Co je ta nejlepší věc, kterou může fotograf udělat, aby zachytil dechberoucí chvíli a vytvořil skvělou fotografii?

Když se díváme na dnes ikonické fotografie, předpokládám, že většina fotografů se ptá sebe sama, a když je příležitost, tak i samotných autorů těchto snímků, co dělali pro to, aby se jim právě takové fotky podařily, co je odlišilo od ostatních deseti novinových fotografů, kteří stáli o několik metrů opodál a proč právě oni vytvořili jednu z nejvýznamnějších fotografií na světě.

Co je ta nejlepší věc, kterou může fotograf udělat, aby zachytil dechberoucí chvíli pomocí svého fotoaparátu?

Téměř každý amatérský, polo i profesionální fotograf je schopen ovládat své přístroje, tvořit technicky kvalitní fotografie a má alespoň základní smysl pro kompozici. Proč tedy každý z nich nevyfotí snímky, které změní či upraví náhled světa na význam lásky, hrdinství, pomoci či hladu, utrpení a chudoby a takové fotografie neobjevují na titulcích známých periodik častěji, kde je díky internetu a okamžité možnosti sdílet může vidět celý svět během několika sekund?

Dnes již většinou souhlasíme že, i když je fotografování závislé na fotoaparátu, dobré fotografie z našich přístrojů samy nepadají. Navíc skoro všichni máme nějaký fotoaparát vždy při sobě a dohromady tvoříme a publikujeme více fotografií, než kdykoliv v historii. Proč tedy máme pouze hrst ikonických fotografií známých po celém světě zatímco mezi námi chodí miliony technicky zdatních fotografů s krásnými fotoaparáty? Možná bychom se na to měli podívat z druhé strany a položit si otázku: Co můžeme udělat pro to, abychom zvýšili pravděpodobnost, že pravě my vyfotíme další ikonickou fotografii? Jinak řečeno:

Co je ta nejlepší věc, kterou může fotograf udělat, aby zachytil dechberoucí chvíli a vytvořil skvělou fotografii?

Odpověď je relativně jednoduchá:

Být přítomen. Být přítomen nejen fyzicky, ale i duševně.

Vždyť v kažké volné chvilce nemusíme koukat na displej našeho telefonu a neustále komunikovat s přáteli na společenských sítích... Co myslíte?