INTERVIEW: fotograf Rolland András Flinta - fotografie jsou dveřmi k mnohem delším příběhům...

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-02.png

Počasí nám přes víkend dopřálo někde více, jinde méně zasněžené scény a já doufám, že jste jich náležitě využili. Dnes vás vítám v novém týdnu u rozhovoru s dalším skvělým fotografem, tentokrát ze sousedního Německa, jehož fotografie jste mohli vidět na mnoha místech našeho milovaného internetu. Jak vidíte, specializuje se převážně na fotografování žen, jeho fotografie jsou dechberoucí a více nejen o nich se dozvíte v dnešním interview...

ROLLAND ANDRÁS FLINTA je úžasně nadaný fotograf z Německa, jehož náhled na ženy se promítá i do jeho tvorby. Je něžná, sofistikovaná, poutavá, plná emocí a příběhů... jako žena. Rolland je fotograf, na kterém se mi moc líbí, že se nebojí ponořit do své tvorby a zanechat na ní svůj otisk a navíc vlasy jeho modelek jsou vždy perfektně upravené...

Vítej na odcloněno.com, Rollande. Tvé fotografie mě zaujaly, hned jak jsem je na 500px uviděl, a tak si moc vážím toho, že spolu můžeme udělat dnešní interview.

Potěšilo mě, že jsi mě oslovil.

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-03.png

Jak jsi se dostal k fotografování? Provázelo tě celý život, a nebo jsi jej objevil až později?

Už od dob svého dospívání jsem nadšeně fotografoval, ale teprve před třemi lety jsem se rozhodl zabývat se focením vážně a více do hloubky.

Co tě vede k tomu, abys stiskl spoušť svého fotoaparátu resp. co pro tebe focení znamená?

Fotografování pro mě představuje tisíce myšlenek, které se mi hodní hlavou, únik ze skutečného světa, zanoření se do jiného a zachycení toho správného okamžiku.

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-04.png

Odkud se tvé fotografie berou, kde nacházíš inspiraci a co tě jako umělce ovlivňuje?

Má tvorba plyne z mé duše. Když se podíváš na fotografie, které tvořím, neuvidíš popisné elementy, avšak si můžeš všimnout celé škály emocí, které obsahují. Pokouším se absorbovat pocity a/nebo emoce druhých lidí.

Co děláš, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval?

Zjistil jsem, že mě moc baví fotografovat a tvořit analogové fotografie. Učím se od focení k focení a film mě stále více okouzluje. Komplexita a úsilí, které analogové focení provází, jsou sice mnohem vyšší, ale na druhou stranu to stojí za to, protože se musíš postarat o každý detail, dát si na čas a nakonec jsi nadšený z atmosféry a patiny každé fotografie. Všechno, co jsem zmínil, stejně tak jako modelka sama, která musí sedět nehybně tak dlouho, dělá fotografii obdivuhodnou...Je to fantastický a okouzlující svět. 

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-01.png

Při pohledu na tvoji tvorbu mi je více než jasné, že bys mohl, ale živíš se fotografováním?

Jsem kadeřník a tím živím i svou milovanou rodinu. Mezi kadeřnictvím a rodinou mi sice nezbývá mnoho času na focení, ale snažím se věnovat mému umění, jak jen mohu.

Být kadeřníkem se fotografovi může hodit, jak tomu určitě je i v tvém případě... Pokud se nepletu, fotografuješ převážně ženy, proč?

Ženy jsou jednak schopny snáze vyjádřit emoce prostřednictvím různých výrazů jak v obličeji, tak pomocí řeči jejich těla a také kvůli mému zaměstnání.

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-05.png

Co bys označil za tu nejdůležitější věc, které by se měl být člověk s fotoaparátem vědom, když bude fotografovat lidi?

Spokojená modelka se bude cítit a hlavně vypadat šťastněji, uvolněněji a méně “pózovaná”. A díky tomu dosáhneš o mnoho lepších fotografií. Když pracuji, snažím se, aby to nejlepši, co v sobě modelka má, vyplavalo na povrch.

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-07.png

Podle čeho se při editování rozhoduješ, jaké fotografie vybrat a jak je upravit?

Ke svým závěrům při editování fotografií docházím díky naslouchání svému nitru a svým vnitřním hodnotám, pomocí kterých jsem schopen filtrovat svůj pohled na svět a také tvořit a tvarovat svá očekávání a úsudky o mně i ostatních. Oči, vzhled, emoce, zarámování, světlo a načasování patří mezi klíčové faktory.

Co tě například vede k tomu, abys ponechal fotografii v barvě, a nebo ji naopak převedl do B&W?

Někdy je více vhodná B&W a jindy zase barva. Napříkald když uvažuji nad minulostí, nevím proč, ale pokaždé to ve své mysli vidím v Black & White. 

rolland-andras-flinta-fotografie-zen-interview-rozhovor-odcloneno-06.png

Ne každá fotografie člověka zaujme natolik, aby se na ni chtěl podívat vícekrát. Tobě se to však takové fotky daří, mohl by ses s námi podělit o svoji filozofii jejich tvorby?

Dobrá fotografie je hodna více než tisíce slov. A téměř pokaždé právě příběh, který fotografie každému divákovi vypráví, resp. emocionálně mu dává najevo, o čem je, nám dokazuje, že focení je právě o příběhu a ne tak úplně o vizuálních detailech, které se nachází na povrchu. Všechny fotky jsou pouze počátkem resp. dveřmi k mnohem delším příběhům...

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešního uměleckého fotografa? Více najdete na: 500px a fligrafie.com.

© Copyright Rolland András Flinta 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.