Fotografování a příběh složité fotografie

Vždycky jsem na sobě pracoval a do dnešního dnes se snažím neustále zlepšovat jako fotograf i jako člověk. V případě, narazím na problém, snažím se jej vyřešit, své omyly napravit a zároveň neustále kráčet po pomyslných schodech úspěchu, dovednosti, laskavosti, technické náročnosti atp. nahoru.

Nebylo tedy tak složité snažit se tvořit stále technicky náročnější fotografie s mnoha různě komplikovanými světelnými schématy, složitě nastavenými aparáty, různými objektivy, v náročných povětrnostních podmínkách i na místech, kam se mnozí běžně nedostanou, nebo kde by je ani nenapadlo fotografovat.

Nebylo tedy tak složité začít uvažovat v podmínkách náročnosti fotografování a vytvářet komplikované fotografie jenom proto, že jsem mohl a nechat příběh a jiné důležité aspekty každé fotografie postupně unikat.

Produkování stále více technicky náročných fotografií však nebyl ten problém. Ten představoval nesprávný žebříček hodnot resp. zaměňování aspektů fotografie, jenž ovlivňují její kvalitu.

Možná už to dávno víte a možná ještě ne, nicméně dnes bych se s vámi rád podělil o větu, kterou mám při plánování focení i konečném stisku spouště na mysli:

Náročnost nebo jednoduchost tvorby tvé fotografie by neměly definovat její kvalitu tak, jako nápad, příběh, úmysl etc.