KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #44 - Ulice B&W

konstruktivni-kritika-odcloneno-fotografie-black-white 107 (1).jpg

Po čtrnácti dnech vás opět vítám u naší konstruktivní kritiky, ve které se každé dva týdny vyjadřuji k jedné z vámi na email kritika@odcloneno.com zaslaných fotografií a kde prostřednictvím svého subjektivně objektivního pohledu nabízím alternativní pohled na vaše fotografie. Dnes, jak vidíte, mám pro vás černobílý snímek historické dlažby s prvky moderní techniky...

Hned na první pohled mě pozastavilo optické zkreslení obrazu, které vzniklo použitím krátké ohniskové vzdálenosti. Nenechával jsem se tím však zaslepit a šel jsem dál a pokračoval v kritickém pohledu na dnešní foto.

"Co tím chtěl autor říct?", neustále jsem se tázal sám sebe a pokračoval: "Chtěl poukázat na kontrast starého s novým? Jedná se o produktovou fotografii prezentující moderní techniku zakrývání hydrantů, uzávěrů plynu apod.? Nebo se zde díváme na fine art?"

Ať už je to tak, či onak z technického hlediska a konkrétně v oblasti dobře zvolené expozice, relativně solidní kompozice i perspektivy, perfektního ostřední, dobrého kontrastu, více než vhodné volby B&W, dobře využitého měkkého světla, absence rušivých elementů i snahy o tvorbu hezké fotografie využitím všedních věcí, které mnohdy sami přecházíme bez povšimnutí, se mi fotografie vcelku líbí.

Kde bych měl návrh na změnu je právě již zmíněná soudkovitost, což se dá řešit delším ohniskem, speciálním obketivem, úpravou na počítači a nebo kreativním využitím stejného širokoúhlého objektivu při příštím focení. To jsem však na tomto snímku neviděl. Sám jsem se dnes do ilustrativní úpravu nepustil, neboť jsem si nebyl jistý, na co se zaměřit.

Fotografie je však povedená, a třebaže není na první pohled jasné, o co autorovi šlo, těžko se dá označit jenom za výckak, co myslíte, přátelé a kamarádi?

Podívali jste se někdo na fotku a napadl vás někoho Pokémon? Pokud to byl záměr, klobouk dolů...

Máte zájem o alternativní názor, trochu konkstruktivní kritiky a trochu chváli? Naváhejte a zašlete právě vaši fotografii na email kritika@odcloneno.com a já udělám vše proto, abych pochválil a pokud možno i pomohl.