Neomezená kreativita, více radosti a lepší fotografie z osobního focení...

Včera odpoledne jsem šel dolů po Václavském náměstí, když jsem si všiml tří holek s DSLR fotoaparátem, a tak, třebaže jsem vcelku chvátal, zbystřil jsem, jelikož tentokrát se nejednalo o turistky, ale o malé pouliční a pravděpodobně i z velké části improvizované fashion focení: první slečna v outfitu, druhá s fotoaparátem a třetí zabezpečovala technickou podporu. Proč vám to však říkám?

Připomnělo mi to náhled na fotografování, k němuž jsem se musel v osobní tvorbě sám postupem času dobrat a o kterém bych vám rád dnes poreferoval. Než však začnu chtěl bych předeslat, že jej nepovažuji za jediný nebo dokonce nejlepší, nicméně si myslím, že stojí za sdělení.

Podobně jako mnoho jiných fotografů i já jsem zpočátku mnohdy a neustále přemýšlel, vymýšlel a do posledního detailu každé focení dlouhé hodiny, dny, týdny a někdy i měsíce plánoval, aby mě při focení nic nepřekvapilo a já byl schopen dosáhnout mnou vytyčeného cíle. Můj moleskine byl celý počmáraný a popsaný zbytečnými kravinami od začátku až do konce. A kolik focení jsem z desítek naplánovaných tehdy uskutečnil? Tři. Časem jsem tedy došel k názoru, že takový styl focení, i když se jevil dobře zpočátku, je vhodný... není moc vhodný a omezuje nejen moji kreativitu, ale i růst.

O něčem podobném vyprávěl fotograf Trey Ratcliff, když se v jednom z jeho interview zmínil o profesoru keramiky, který rozdělil své studenty na dvě poloviny - v té první měl každý za úkol, pro absolvování kurzu a získání kreditů, udělat jeden a vskutku jakýkoliv hrnec za týden, zatímco v té druhé se studenti měli snažit vytvořit jeden skvělý hrnec za celý semestr. Jaké měly tyto dvě skupiny výsledky?

 

Hrnce té první, která bez zbytečného snažení produkovala jeden každý týden, byly na konci semestru zdaleka lepší, než té, v níž měli studenti za úkol vytvořit jeden mistrovský kousek.

 

A právě včerejší holky na ulici mi připomněli tvorbu bez zbytečného přemýšlení, které pravděpodobně nakonec budou tvořit mnohem lepší fotografie, než ti z nás, co musí mít každý detail z kreativního aspektu tvorby fotografií dopředu naplánovaný.