou, zkouším různé filtry a časy závěrky, a tak není neobvyklé abych udělal 30+ snímků. Světelné podmínky se neustále mění a v průběhu každého focení se najde chvíle, kdy je světlo absolutně nejlepší, a proto jakmile jsem zpět ve studiu, je to právě snímek s nejlepším světlem, který z ostatních vyčnívá a činí mé rozhodování obyčejně rychlé a snadné.

louis-neville-fotograf-krajiny-odcloneno-rozhovor-07.png

To zní skvěle. Nakonec bych se ještě rád zeptal, podle čeho se rozhoduješ, jestli nechat fotografii v barvě či jestli by nebylo lepší převést do B&W?

Ve své galerii nemám mnoho černobílých fotografií, poněvadž preferuji barvu, ale někdy, když mám snímek se silnou kompozicí, fotku převedu na monotón, neboť barvy mohou odvrátit divákovu pozornost a konverze do B&W je skvělá pro vytvoření odlišné atmosféry.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního krajinářského fotografa? Více najdete na: louisneville.500px.coma www.facebook.com/LouisNevillePhotography.

© Copyright Louis Neville 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.