Angela Bacon-Kidwell - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Naše pravidelná úterní otázka o fotografování "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělala a která z vás učinila lepší fotografku?" nám i dnes jako každý týden přináší skvělou radu o tom, jak se stát lepšími fotografy a fotografkami, aniž bychom nutně museli nakupovat drahé a často z tohoto pohledu zbytečné vybavení. Výborný fashion fotograf DONALD GRAHAM se s námi o tu svoji podělil minulý týden a dnes mám tu čest a radost představit další skvělou umělkyni a fotografku jménem Angela Bacon-Kidwell:

ANGELA BACON-KIDWELL je profesionální umělkyně, fotografka a malířka původem z texaského města Irving, v současnosti žijící ve Wichita Falls, kde vystudovala malířství a fotografování na Midwestern State University a kde žije a tvoří své úžasné fotografie. 

Malování a fotografování ji provází na její umělecké cestě dál. Sny jí jsou inspirací a její tvorba, plná příběhů, emocí a citů, bere nejednomu z jejích diváků dech. Angelin proces mnohdy skýtá fotografování, ruční malování na fotografie, jejich vrstvení a následné přefocení finálního díla.

© Angela Bacon-Kidwell

© Angela Bacon-Kidwell

Je skutečnou umělkyní, která se nebojí vyjádřit své nejniternější pocity a myšlenky prostřednictvím svých obrazů ci videa. Není tedy divu, že galerie jako Wallspace Gallery v kalifornské Santa Barbaře, newyorkská Galerie BMG ve Woodstocku i Afterimage Gallery v texaském Dallasu si žádají její díla a neváhají ji reprezentovat a vystavovat Angelinu tvorbu, jíž vystavuje na sólových i skupinových exhibicích napříč Amerikou.

A její odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělala a která z vás učinila lepší fotografku?" zní:

Pro více informací o Angele, její artist statement a úžasnou tvorbu prosím navštivte: angelabaconkidwell.com.


the-best-foto-thing-odcloneno.png

Every Tuesday I have the amazing opportunity to introduce you to one of the best living photographers in today's world and share their answer to our one and only question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?". I am humbled by the number of all the big name and mostly hugely talented and accomplished photographers who kindly share their advice with us. For example last week a wonderful fashion photographer DONALD GRAHAM shared his insightful point of view with us and today I am honored to bring you another great photographer and artist, Angela Bacon-Kidwell:

ANGELA BACON-KIDWELL is a professional fine art painter and photographer and artist in general originally from Irving, currently living in Wichita Falls, Texas where she also studied painting and photography and got her BFA at the Midwestern State University. Painting as well as photography and nowadays video accompanies her on the journey throughout her life expressing some of the deepest feelings, thoughts and emotions she finds within her kind and creative soul.

Angela get's inspired by her dreams which are a combination of the real life experiences processed by her amazingly colorful inner world. The work she's making is very strong, full of emotions, feelings, stories, layers and takes the breath away of almost every single viewer.

© Angela Bacon-Kidwell

© Angela Bacon-Kidwell

The personal touch is certainly noticable in all of her images as Angela Bacon-Kidwell is a true artist in touch with hereself and not worried to get her hands dirty by hand-painitng the photographs, layering the work and re-shooting the final peice in the end.

The galleries and exhibition houses love her. Currently Angela's represented by the Wallspace Gallery in Santa Barbara, CA, Galerie BMG in Woodstock, NY and Afterimage Gallery in Dallas, TX plus she travels across the United States to show her work in various places.

And her answer to our question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

For more information about Angela, her artist statement and amazing art, please visit her website: angelabaconkidwell.com.