INTERVIEW: fotografka Laura Marie Diliberto - "fotografovat budu vždy, neboť to miluji a dělá mě to šťastnou"

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-01.jpg

Sněží! Sněží! Sněží! Předpokládám, že mnoho z vás dnes již vyrazilo do ulic či do přírody, abyste pořídili několik snímků, a mile vás vítám u nového pondělního interview s talentovanou fotografkou z New Yorku, která se specializuje na fine art neboli umělecké portrétní fotografie.

LAURA Marie DILIBERTO je úžasně talentovaná 24 letá fotografka z amerického New Yorku, kde pracuje v reklamní agentuře a ve svém volném čase tvoří osobní fine art portréty ostatních i sebe samé. Její tvorba se již objevila v Get Inspired! Magazine, The Smithsonian Magazine, Aperture.com a dalších a lednu ji čeká výstava v The Center For Fine Art Photography.

Moc rád tě mezi námi vidím, Lauro, a vítám tě na našem českém blogu o fotografování nejen pro fotografy. Na úvod bych rád začal tradiční otázkou: Jak jsi se dostala k fotografování?

Vždy jsem se zajímala o umění a něco málo přes rok jsem začala i fotografování brát vážněji, za což může internet, konkrétně surfování po flickru, díky čemuž jsem obejvila úžasné umělce, umělkyně a všechny možné směry, jež fotografování nabízí. Řekla jsem si tedy: “Když mohou oni tvořit úžasné fotografie, stejně tak mohu i já.” Začala jsem se učit Photoshop, o světle a neustále se snažím zkoušet nové věci.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-02.jpg

Co bys řekla, že tě vede k tomu abys v pravý moment stiskla spoušť?

Mé nadšení a těšení se na to, až uvidím, co bude vytvořeno!

Jakým způsobem na sobě pracuješ a co děláš, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala?

Čas od času si prohlížím své fotografie a uvažuji nad tím, jaké elementy se mi na každé fotografii líbí a jaké ne, které fotky považuji za úžasné a které za selhání. Ty dobré prvky se pak snažím vzít a využít při budoucí tvorbě.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-03.jpg

Živíš se jako profesionální fotografka?

Neživím. V současnosti jsem zaměstnaná jako asistentka v reklamní agentuře zabývající se online a video reklamou. Fotografování mi však něco vydělává, hlavně tvorba pro klienty a prodej tištěných fotografií na výstavách. V budoucnu si fotografováním třeba vydělám více, ale nyní jsem šťastná tam, kde jsem, neboť samotné tvoření mě naplňuje.

Co tě zaujalo na uměleckém neboli fine art fotografování?

Domnívám se, že to byla právě jeho osobitost a přístupnost. Mám jeden fotoaparát, jeden objektiv a žádné externí blesky ani drahé rekvizity. Fine art pro mě nepředstavuje potřebu pronajímání si drahého studia, nakupování drahého vybavení či nutnost formálního studia ve škole. Je to něco, co tvoříš ty sám. Umělecká fotografie je zcela osobní už z její podstaty a může obsahovat cokoliv člověk chce. Proto miluji fine art.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-04.jpg

Proč zrovna umělecké fotografie s lidmi?

Mám je ve svých fotografiích ráda, protože si myslím, že člověk či více lidí doplňují jakýkoliv příběh, jenž se snažím říct. Mé fotografie by byly poněkud prázdné, bez přítomnosti lidí.

A co když se dostaví inspirace a touha tvořit a člověk není po ruce?

Když nemám modelku či modela, které bych mohla fotografovat, aranžuji do scény sama sebe... mnohé mé fotografie jsou autoportréty.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-05.jpg

Kdo nebo jaké elementy bys řekla, že tě a tvoji vizi ovlivňují?

Miluji přírodu, a tam pokaždé nalézám inspiraci a také obdivuji tvorbu umělců jako Robert a Shana ParkeHarrison, Jerry Uelsmann, Miss Aniela, Brooke Shaden a Anastasia Volkova.

