INTERVIEW: fotograf Scott Rinckenberger - "Je to umění omezování a zjednodušování, a tudíž vzbouzí nekonečnou zvídavost jak ve fotografovi, tak i divákovi."

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-01.png

Přeji vám krásné pondělí a vítám vás u dalšího rozhovoru s profesionálním fotografem, který, než se osamostatnil, krásných deset let asistoval nám všem dobře známému fotografovi jménem Chase Jarvis. V dnešním interview se tedy dozvíte něco o asistování, ale i o filozofii dnešního fotografa jeho pohledu na svět, jenž bezesporu ovlivňuje i jeho fotografie. 

scott-rinckenberger-fotograf.jpg

SCOTT RINCKENBERGER je profesionální fotograf z amerického Seattlu, jehož specializací je umělecká dobrodružná a krajinná fotografie se zaměřením na lyžování, lezení, jízdu na kole a cestování. Než začal fotografovat Scott, se intenzivně a profesionálné věnoval vrcholovému lyžování, nakonec se však rozhodl svou kariéru spojit s fotografováním.

Je mi ctí přivítat tě mezi námi na odcloněno.com, blogu o fotografování nejen pro fotografy, Scott. Jak jsi se vlastně dostal k fotografování?

Třebaže jsem si na střední škole zvolil fotografování jako jeden z mých předmětů, nezačal jsem se tím zabývat až do doby, kdy jsem začal trávit mnoho času před objektivem jako profesionální lyžař. Měl jsem to štěstí pracovat se skvělými fotografy, podílet se na tvorbě fotografií pro magazíny, reklamy a cestovat po světě na podporu mé původní vášně, lyžování. Časem technika a dovednosti fotografů mě začaly zajímat natolik, že jsem začal mimo sezónu pracovat jako asistent, abych se naučil základům tohoto řemesla.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-02.png

Řekl bys, že ti kariéra extrémního lyžaře pomohla k tomu, abys byl lepším fotografem?

Absolutně. Velká část mého fotografování se opírá o mou znalost krajiny a dobrodružného ducha, které se snažím zachytit v mé tvorbě. Prvně jsem se otrkal v těchto místech a aktivitách během mé kariéry lyžaře. Fotografování ve vysokohorských podmínkách si s sebou nese vysokou bariéru pro vstup a fyzická zdatnost a znalost horského prostředí jsou nezbytné pro bezpečnost a dále intimní známost horské kultury je klíčová k nacházení skvělých subjektů a dalších lidí pro honbu za tvorbou fotografií.

Co dále bys řekl, že tě jako umělce ovlivnilo?

Mým primárním vlivem, jenž mě jako umělce ovlivňuje je přirozený svět. Je zajímavé, že neustále pokračuji ve stejném poslání: objevovat po světě divoká místa, trávit venku co nejvíce času a snažit se pohybovat v harmonii a kreativitě v těchto prostředích. Lyžování a outdoorové dobrodružné výpravy chápu jako kreativní činnost a fotografování pro mě rozšířilo tuto kreativitu a dalo mi způsob, jak vytvořit něco s trvalého, hmatatelného a něco, čímž se mohu s ostatními o můj čas v divočině podělit. Jsem inspirován lidmi, kteří našli způsoby, jak pečovat a podporovat jejich vášně, zatímco oslavují a chrání divokou přírodu od člověka jménem Yvon Chouinard, zakladatele firmy Patagonia až po lidi jako John Muir a Bradford Washburn, kteří kombinují outdoorové aktivity s akademickými, vzdělávacími, uměleckými a ochranářkými činnostmi.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-03.png

Děláš v současnosti pravidelně něco, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval?

Řekl bych, že človék zřídka cítí tu senzaci ze zlepšování se v něčem tak subjektivním jako je fotografování poté, co dokončí svou křivku osvojování si prvotních znalostí. Poté je vzrušení ze zlepšování nahrazeno pocitem vyšší pohodlnosti, efektivity a zkracováním vzdálenosti mezi tvým ideálem a skutečností.

Jak se k tomu fotograf dostane?

Dva kroky, jak se k tomu dostat, jsou nalezení inspirace a fotografování, co nejvíce se dá, a proto se snažím být venku a mačkat spoušť, kdykoliv je to možné.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-05.png

Nedávno jsi se rozloučil se snem mnohých začínajících fotografů, jakým směrem se hodláš ubírat?

Z části se vracím k věcem, které mě původně inspirovaly k fotografování. Mnohé roky, po které jsem pracoval jako pravá ruka Chase Jarvise, byly neuvěřitelně poučné nejen z hlediska fotografování, ale také businessu, marketingu, videa, vyprávění příběhů a podnikatelských činností. A právě kvůli tomu jsem pro Chase pracoval déle, než jsem původně plánoval.

