KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA: fotografie #43 - DOG

konstruktivni-kritika-fotografie-pes-odcloneno 107.jpg

Přeji vám krásný sobotní den a vítám vás u další konstruktivní kritiky. U dnešní fotografie psa, zaslané tradičně na email kritika@odcloneno.com (kde se těším i na vaše fotografie) bylo připsáno, že má navozovat pocity nostalgie...

Než se však pustím do kritizování, rád bych pochválil skvěle zvolenou kompozici, perspektivu, využití delšího času expozice pro snadnější se ztotožnéní s fotografií i kombinaci barevného přechodu navozující pocit smutku a stesku. Technické prvky fotografie jako expozice, kontrast, vyvážení bílé, ostření, rozhodnutí pro barvu namísto B&W apod. byly dle mého názoru vhodně zvoleny a dobře doplňují autorovu vizi... 

  • Snímek mě na první pohled, zřejmě podobně jako vás, zaujal, nicméně čím více jsem se na něj díval, tím déle mé oči zůstávaly viset na zadní části fotografovaného psa, z čehož se mi ve spojení s relativně sytě zelenou barvou postupně začalo dělat nevolno. Pokud to byl záměr, super. Nicméně než aby fotografie působila spíše depresivně, rozhodl jsem se pro výraznější eliminaci živosti barev. Fotka i po úpravě a dle mého názoru stále navozuje pocit stesku, ale již nám dovoluje volněji se pohybovat a nakonec i zůstat u hlavy psa a vzpomínat na život s ním...
  • Než jsem se ale do nerušeného vzpomínání a přemítání mohl pustit, potřeboval jsem odstranit několik rušivých elementů, které odváděly moji pozornost od hlavního subjektu. Hlavně se jednalo o jasně viditelná černá smítka.
  • O světle bychom mohli chvíli polemizovat, nicméně v závěru bych asi mnohé této fotografii nevytkl, neboť to, jakým způsobem fotograf využil světelné podmínky, které měl k dispozici, je pro příběh snímku vhodným řešením. Rád bych se také pozastavil u využití stínu, který ladně protíná levý dolní roh.
  • Je název "Dog" finální, nebo zatím pouze pracovní? Osobně si myslím, že by bylo lepší zvolit například  "Memory of a Dog" či něco podobného pro snadnější uvedení diváka do děje. I když je pravda, že Pes, je také výstižný. 
  • Na závěr bych se rád podíval na to, co se na snímku vlastně děje resp. co chtěl autor fotkou říct. Kdybych si nepřečetl jeho dodatek, viděl bych neurčitou a relativně smutnou vzpomínku na německého ovčáka a z téhož plyne, že fotografie je dobře čitelná, není zbytečné složitá a jde rovnou k věci, což se mi líbí. 

A to je pro dnešek vše, přátelé. Obecně vzato se jedná o povedenou fotografii, mé poznámky představují pouhé nuance. Doufám, že pro vás tato kritika byla užitečná a že jsem vám i autorovi alespoň trochu pomohl. Moc si vážím vašeho neutuchajícího zájmu o můj názor a těším se na další z vašich fotografií na našem kritickém emailu: kritika@odcloneno.com a přeji hezký zbytek víkendu. :)

Má perspektiva:

konstruktivni-kritika-fotografie-pes-odcloneno 108.jpg

A jak fotografii vidíte vy? Poradili byste autorovi dnešního snímku něco jiného? Neváhejte a přidejte váš pohled formou komentáře dole.