INTERVIEW: fotografka Eve North - "Nemyslím, že bychom měli podceňovat význam světla..."

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-01.jpg

Přeji vám krásné pondělí s úžasně, díky mlze, měkkým světlem, jak stvořeným pro fotografování a také vítám vás u dalšího pondělního interview na odcloněno.com blogu o fotografování, který přes víkend dostal lehký face-lift pro lepší zážitek ze čtení každého článku, který jsem pro vás připravil i z participace v naší komunitě plné skvělých a nadaných fotografů a fotografek. Jednou z nadaných je i autorka dnešních snímků, nejen o kterých se dnes dozvíme více...

EVE NORTH je mladá a talentovaná fotografka, která v současnosti studuje fotografování ve společnosti fotografů jako Perry Ogden, Gerry Balfe Smith či Diego Uchitel, jimž asistuje. Ve svém volném čase však sama fotografuje a tvoří úžasné fotografie lidí a její konceptuální tvorba, stejně tak i fashion a portrétní fotografie mi berou dech a inspirují mě, abych obětoval další hodinu spánku pro fotografování.

Moc si vážím tvého času, Eve, a vítám tě na našem českém blogu o fotografování nejen pro fotografy.

Také moc děkuji, jsem ráda, že sis na mě vzpomněl.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-02.jpg

Tvé fotografie mě inspirovaly od prvního okamžiku, kdy jsem je viděl. Jak jsi se dostala k fotografování?

Vždycky mě zajímaly fotografie i zaznamenávání mého života a lidí, kteří jej se mnou sdílejí, nicméně o fotografování jsem se začala zajímat vážněji od února 2011, kdy jsem oslovila jediného fotografa, o kterém jsem v Dublinu věděla a kterého jsem požádala o práci asistentky a začala pracovat v tomto odvětví.

Moc se mi líbí, když lidé vědí, co chtějí a jdou si za tím, jak jsi pokračovala dál?

Ve stejné době jsem se přidala i k flickr komunitě fotografů, kde mi byl představem žánr konceptuální fotografie a to odstartovalo mé pokusy o tvorbu vlastních fotografií, které by mohly být považovány za umění.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-03.jpg

Čím bys řekla, že tě fotografování okouzlilo resp. co tě vede k opakované tvorbě a stisku spouště tvého fotoaparátu?

Vždycky jsem si přála, abych uměla kreslit nebo malovat, ale zjistila jsem, že v tomto ohledu je to se mnou beznadějné, a tak fotografování pro mě představuje cestu, jak vizuálně vyjadřovat své myšlenky a nápady. Navíc mě inspirují lidé, mám touhu zachytit jejich výraz a také mě dokáže přimět k fotografii, když vidím, jak určité světlo dopadá na jejich tvář. Ve světě jsou opravdu kouzelná a podmanivá individua.

Někteří fotografují pro únik z reality, který jim tvorba nabízí, cítíš se někdy podobně?

Ano, když přijde náročné období je příjemné mít možnost vytvořit malé alternativní reality, do nichž mohu uniknout, či díky kterým si mohu projít nějakou emocí a vyjádřit se.

Ani nevíš, jak souzním s tvojí odpovědí. Kdo bys řekla, že tě jako umělkyni nejvíce ovlivnil?

Setkala jsem se s tvorbou fotografa jménem Alex Stoddard na jaře roku 2011, který mě převálcoval a myslím, že jeho mysl je absolutně výjimečná.

Souhlasím. Myslíš, že na tebe resp. na tvé fotografie má vliv i prostředí ve kterém žiješ?

Určitě. Řekla bych, že krajina kolem mě mne významně ovlivňuje. Žiji na venkově a zjišťuji, že fotografování v městském prostředí je pro mě o něco náročnější. Rozhodně více preferuji lesy a pole než městkou krajinu.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-04.jpg

Pracuješ stále na sobě? 

Ovšem, nemyslím si, že člověk by měl přestat v sebe-zdokonalování a já mám ještě dlouhou cestu před sebou.

Co pravidelně děláš, aby ses jako fotografka neustále zlepšovala?