Proč jsi se tedy rozhodl osamostatnit?

V určitém bodě, před několika lety, kdy má vlastní tvorba a outdoorové explorace začaly umělecky a kreativně stát na vlastních nohou, rozhodl jsem se, že se potřebuji vrátit ke kariéře více zaměřené na život venku, který budu oslavovat a sdílet prostřednictvím fotografování.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-06.png

Uvažuješ o zaměstnání foto-asistenta, nebo už nějakého máš?

Když se mi naskytne projekt, který si vyžaduje více rukou a inteligence, mám několik kluků a holek, kterým volám, a třebaže bych měl rád pomoc na plný úvazek, zatím to není aktuální.

Proč by vlastně fotograf měl chtít asistenta?

Skvělý asistent je schopný předvídat potřeby fotografa a často i pracovat na nápadech, které samotného fotografa ještě nenapadly. Neuvažuji o asistentovi jako o někom, komu bych poroučel a nechával jej dělat špinavou práci. Asistenty si vybírám podle toho, jestli s nimi chci kolaborovat.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-04.png

Jakých závažných chyb se může asistent či asistentka dopustit při spolupráci s profesionálním fotografem?

V zásadě pokud asistent či asistenka nejsou odevzdáni docílení stanovených cílů projektu, pro který byli najmuti, a není to jejich priorita číslo jedna, bude to dělat problémy. Může se to projevit jejich snahou o přebrání klienta fotografovi, který je zaměstnal, dále zaměřením se na jejich vlastní společenské cíle v rámci daného projektu nebo tím, že jsou roztržití, když mají být sousředění.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-07.png

Co bys řekl, že byly ty nejdůležitější aspekty fotografování, které tě Chase naučil?

Pracováním s Chasem jsem se naučil být kreativně flexibilní, neustále pracovat na rozvětvováním mých dovedností, vždy se dívat dopředu a útočit na projekty s bezmeznou energií až do té doby, než jsou kompletně dokončeny.

Fotograf Jonathan Coe s obdivem mluvil o tvé životní filozofii, co považuješ za důležité v životě fotografa a životě obecně?

Byl jsem poctěn, že Jonathan o mé tvorbě a filozofii mluvil laskavě v jeho interview. Společně jsem s ním strávil několik skvělých dní v kanadských horách a máme toho hodně společného. A pokud bych měl destilovat svou filozofii života a umění, mohlo by to být toto: V životě se vyskytují chvíle, kdy cítíš, že jsi na správném místě se správnými lidmi a že děláš to, pro co ses narodil, abys dělal. Vyhledávej takové momenty, zjisti, jaké podmínky je tvoří a postav svůj život kolem nich.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-08.png

Předpokládám, že cestuješ obklopen týmem lidí, podle čeho si vybíráš ty, se kterými chcěš pracovat a trávit čas?

Jsem moc rád s lidmi extrémně nadanými pro jejich tvorbu nebo pro život, kteří jsou však těmi posledními, kdo ti o tom bude vyprávět, kteří zřídka přemýšlejí nad věcmi jako nemožnými a často vidí, že ta největší výzva přináší tu největší odměnu. Vedou život plný radosti, pokory, humoru, profesionality, všestrannosti a entuziasmu. Jsou to lidé, kteří si upřímně užívají situace, jež by mnozí nazvali peklem, mučením či nějakým jiným nepěkným slovem.

Všiml jsem si, že máš přistup k tomu nejlepšímu fotografickému vybavení, které je dnes člověku dostupné. Jaký máš pohled na vybavení z pohledu tvorby krásných fotografií?

Technicky řečeno, skvělá fotografie vyžaduje krásně zarámovaný subjekt, temnou krabici s dírou pro vpuštění světla a kus technologie citlivé na světlo, která to, co prochází tou dírou, zaznamená. Tato technologie byla a je nekonečně zdokonalována, ale žádná z těchto technologií není schopna poskytnout substitut pro svělou a kvalifikovaně zachycenou scénu. Dej skvělému fotografovi jednorázový fotoaparát a špatnému fotografovi D4ku a ten jednorázový přístroj pokaždé vyhraje. Fotoaparát je nástroj pro realizaci fotografovy vize, ale nikdy její substitut.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-09.png

Když jsi venku a hledáš svoji další úspěšnou fotografii, po jakých klíčových elementech se díváš a čemu věnuješ nejvíce své pozornosti?

Rád trávím mnoho času v prostředí, jež právě se snažím zachytit, a hodně se v něm při tom pohybuji. Je až šílené, v jaké míře jsem lezu po horách či je sjíždím na lyžích, kdy mi letmý pohled do náhodného směru prezentuje tu perfektní ilustraci daného místa, času a nadšení, kdy pak už jen stačí stisknout spoušť. Hledám fotografie, které ilustrují ideál s co nejnižším množstvím rušivých elementů, zatímco se spoléhám na čisté světlo a formu, aby předali tu větší myšlenku.

