Eric Ogden - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Pravděpodobně byste mi ani nevěřili, kdybych vám řekl, jak moc si vážím každé odpovědi, jíź se mi na naši jednu otázku o fotografování "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" dostává a jak jsem rád, že se o každou mohu s vámi vždy v úterý zde na odcloněno.com podělit. Minulý týden jsem měl to potěšení představit vám multimediálního žurnalistu jménem GALEN CLARKE a dnes tu vítám dalšího skvělého fotografa, jehož jméno jest Eric Ogden:

ERIC OGDEN je profesionální fotograf a režisér z New York City, NY, jehož tvorba se objevila v magazínech jako The New Yorker, Vanity Fair, Esquire, W, The Wall Street Journal Magazine, The New York Times Magazine, Newsweek, Time, Wired, Vogue, Rolling Stone, Teen Vogue, New York Magazine, Men's Journal, Interview, Glamour, Spin a the Los Angeles Times Magazine i u klientů jako NBC, USA, ABC, A&E, Turner, Fox, Syfy, The CW, Discovery Channel, Nissan, Nike, Atlantic Records, Sony Music, Warner Bros Records, RCA Records, Miramax, Paramount Pictures a mnoho dalších.

© Eric Ogden

© Eric Ogden

Již od útlého dětství se Eric zajímal o umění, jako malé dítě se zabýval kreslením a později tvorbou filmů s kamarády. Když přišel čas na studium, byl přivítán na University of Michigan v Ann Arbor, kde se zaměřil na fine art, konkrétně kreslení, film, hudbu apod. V druhém roce svého studia však objevil fotografování a po dokončení studia se přestěhoval do New York City, aby se dále věnoval umění. 

Jeho fotografie připomínají filmové scény se silnými příběhy a úžasným světlem a strhující atmosférnou doplňující každou scénu o dostatek záhadnosti, která diváka vtáhne a už nepustí. 

Eric však neměl na růžích ustláno a musel se hodně otáčet, aby se dostal tam, kde je dnes, nicméně jeho vytrvalost a nadšení se mu brzy vyplatilo. Postupem času začal asistovat při točení filmů a nakonec skončil u svého vlastního prosperujícího businessu.

A jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" zní:

Pro více informací o fotografu a režisérovi jménem Eric Ogden a jeho skvělé fotografie navštivte ericogden.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

You probably wouldn't believe how happy and grateful I am for all the amazing answers and advice some of the world's best photographers are sharing with us every Tuesday here at odcloněno.com. "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is the one and only question and it's always the same but the answers are always unique. For example last week GALEN CLARKE shared his wonderful answer with us and today I am honored to welcome another great photographer and director Eric Ogden:

ERIC OGDEN is a professional photographer and director from New York City, NY working with clients such as NBC, USA, ABC, A&E, Turner, Fox, Syfy, The CW, Discovery Channel, Nissan, Nike, Atlantic Records, Sony Music, Warner Bros Records, RCA Records, Miramax, Paramount Pictures and whose work has appeared in numerous magazines such as The New Yorker, Vanity Fair, Esquire, W, The Wall Street Journal Magazine, The New York Times Magazine, Newsweek, Time, Wired, Vogue, Rolling Stone, Teen Vogue, New York Magazine, Men's Journal, Interview, Glamour, Spin a the Los Angeles Times Magazine. In other words his work is in places many photographers dream about.

© Eric Ogden

© Eric Ogden

Since he was a little boy Eric Ogden has always been interested in the arts. First he was drawing and then making movies with friends. Naturally when the time for college came he was welcomed at the University of Michigan v Ann Arbor where he studied fine art. Drawing, music, film etc. were among his favorites. However when he, as a sophomore, discovered photography his world changed a bit. 

After graduating from college Eric decided New York City was the right place to be and moved there to pursue a career in the arts. 

Every time I look at one of Eric Ogden's photograph I am immediately pulled into the strong story line thinking about everything what happened, is happening and will happen to the character in the picture. The atmosphere is breathtaking, the light amazing and the mystery omnipresent. And I love that!

Eric's way into the photography and film business wasn't like a walk through a rose garden as he had to work his way up sometimes just working for meals and the experience. Fortunately his persistence and excitement paid off and nowadays he's making breathtaking photographs and films and having a viable and successful career. 

And his answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

For more information about Eric Ogden and his wonderful photographs please visit ericogden.com.