Jak fotograf k příležitostem pro tvorbu lepších fotografií přišel...

Před několika měsíci jsem se s vámi podělil o článek s názvem FOTOGRAFOVÁNÍ JEN PRO POPULARITU? A JAK PŘIJÍMÁME KOMENTÁŘE?, v němž jsem mimo jiné hovořil o přijímání komplimentů. Konkrétně jsem se vyjádřil takto: když se setkám s pochvalou, upřímně poděkuji a jsem rád, že se druhým mé fotky líbí. Dnes bych rád toto téma lehce rozšířil.

Věřím, že všichni fotografujeme proto, že nás to baví a všichni pravděpodobně chceme lepší příležitosti k tvorbě našich fotografií. Někteří z nás proto vyráží do dalekých a exotických krajů, jiní denně fotografují ve svém okolí a někteří sedí doma a sní. Proč však jenom snít, když můžeme naše podmínky pro fotografování sami a relativně snadno ovlivnit?

Snadno? Ano. Samozřejmě bychom mohli najít i více trnité cesty, dnes se ale vydejme tou příjemnější:

Když se setkáme s pozitivním komentářem, upřímně a sebejistě poděkujme a pokud člověk, co nás chválí nemá více na srdci, nečekejme, až odejde, a povězme mu o dané fotografii nebo dokonce celém projektu více.

Takto je to jednoduché a sám jsem mnohdy překvapen, k jakým příjemným konverzacím a příležitostem k fotografování taková cesta vede. Nesmíme však zapomenout na jednu zásadní věc. Důležité je nepovídat si s lidmi o naší tvorbě jenom proto, abychom z nich "něco dostali" nebo abychom se chvástali a ukazovali jim, jak jsme úžasní, že?!