Luboš Račanský a Kamil Zachar dnes o fotografování i odcloněno.com

fotograf: Luboš Račanský

fotograf: Luboš Račanský

Každé úterý již po více než jeden rok se zde objevují články z cyklu THE BEST FOTO “THING”, jejichž prostřednictvím se s námi jedni z nejlepších fotografů současného světa dělí o své odpovědi na naši jednu otázky o fotografování. Nicméně pro dnešní den si uděláme malou přestávku, neboť mám pro vás malý rozhovor s dvěma z vás, přátelé a kamarádi...

LUBOŠ RAČANSKÝ a KAMIL ZACHAR jsou fotografové a také přátelé tohoto blogu snad od jeho začátku. Moc si vážím jejich náklonosti, podpory i aktivity nejen na odcloněno.com a když jsem před několika týdny přehodnocoval naše pravidelné pondělní rozhovory a požádal všechny o zodpovězení několika otázek vztahujících se právě k budoucnosti našich interview, moc mě potěšilo, že se právě Luboš a Kamil objevili mezi respondenty. Samozřejmě je takových z vás více, například Pavol Parikrupa, Roman Pastierik, David Nogol, Kamil Staš, Miki Gerlašinský a mnoho dalších, nicméně dnes tu máme Luboše s Kamilem a jejich fotografe:

Jak jste se dostali k fotografování resp. proč vás baví fotografovat?

KZ: Vždy mě zajímala technika a fotil jsem snad už od mala. Strašně se mi líbil zvuk uzávěrky. Fotografování mě baví, protože pořád objevuji nové a nové věci ve focení a taky když vidím u přátel a rodiny radost z mých fotografií.

LR: Oproti jiným druhům umění má fotografování nezanedbatelnou technickou část, což mě jako geeka přitahovalo. Chci si pořídit památku z cest a ukázat ostatním, kde jsem byl a jaké je to tam krásné. Teď fotím syna, jak roste.

fotograf: Kamil Zachar

fotograf: Kamil Zachar

Kdo nebo co vás v životě jako fotografy nejvíce ovlivnilo?

KZ: Rozhodně mě ovlivnil můj děda, který sám ve svém mládí fotografoval. Strašně moc mi pomohl v mých začátcích. Dále mě ovlivňují mí přátelé.

LR: @hellishcz a tvůj blog, obzvlášť fotomise. Donutil jsem se tak fotit častěji, konkrétní úkol, ne jen když je příležitost.

V jakém bodě jste začali sami v sebe věřit a rozhodli se, že fotografování je něco, bez čeho nechcete být?

KZ: Když jsem objevil tu obrovskou komunitu. Tak jsem zjistil, že mě fotografovaní baví a jen tak nepustí!

LR: Ještě než jsem začal fotit.

fotograf: Luboš Račanský

fotograf: Luboš Račanský

Zajímáte se v době digitálního focení také o film a alternativní procesy tvorby fotografií?

KZ: Ano zajímám se o film, baví mě sledovat, jak se na filmu zobrazují obrázky, co jsem vyfotil. Je to skvělý proces a dobrodružství.

LR: Je to zajímavé, ale takový nadšenec nejsem. I když vyvolat si svou černobílou fotografii je velká výzva, tak snad jednou...

V čem si při focení nejste úplně jisti resp. v jaké oblasti byste se chtěli zlepšit?

KZ: Myslím, že si nejsem jistý v ničem. Pořád se snažím zlepšovat ve všem, co dělám.

LR: Jednoznačně kompozice, to je ta netechnická, kreativní část; smysl pro vhodný okamžik. A taky postprocessing, dělám minimum úprav, ale moje fotografie by potřebovali doladit víc. Moc se s tím nemazlím a brzy je publikuji.

fotograf: Kamil Zachar

fotograf: Kamil Zachar

Jakou nejlepší radu o fotografování jste v životě dostali a kdo vám ji předal?

KZ: Myslím, že většina skvělých rad a zamyšlení právě pocházejí z odcloneno.com.

LR: David DuChemin prostřednictvím svých knih.

fotograf: Kamil Zachar

fotograf: Kamil Zachar

Je vaším cílem život profesionálního fotografa/ky? Proč?

KZ: Rozhodně by mě to bavilo, ale bál bych se, že by mě to neuživilo.

LR: Ne, už by to nebyl koníček. Navíc bych tak neuživil ani sebe natož rodinu.

fotograf: Luboš Račanský

fotograf: Luboš Račanský

Jaké otázky vám v našich pravidelných interview nejčastěji chybí?

KZ: Vždy se zeptáš na to důležité a o člověku to prozradí opravdu hodně.

LR: Nic mi nechybí.

fotograf: Luboš Račanský

fotograf: Luboš Račanský

Věřím, že vás inspiruje tvorba mnohých fotografů a fotografek, umělců a umělkyň, s nimiž byste rádi viděli zde na odcloněno.com rozhovor. O které se jedná?

KZ: Momentálně mě nikdo nenapadá. Možná zkusit oslovit nějakého českého fotografa nebo fotografku.

fotograf: Kamil Zachar

fotograf: Kamil Zachar

Více o Lubošovi i jeho fotografie naleznete na blog.zvestov.cz a Kamil publikuje své fotky na facebook.com/KamZa.Photography.

Nestačili jste se zúčastnit našeho interview s přáteli a kamarády tohoto blogu? Nevadí, třeba to vyjde příště. Pokud se však nemůžete dočkat již teď, mám pro vás jednu otázku, na nichž bych ocenil vaše odpovědi dole v sekci s komentáři:

O českých fotografech a fotografkách pomalu začínám přemýšlet a vytvářím si seznam, kteří konkrétně je vašemu srdci blízcí?