Pokaždé, když se dívám na tvé fotografie, mám pocit, že jim nic nechybí a pokud ano, tak to má význam, což se mi moc líbí. Jaký je tvůj proces tvorby?

Děkuji. S focením uměleckých fotografií se samozřejmě váže nějaká ta příprava, obvykle to spočívá v uvažování nad výslednou fotografií a její načrtávání. Má imaginace je běžně divokým stvořením, a tak si všechny své nápady poznamenávám do svého zápisníku. Snažím se to však s myšlením nepřehánět, a tak jakmile se dostaví chuť tvořit, chytnu foťák, několik rekvizit a několik minut fotím.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-06.jpg

Věřím, že mnozí z nás jsme si právě představili náš proces. Alespoň ten můj je mnohdy podobný. A co po focení? Podle čeho vybíráš tu nejlepší ze série fotografií, které jsi nafotila?

Když fotím, tvořím více, než jednu fotografii, ale většinou jich nedělám moc. Pokud jde o fine art, obvykle udělám max. 10 fotografií a pak si je všechny otevřu v Adobe Bridge, porovnám je a rozhoduji se, kterou jsem zachytila scénu kompletně.

A potom?

Pak otevřu své snímky ve Photoshopu, kde má tvorba většinou začne dávat smysl. Strávila jsem mnoho času studia tvorby digitálního kompozitu (prolínání několika snímků do jednoho) a používání křivek pro úpravu barev a tónů.

Co tě při úpravě fotografií ve Photoshopu ovlivňuje?

Myslím, že se soustředím hned na několik prvků, o kterých si myslím, že zosobňují můj styl. Mám ráda více mlhavý a starodávný vzhled, a proto téměř pokaždé pomocí křivek zesvětluji nejtmavší odstíny. Lidi mám ráda zvýrazněné, a tudíž často zvyšuji kontrast a ubírám na saturaci barev. A nakonec poněvadž mám také ráda vzhled malovaných obrazů, se pokouším pomocí tahů štětce a textur navodit pocit starých maleb.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-07.jpg

Když tvoříš, máš kolem sebe asistenty, vizážisty, …?

Při tvorbě mnoha mých fotografií, kde jsem fotografkou i modelkou já, nemám kolem sebe nikoho jiného, což mi vyhovuje, neboť to je jeden z důvodů, proč jsem si zvolila fine art. Vždycky postavím foťák na stativ a pomocí dálkové spouště tvořím. Nikdy jsem nepracovala s velkým týmem, třebaže bych se tomu nebránila. Fotografování modelek a modelů mě také moc baví, neboť mi to umožňuje využití více úhlů a kompozic. S největším týmem, jakým jsem tvořila byla modelka, vizážistka a kamarádka, která držela odraznou desku.

Co bys řekla, že z každého snímku vytvoří fotografii, k níž se lidé rádi vracejí?

To je těžké a já sama nevím, jestli na tuto otázku znám odpověď. Sama se však vracím k fotografii, podle toho, jak se při pohledu na ni cítím, například když evokuje silné emoce, koncepty a otázky o životě.

laura-marie-diliberto-fotografka-fine-art-odcloneno-08.jpg

Nakonec bych se rád zeptal na další potenciálně těžkou otázku: Proč fotografuješ?

Z několika důvodů. Miluji pocit, který zažívám při tvoření něčeho z ničeho... není to to, o čem vlastně umění je? Zrodí se ti v hlavě nápad, pak ho vytvoříš a nakonec máš něco hmatatelného, produkt tvé imaginace. Focení je pro mě o vdechování života mým nápadům. A také fotografuji proto, že je to něco mého, co mi nikdo už nemůžě vzít. V životě můžeme ztratit práci, přátele, vztahy, domovy atp., ale fotografování je pro mě jistota, kterou vím, že vždy budu mít. A nehledě na to, jestli si tím budu vydělávat peníze, nebo ne, fotografovat budu vždy, neboť to miluji a dělá mě to šťastnou.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní autoportrétní a portrétní fotografky? Více najdete na: lauramariephoto.daportfolio.com.

© Copyright Laura Marie Diliberto 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.