Je mi jasné, že fotografuješ jednu scénu vícekrát a máš pak z čeho vybírat, podle čeho se však rozhoduješ, který snímek je ten nejlepší, když svou práci edituješ?

Často se zamýšlím nad tím, jestli jsem efektivním editorem své tvorby. Mám obrovské množství zkušeností s editováním, neboť jsem téměř 10 let pracoval jako editor a retušér pro Chase Jarvise, nicméně jedna z věcí, které jsem přinášel do té rovnice, bylo čerstvé oko nezatížené samotnou chvílí pořízení fotografie. Když edituji moji vlastní tvorbu, nemám zmíněnou nestrannost vůči nadšení, které jsem cítíl při zachycení toho momentu, a tak abych to nějak kompenzoval, obvykle zpočátku vybírám dost zběžně, pak se pokouším vložit mezi mé fotografie a bezprostřední vzpomínky z výletu trochu času, než se k nim nakonec vracím pro finální výběr.

scott-rinckenberger-fotograf-adventure-landscape-krajiny-interview-10.png

Co podle tebe ze snímku dělá fotografii hodnou více než jednoho pohledu?

Mnoho skvělých fotografií, které jsem kdy viděl, jsou úžasně jednoduché a přitom vskutku efektivně zachytily danou scénu či ideu, že podněcují vysokou míru fascinace s každým nepatrným detailem. Jedná z krásných částí fotografického řemesla je to, že, krom toho, co se vešlo do zorného pole fotoaparátu na zlomek vteřiny, umožňuje vynechat kontext či vysvětlení. Skvělá fotografie má okamžitý vliv, avšak dává divákovi pocit, že chce více. Je to umění omezování a zjednodušování, a tudíž vzbouzí nekonečnou zvídavost jak ve fotografovi, tak i divákovi.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního úžasného fotografa? Více najdete na: scottrinck.com500px.com/scottrinck a google+.

© Copyright Scott Rinckenberger 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

SCOTT RINCKENBERGER is a professional photographer based in Seattle, WA, who specializes in fine art adventure and landscape photography with an emphasis on skiing, climbing, biking and traveling. Before he started his photography career he was pursuing a life of an extreme pro skier but in the end he decided to merge his love for the outdoors with photography. Scott is an amazing and talented photographer and you’re about to learn more about him, his life philosophy and photography in today’s interview.

I am honored to welcome you among us at the odcloněno.com, blog about photography not only for photographers today, Scott. How did you get into photography?  

While I took a photography class in high school, my true pursuit of photography didn't begin until a number of years later when I began to spend a lot of time in front of the lens as a pro skier.  I was fortunate enough to work with some great photographers producing images for magazines and ads and traveling the world in support of my original passion, skiing.  In time, the techniques and skills of the photographers became of great interest to me and I started working as an assistant during my offseason in order to learn the nuts and bolts of the craft.

Would you say your extreme skiing career's helped you to be a better photographer?  

Absolutely.  A great deal of my photography relies on my familiarity with the landscapes and adventures I try to capture in my work.  I first gained comfort with these places and activities during my ski career.  There is a high barrier to entry when it comes to shooting in the alpine wilderness; fitness and knowledge of the mountain environment are necessary for safety, and an intimate familiarity with the mountain culture is key to finding great subjects and collaborators in the pursuit of images.

What else would you say influenced you as an artist?  

My primary influence as an artist is the natural world.  It's interesting, I'm still on the same mission I've always been on; to explore the wild places of the world, to spend as much time outdoors as possible, and to attempt to move in harmony and creativity through these environments.  I look at skiing and outdoor adventure as a creative pursuit, and photography has become an extension of this creativity, a way to generate something lasting, tangible and sharable from my time in the outdoors.  I'm very inspired by people who have found ways to support and foster their passions while celebrating and protecting the wilderness; from Yvon Chouinard, the founder of Patagonia to John Muir and Bradford Washburn who mixed outdoor adventure with academic, educational, artistic and conservationist pursuits.

Do you regularly do something to make yourself a better photographer these days?  

I feel like one rarely feels the sensation of getting better at something as subjective as photography once the initial learning curve is completed.  After that the sensation of getting 'better' is replaced by the feeling of being more comfortable, more efficient, of finding a shorter distance between your ideal and your actual. 

How does one get to such point?

The two steps to get to this place are finding inspiration and shooting as much as possible.  To that end, I try to get outside and pull the trigger whenever I can.

