INTERVIEW: fotograf Konstantin Eremeev - "fotografuji méně a přemýšlím více"

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-01.png

Přeji vám krásné pondělní ráno. Dnešní den mám poměrně nabytý, a tak musím odložit vaše hromadné interview na příští týden, což vám jednak dává o šest dní delší interval na zaslání vašich odpovědí, možnost publikace vaší tvorby zde na odcloněno.com blogu a zlepšení našich pravidelných interview a za druhé mám pro vás další rozhovor s inspirativním fotografem, který se jednoho dne rozhodl, že si pořídí fotoaparát a za nedlouho se začal živit fotografováním.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-p.png

KONSTANTIN EREMEEV je profesionální svatební fotograf z ruského St Petersburgu, kde tvoří dechbroucí fotografie nezapomenutelných momentů jeho klientů nejen ze svatebního průmyslu. Jeho fotografie jsou plné života, lásky a v případě tvorby s modelkami i ženské něhy dovolující divákům nahlédnout do duše jeho upřímně fotografovaných subjektů.

Na úvod bych tě rád přivítal na našem českém webu o fotografování nejen pro fotografy a začal obligátní otázkou, jak jsi se dostal k fotografování?

V podstatě náhodou. Jsem strojní inženýr, a tak jsem po určitou dobu pracoval ve svém oboru. V okamžiku, kdy jsem si však, částečně ze zvědavosti a částečně z touhy oslnit holky, koupil první fotoaparát, můj život se otočil vzhůru nohama.

Živíš se dnes tedy jako profesionální fotograf?

Ano, už déle než dva roky.

Pro ty, co tvoji tvorbu ještě neviděli, specializuješ se na fotografování pro klienty, nebo se živíš spíše fine art focením?

Většinu mého profesionálního života vyplňuje fotografování svateb.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-02.png

Podle čeho se rozhoduješ, kdy udělat fotografii a kdy ne?

Mám na to vlastní teorii tzv. hovnometru, který se sestává z kombinace smyslu pro vkus, estetického cítění, zdravého rozumu a citu pro fotografii, díky kterému se můžeme rozhodnout, jestli se právě díváme na dobré, a nebo špatné foto. Pokud se mi líbí, na co se dívám, stisknu spoušť. A pokud ne, hledám jiný úhel pohledu, emoci, místo a nebo příběh. Vskutku často fotím, aniž bych se vůbec díval skrz hledáček mého fotoaparátu. Věřím v to, že nejdůležitější se odehrává až poté, když si prohlížíš a edituješ vytvořené fotografie.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-03.png

Co bys řekl, že ti pomohlo utvářet svoji uměleckou duši?

Je pro mě složité odpovědět na takovou otázku, neboť cokoliv, co se v mém životě děje, na mě zanechává svůj otisk. Snažím se dívat co nejvíce různých fotografií různých fotografů různých stylů a žánrů a také komunikuji s mnoha fotografy, od nichž se pokaždé naučím něco nového. A také všechny semináře, workshopy, jenž jsem navštívil, tisíce fotografií a filmů, jež jsem viděl mě do dnešního dne ovlivňovaly a nadále ovlivňovat budou.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-04.png

Děláš něco konkrétního, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval?

Ano, fotografuji méně a přemýšlím více. Stále se snažím prohlížet si mnoho různých fotografií a poznat velký počet zajímavých fotografů a pro rozvoj mého estetického cítění se obracím i na hudbu, filmy a literaturu.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-07.png

Proč jsi se vlastně specializoval na fotografování lidí?

Protože to nejsložitější a nejzajímavější, co v mezích fotografování člověk může najít, je foceníí lidí. Vyhledávám interakce mezi sebou a svými subjekty, které fotografuji, abych vytvořil zajímavé fotografie. Pro mě to není jenom o štěstí být na správném místě ve správný čas a navíc fotografování bez lidí mě nudí.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-06.png

Co bys označil za nejdůležitější aspekt fotografování a práce s lidmi, na který by fotograf neměl zapomenout?

To by byla komunikace s lidmi a atmosféra, kterou fotograf vytváří.

Když edituješ své fotografie, na co se konkrétně soustředíš, abys vybral ty nejlepší snímky?

Světlo, příběh, kompozici, úhel a emoce - čím více jich máš v jedné fotografii, tím lepší je. Prakticky však při editování věřím ve vlastní intuici.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-05.png

Podle čeho se rozhoduješ, jestli máš ponechat fotografii v barvě, a nebo zda by nebyla lepší černobílá?

To záleží na každé fotografii. Většinu svých fotografií se snažím ponechat v barvě, nicméně pokud se mi fotka v barvě nelíbí a nebo pokud má vhodné světlo, obsahuje geometrické tvary a dobré  linie, převedu ji do B&W.

Co bys řekl, že dělá fotografii hodnou více než jednoho pohledu?

Taková fotka musí být unikátní, upřímná poutavá a zajímavá sama o sobě.

konstantin-eremeev-interview-fotograf-odcloneno-08.png

Moc děkuji za skvělé informace a rady, o které jsi se s námi podělil a přeji mnoho dobrého světla nejen před fotoaparátem, štěstí a radosti z tvorby fotografií do budoucna.

Také moc děkuji.

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešního uměleckého fotografa? Více najdete na: 500px či konstantineremeev.com.

© Copyright Konstantin Eremeev 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.