INTERVIEW: umělkyně a fotografka Nicole Aptekar - o Paper Art

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-01.jpg

Doufám, že si užíváte krásný a kreativitou naplněný den. Dnes mám pro vás další inspirativní interview s talentovanou fotografkou a umělkyní ze západního pobřeží severní Ameriky, která pracuje s papírem a lasery.

NICOLE APTEKAR je umělkyně a fotografka z kalifornského San Francisca, kde experimentuje s papírem, který pomocí počítače a laseru komponuje v úžasné komplexní geometrické obrazy, jež díky promyšlené hře se světlem a stínem ožívají v úžasné objekty. V současnosti se, Nicole, kromě technického poradenství pro Gray Area Foundation For The Arts (GAFFTA) a aktivit v Ardent Heavy Industries soustředí na svou sólovou tvorbu.

Vítej na odcloněno.com, Nicole. Tvé úžasně komplexní obrazy mě zaujaly, jakmile jsem je uviděl. Co tě inspirovalo k tomu, aby ses začala zabývat tímto uměleckým žánrem?

Děkuji. Pracovala jsem s velkoformátovými CAD instalacemi a chtěla jsem najít médium, které v sobě zahrnovalo tento proces, ale aby mi zároveň umožňovalo i rychlejší opakování. Papír a stohy mi přišly jako ta nejlepší cesta.

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-02.jpg

Chápu, že používáš počítač pro design svých děl. Jak ale pracuješ s papírem, máš na to nějaké speciální mašiny a nebo to stříháš ručně?

Tvořím formy v CADu, následně používám software, který jsem sama napsala k tomu, aby mi to převedl do trajektorií a pak pracuji s CNC laserovou řezačkou, která mé nákresy převede v řezy v papíru. Samotný stroj vyřezává, nicméně tomu předchází spousta práce a další ještě následuje.

To věřím, inspirace, úvahy, design, … před samotným řezem  mi připomíná fotografování. Finální řez podobně jako konečný stisk spouště už je jen třešničkou na dortu. Studovala jsi umění na umělecké škole? Co formovalo tvůj pohled na svět?

Na umělecké škole jsem vydržela asi půl semestru. Pustila jsem se do velkoformátových instalací v roce 2005 a od svého dospívání jsem s občasnými přestávkami fotografovala. Miluji tvoření.

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-03.jpg

Skvěle. Kde se mohu podívat na tvé fotografie?

Některé z nich mám neorganizovaně na flickr.com/nicoletbn a další v krabicích v mém pokoji. Poslední dobou se však více soustředím na papír a méně na fotografování.

Moc se mi líbí tvůj cit pro kompozici, který je vidět na tvých fotografiích a což, jak pozoruji, je i jeden ze zásadních aspektů tvých papírových obrazů, na co si ještě musíš dávat pozor?

Papírové obrazy je zajímavé komponovat, jelikož nad nimi musím uvažovat jako nad dvou-rozměrnou plochou prací jako u fotografie či kresby, ale také mysím přemýšlet, jak z fyzického hlediska se bude rýhování různých vrstev navzájem ovlivňovat s jejich uspořádáním a nakonec i to, jak si bude stín pohrávat s hloubkou i jak různé úhly pohledu budou ovlivňovat divákův zážitek.

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-04.jpg

To zní vcelku komplikovaně, experimentuješ tedy s mnoha prototypy?

Vyvinula jsem pracovaní postup, díky kterému mohu přecházet od pevného objektu k nařezaným rovinám a zpět prostřednictvím softwaru, který mi ve spolupráci s různými styly renderů umožňuje lépe si představit, jak to bude nakonec vypadat. Většinou se však řídím podle svého citu, třebaže jsou věci, do nichž zahrnuji tyto systémy, jako když například zkoumám, jak se bude určitý kontrolní bod prohýbat a jak to ovlivní celkový obraz. Je to hodně experimentování a opakování.

Neměl jsem tušení, že se takto dá pracovat. Ovlivňuje i typ papíru tvoji tvorbu? Jaký používáš?

Má plochá tvorba je téměř výhradně z vysokogramážního Bristol kartónu. Zpočátku jsem používala pergamenový papír, ale nyní využívám chladného lisu, protože hustší, tenčí archy se více hodí a jsou lepší. Vytvořila jsem i díla z jemnějších papíru, ale ty se chovaly jinak, třeba, když jsem pracovala s pauzákem, abych získala jinou interakci se světlem.

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-05.jpg

Ovlivňuje typ papíru i výsledný design?

Mohu použít stejný design, ale musím vzít v úvahu vlastnosti každého typu papíru zvlášť a upravit finální počet použitých listů, aby celé dílo neztratilo svou “přítomnost” a nebylo jaksi placaté.

Světlo a stín tedy hrají zásadní roli v tvém umění, je to tak?

Ano, samozřejmě, ačkoliv nejsem schopna předpovědět konečné světelné podmínky. Jsem ale schopna to udělat tak, aby to ve většině případů fungovalo dobře, chápeš?

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-06.jpg

Myslím, že ano. Na něco takového jsem si myslel. Kdo nebo co bys řekla, že tě jako umělkyni nejvíce ovlivňuje?

Mnoho architektů. Například umělec a architekt Lebbeus Woods, vizuální uměleci Sol LeWitt, Casey Reas, Walter de Maria, architekti Daniel Libeskind a Tadao Ando a mnoho dalších.

Architekti? To by mě asi nejprve nenapadlo, ale když o tom teď přemýšlím, je mi to jasné. Navrhuješ také budovy?

To ne.

Nicole-Aptekar-paper-art-fotografka-umelkyne-rozhovor-odcloneno-07.jpg

OK. Moc děkuji za tvůj čas a mnoho skvělých informací, než se však rozloučíme, rád bych se zeptal, co pravidelně děláš, aby ses jako umělkyně neustále zlepšovala?

Dívám se na tvorbu ostatních umělců, jak často se dá. Navštěvuji místní Muzeum moderního umění 2-4 krát týdně a několikrát za měsíc zajdu i do různých galerií.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní umělkyně a fotografky? Více najdete na: nicolation.net.

© Copyright Nicole Aptekar 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.