INTERVIEW: fotograf Remi Rebillard - pracoval u filmu, dnes fotí módu a tvoří umělecké fotografie

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-01.png

Doufám, že jste si také užili přijemně podzimní víkend a mile vás vítám u dalšího rozhovoru s kreativním a talentovaným člověkem, jehož tvorba inspiruje mnohé z nás. Dnešní fotograf se narodil ve Francii, pracoval se slavným režisérem, se kterým točil například reklamy a v současnosti se specializuje na fotografování módy.

REMI REBILLARD je profesionální fashion fotograf z Paříže jenž našel lásku k fotografování chvíli poté, co se zamiloval do tvorby francouzského režiséra jménem Jean Becker. Dnes je tomu více než 20 let, co se živí fotografováním, a jeho tvorba se objevuje v publikacích, jako jsou Elle, Vogue, Madame, Figaro, British Cosmo a v mnohých dalších.

Vřele tě mezi námi na odcloněno.com vítám, Remi. Tvá tvorba od jejího prvního shlédnutí téměř vyrazila dech a já už se nemohu dočkat, až se o tobě dozvím více. Pojďme tedy rovnou k věci: jak jsi se dostal k fotografování?

V devadesátých letech minulého století jsem pracoval u filmu v Paříži jako asistent, v Evropě proslulého, režiséra jménem Jean Becker a nedlouho poté jsem strávil svou dovolenou nedaleko francouzského ostrova La Rochelle v domě dcery slavného fotografa jménem Francis Giacobetti, jehož fotografie mě neodolatelně přitahovaly. Tehdy jsem zahlédl jeho tvorbu na světelném stole, již tehdy byl i velkým mistrem aktu. Bylo mi 20 a ještě jsem nevěděl, jak dlouhou cestu budu mít před sebou...

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-03.jpg

Co bys řekl, že tě k fotografování neustále přitahuje?

Samotný úkon přetváření něčeho nového a imaginárního v realitu.

Jak se neustále udržuješ v kondici a co děláš, abys jako fotograf kreativně nevyhořel?

Obracím se na své sny, pozoruji svět kolem sebe a spoléhám se na neustálé poznávání nových věcí.

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-04.png

Francis Giacobetti je úžasný umělec, jak jsi se od své původní inspirace dostal k fotografování módy?

S pomocí agentury Karin Models Paris jsem v Paříži fotil titulní strany pro italské časopisy, jako je Grazia, Anna Bella a Amica s těmi nejlepšími modelkami devadesátých let. Neměl jsem předtím žádný skutečný fotografický styl a fotil pouze se zábleskem na bílem pozadí.

Tvé současné fotografie mají až filmový vzhled a styl jim rozhodně nechybí, nacházíš inspiraci ve kinematografii?

Pravděpodobně ano, ale také mě zajímají situace ze skutečného života.

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-02.jpg

Co dále bys řekl, že tě jako umělce ovlivňuje?

Umění, obrazy a země nikoho.

Čím déle se dívám na tvoji tvorbu, tím více se chci zeptat: je tajemnost, a možná lépe řečeno záhadnost, důležitou součástí tvých fotografií?

Nevyřešené záhady! Nicméně spíš bych řekl, že mi jde o emoce. Vždy hledám náznak emocí na každé fotografii, ať už jsou ztvárněny jakkoliv. Zajímají mě emoce související s přitažlivostí, touhou či obdivem a někdy sáhnu i po těch negativních jako chamtivost, frustrace a mnoho dalších pocitů a citů z různých životních situací.

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-05.png

Předpokládám, že po tvorbě každého focení máš mnohem více fotografií, než potřebuješ a že jako každý z nás musíš svou tvorbu editovat. Podle čeho vybíráš své nejlepší snímky?

Samozřejmě, taková fotografie musí být kvalitní, mít dobré světlo apod., ale nakonec mi je opět hlavně o emoci.

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-08.png

Podle čeho volíš mezi černobílým a barevným provedením?

Fotím v barvě, avšak z nějakého mně neznámého důvodu mám rád krajiny a akty v B&W. 

Jak se ti povedlo uspět ve světě fotografování módy?

To je snadné. Ještě se mi to nepovedlo, a tak pouze používám svůj fotoaparát, abych dosáhl, porozuměl a vyjádřil emocionální zprávu pomocí mého vlastního stylu.

remi-rebillard-fashion-fotograf-interview-fotografie-odcloneno-09.png

Jaký důležitý poznatek o fotografování bys předal ostatním fotografům?

Nedávno jsem četl něco významného online, a tak si dovolím citovat Judy Weiser, která pracuje jako psycholožka, konzultatnka, vysokoškolská lektorka, terapeutka umělců, průkopnice a zakladatelka PhotoTherapy centra ve Vancouveru v Kanadě, která řekla: “Existují důvody, proč vytvoříš či si ponecháš určité fotografie, ale ne jiné. Ty důvody ve většině případů nejsou vědomé a žijí hluboko v mysli každého z nás, kde slova často nemají velkého významu. Takové důvody jsou tvé volby a je doprovázející pocity, které odrážejí tvé vnitřní hodnoty, jež ovlivňují tvůj pohled na svět a jeho vnímání a také vytvářejí a ztvárňují tvá očekávání a hodnotové soudy o tobě samotném i o ostatních. Každá tebou vytvořená fotografie, či fotka někoho jiného, která tě zaujme, je tvým vlastním autoportrétem, jenž ti ukazuje co nebo kdo má pro tebe v životě smysl. Jsou to jakési zrcadla s pamětí...” Zde bych však rád skončil, neboť terapii sám pro sebe nechci...

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fashion fotografa? Více najdete na: remirebillard.com.

© Copyright Remi Rebillard 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.