Kraď jako umělec - skvělá kniha o kreativitě nejen pro fotografy

Před několika týdny mě kontaktovala milá slečna z brněnského nakladatelství Jan Melvil Publishing s.r.o. s nabídkou na recenzi jimi právě vydané a velikány jako je TED, FastCompany, LifeHacker, Forbes oceňované knihy kreativního chlapa a umělce z Texasu jménem Austin Kleon s názvem Kraď jako umělec - 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě - v překladu Michala Kašpárka. Nabídku jsem pečlivě zvážil, po rychlém upřesnění několika detailů přijal a dnes bych vám rád tento nedávno vydaný titul představil.

Ještě, než jsem otevřel doručenou obálku, už jsem byl středem pozornosti, neboť parádní červené razítko na jejím povrchu, zaujalo nejednoho člena rodiny a okruhu mých přátel. Nakonec jsem ji však otevřel, knihu si prohlédl, prolistoval a po chvíli jsem se přistihl, jak neustále brouzdám svými prsty po jejím příjemně jemném povrchu... s úsměvem jsem si v tu chvíli vzpomněl na slečnu Ráčkovou, která mě přesvědčila, abych udělal výjimku a místo iBooks verze zvolil papírovou klasiku.

Kraď jako umělec jsem přečetl jedním dechem za příjemného nedělního odpoledne v jedné z mých oblíbených kaváren. Po dokončení jsem začal uvažovat o všech kreativních lidech, kterým bych ji rád doporučil.

Takto se mají dělat papírové knihy! Kromě klasických fotoknih dnes již nakupuji výhradně ty elektronické, abych je mohl mít snadno a stále s sebou, nicméně papírová verze této knihy si rychle našla místo v mé tašce čekajíc na svůj okamžik.

Kniha je psaná neformální a velmi přístupnou formou, kdy pomocí srozumitelně vyjádřených rad, tipů, citátů s odkazy na kreativní lidi, mezi nimiž se nachází i skvělí fotografové, Austin provází svého čtenáře na cestě do světa nespoutané kreativity a bez předsudků.

Když někomu radíme, často mluvíme sami k sobě někde v minulosti. -Austin Kleon

Jak název napovídá, obsah je rozdělen do deseti kapitol, které na sebe volně navazují a dopřávají vedle vhodně zvolené černobílé grafiky nejednomu čtenáři příjemný zážitek. Osobně se mi moc líbí i příhodné a jednoduché ilustrace pro dokreslení uvedených příběhů a mnohdy i jejich snadnější zapamatování.

Kraď jako umělec je vhodné čtení nejen pro fotografy a další umělce, ale v podstatě pro každého člověka s touhou svobodně se vyjadřovat, být sám sebou. Sám jsem se několikrát v Austinových slovech a principech našel. Například jeho popis analogového a digitálního světa mi připomělo můj proces tvorby fotografií na film a jejich digitalní úpravy pro publikaci. Nicméně je pravda, že se vším, co Austin ve své publikaci uvádí nesouhlasím. Přesto bych ji doporučil a poradil, abyste si ji přečetli i se svými dětmi.

Při čtení jsem se necítil zahlcený, spíše stimulovaný a po dopsání svých zážitků a potřehů jsem šel tvořit.

Nejde o knihu s níž začneme, ale o to, k čemu nás přivede.

-Austin Kleon

Více informací o solidně přeloženém českém vydání knihy Steal Like An Artist naleznete na melvil.cz/kniha-krad-jako-umelec.