Každý den studuji tvorbu ostatních fotografů a snažím se v jejich fotografiích vidět, jak jich dosáhli, jak volí jejich kompozice, světlo, jak zpracovávají fotky v post-produkci apod.

A pak?

Pak jdu a sama praktikuji, co jsem se naučila, zatímco hledám nové způsoby tvorby fotografií.

Jak se jako fotografka živíš? Fotografuješ pro klienty, nebo pouze zatím asistuješ?

V současnosti prodávám své fotografie a fotografuji portréty, události, někdy svatby a také asistuji několika fotografům, nicméně jsem zatím závislá i na jiných zdrojích příjmu.

Člověk, nějak začít musí, že?! Osobně obdivuji tvé odhodlání. Proč jsi se rozhodla specializovat hlavně na fotografování lidí?

Lidé mě zajímají ze všeho nejvíc. Cením si krajin, divoké přírody, abstraktního umění atp., ale jakmile se ocitnu na zajímavém místě, okamžitě mám tendenci začlenit tam i člověka. Navíc ráda zkouším a tvořím přiběhy s postavami.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-05.jpg

Mnozí fotografové lidí tvrdí, že člověk musí mít druhé rád a upřímně se o ně zajímat proto, aby mohl tvořit skvělé portréty a jiné fotografie s lidmi, souhlasíš s tím?

Hmm... Mám ráda lidi, ráda s nimi trávím čas a milluji interakci, kterou zažívám, když je fotografuji. Mnohdy si užijeme spousta legrace a pokud se mi podaří zachytit jejich vnitřní krásu, mám z toho obrovskou radost. Člověk ale může být i více objektivní, vzdálený a díky porozumnění úhlům a světlu také vytvořit dobré fotografie.

Téměř každý portrétní fotograf hovoří o očích a atmosféře jako o klíčových prvcích dobré fotografie. Na co ještě by si měl fotograf při tvorbě dát pozor?

Nemyslím, že bychom měli podceňovat význam světla, které je skutečně transformativní. Kompozice také... pokud nemáš pocit, že je tvá fotka hned zprvu dobrá, zkus experimentovat s různými úhly.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-06.jpg

Předpokládám, že, když tvoříš, neděláš pouze jednu fotografii. Podle čeho pak vybíráš tu nejlepší? 

Nejlepší je z mého pohledu ta, která nejúspěšněji projevuje moji představu, kterou jsem měla při její tvorbě. U jednoduchých portrétů se se zaměřuji na snímky, které nejvíce lichotí mému subjektu a zároveň jsou nejvíce zajímavé.

Když jsme u editování, co tě vede k tomu, abys jednu fotografii převedla do B&W a druhou nechala v barvě?

Někdy vím už před samotným stiskem spouště, že budu chtít určitou fotku černobílou. Jindy, když se rozhoduji o převodu do B&W až při editování, uvažuji nad tím, jestli by daná fotografie nevyjadřovala zachycenou náladu/atmosféru lépe při černobílém podání resp. jestli by B&W díky své nadčasovosti, jednodušší barevné paletě a absenci rušivých elementů, jenž barva nabízí nevytvořila lepší fotografii.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-07.jpg

V dnešním světě, kam se podíváme, vidíme fotografie. Proč si, dle tvého názoru, některé z nich pamatujeme více než druhé?

Když se podívám na fotografii a vidím v ní příběh, často mě k sobě přitáhne. Někdy to je výraz v očích fotografovaného subjetu a jindy například využití barvy. Například fotografii s názvem The Earth Grew Cold fotografa jménem Gurbir Grewal mám dodnes v mysli hlavně díky kompozici, technice fotografování a pocitu, jenž se ve mě objeví když se na ni dívám. Myslím, že to je příklad perfektní fotografie.

eve-north-interview-fotografka-odcloneno-08.jpg

Moc děkuji za výborný rozhovor, Eve.

Děkuji, Michale.

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešního uměleckého fotografa? Více najdete na: 500px, Flickr či evenorth.net.

© Copyright Eve Norht 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.