After saying your final goodbyes to a dream assisting job, which way are you heading in now?

In some ways I'm returning to the things that inspired my pursuit of photography in the first place.  My many years working as right hand man to Chase Jarvis were unbelievably educational, not only with regard to photography, but also business, marketing, video, storytelling, and entrepreneurial pursuits.  It was this breadth of knowledge that kept me working with Chase for so much longer than I initially had planned.  

Why did you decide to be independent as a photographer?

At a certain point a few years ago when my own work and my outdoor explorations started to feel artistically and creatively valid, I decided that I needed to return to a career more focused on a life outside celebrated and shared through photography.  

Are you considering hiring a photo assistant or do you already have one?  

I have a few guys and gals I call on when I have a project that requires some extra hands and brainpower.  I'd love to have full-time help, but it's not in the cards for the time being.

Why should a photographer want an assistant?  

A great assistant can anticipate the needs of the photographer, and often even be working on ideas that the photographer hasn't yet had.  I don't think of  an assistant as somebody to boss around and do the dirty work, I select assistants because I want to collaborate with them.

What are the biggest mistakes a photo assistant can make while working with a professional photographer?  

Basically, if an assistant is not committed to making the goals of the project they've been hired for their number one priority, it will cause problems.  This can come in the form of trying to pitch themselves to the client or focusing on their own social aims within the context of a project, or just being distracted when they should be focused.

What are the most important aspects of photography that working with Chase taught you?

Working with Chase I learned to be creatively flexible, to constantly work to diversify my skills, to always look ahead and to attack projects with boundless energy until they are completely finished.

Jonathan Coe spoke highly of your life philosophy, what do you consider to be important in photographer's life and in life in general?  

It was an honor to have Jonathan speak kindly of my work and philosophy in his interview.  He and I shared some great days in the mountains of Canada and have a great deal in common.  If I had to distill my philosophy in life and art, it might be this: There are moments in life when you feel like you're in the perfect place, with the perfect people, doing exactly what you were born to do. Seek those moments, figure out what conditions create them, and build a life around them.

I suppose you have a team of people around when you travel, how do you choose the ones you work and spend time with?  

I love to be with people who are extremely gifted in their work or life, but are the last people on earth to tell you about it;  who seldom think of things as impossible and often find that the bigger the challenge, the greater the reward. They curate a life filled with joy, humility, humor,  professionalism, versatility, and enthusiasm. There are people who have genuine fun in situations that other people would refer to as hell, or torture, or some other nasty word.  

I've seen you have access to some of the best photography gear available to a man, but what's your point of view on all that in regards to making beautiful photographs?  

Technically speaking, a great photograph requires a beautifully framed subject, a dark box with a hole for light to enter and a piece of light sensitive technology to record that which comes through the hole.  There have been infinite refinements to this technology, but none of them provide a substitute for a wonderful scene expertly captured.  Give a great photographer a disposable camera, and a bad photographer a D4, and the instant camera will win every time.  A camera is a tool to execute ones vision, but is never a substitute for it.

When you're out to make a successful image, what are the key elements you're looking for or pay the most attention to?  

I like to spend a lot of time in the environment I'm trying to capture, and to move a lot within that environment.  It's crazy the extent to which I've found myself climbing a mountain or skiing a run, when a glance in a random direction presents the perfect illustration of the place and time and sensations at play, at which point all I have to do is pull the trigger.  I look for images that illustrate an ideal with as little distraction as possible, often relying on pure light and form to convey a bigger idea.

I am sure you take more than one photograph of each scene, how do you decide which photo is the best one when you are editing your work?  

I often wonder if I am an effective editor of my own work.  I have a tremendous amount of editing experience as the editor and retoucher for Chase Jarvis for almost ten years, but one of the things I brought to that equation was a fresh eye not encumbered by an  attachment to the actual moment of capture.  When I am editing my own work, I do not have that detachment from the sensations that I felt during the capture of the moment in the frame.  To compensate for this I usually edit fairly broadly in my initial passes, and then try to build in a little bit of time away from the images and the immediate memories of an outing before returning to the collection to make my final selections.

What in your mind makes every photograph worth looking at more than once?

Many of the greatest photographs I've ever seen are immensely simple, and yet have so effectively captured the scene or idea at hand, that they inspire great fascination with every single minute detail.  Part of the beauty of the photographic craft is that it is allows for no context or explanation beyond what was fit within the frame of the camera during a fraction of a second.  A great image has instant impact but leaves the viewer wanting more.  It's an art of reduction and simplification, and thereby one that inspires endless curiosity for photographer and viewer alike.

 

For more information about Scott, his amazing photographs and contact please visit: scottrinck.com500px.com/scottrinck a google+.

© Copyright Scott Rinckenberger 2012. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.