INTERVIEW: fotograf Alexander Khokhlov - o fashion fotografování i Wierd Beauty projektu

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-01.jpg

Doufám, že jste si užili krásný slunečný víkend minimálně tak jako já a vítám vás u dalšího pondělního rozhovoru s talentovaným fotografem na odcloněno.com. Fotografie dnešního umělce z Ruska jsem objevil na 500px webu, kde si jich díky jejich kvalitě i popularitě v podstatě nelze nevšimnout. Zajímalo mě však, kdo stojí za tvorbou těchto úžasných uměleckých kousků, a tak jsem se odhodlal, jejich autora kontaktoval a dnes pro vás mám další z mého pohledu povedené interview:

ALEXANDER KHOKHLOV je profesionální módní a beauty fotograf z Moskvy, kde tvoří dechberoucí fotografie a kde také ve spolupráci s vizážistkou jménem Valeriya Kutsan vytvořil úžasný projekt s názvem Wierd Beauty, nejen o kterém si budeme povídat v dnešním interview.

Mile rád tě Alexandře vítám na odcloněno.com a hned zpočátku bych se rád zeptal poněkud zpříma: jak jsi se dostal k fotografování?

S focením jsem začal roku 2007. Jsem muzikant, hraji na bubny v rokové kapele, a tak první věc, která mě zajímala bylo focení live akcí a reportážní fotografie obecně. Na konci roku 2008 mě však zaujala módní a beauty fotografie, a tudíž jsem začal navštěvovat speciální lekce, vymýšlet nové fotografie s vlastními nápady a organizovat svá první focení. V současnosti se zabývám převážně portrétní fotografií a experimentováním v tomto oboru, jak nejvíce mi má fantazie dovolí.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-02.jpg

Beauty, móda i portrétní fotografie jsou konkrétní, avšak relativně obecné pojmy, jak by ses popsal jako fotografa a co bys řekl, že tě vede k tomu, abys opakovaně stiskl spoušť svého fotoaparátu?

Na takovou otázku je těžké odpovědět, jelikož je složité hodnotit sebe sama. Nicméně jsem muž, který má rád fotografování a užívám si celý proces tvoření snímků. V tomto ohledu se cítím asi podobně jako rybář. Rád tvořím něco nového, uskutečňuji své nápady a experimentuji. Samozřejmě se vždy snažím dosáhnout úspěšného konečného výsledku a také rád vyhrávám. To ale asi každý.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-03.png

Souhlasím, že pocit vítězství je ve většině případů úžasný. Jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivňují resp. kde nacházíš inspiraci?

Nemám ponětí, kde najdu svou příští fotografii. Může to být ve filmu, v knize, na obrázku či na malovaném obraze, za deštivého dne nebo v úsměvu blízkého kamaráda. Hodně chodím na procházky, jelikož mi to pomáhá zaměřit se na své myšlenky, vést rozhovory ve vlastní mysli a také být ovlivněn historií místa, kudy procházím.

Máš také svoji osobní múzu a je taková múza důležitá?

Samozřejmě, ona je hlavní součástí mé inspirace a kreativity.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-04.png

Děláš pravidelně něco, aby ses jako fotograf neustále zlepšoval?

Praxe je tím nejlepším způsobem, jak zůstat ve formě. :) Snažím se tedy nedělat velké pauzy mezi různými foceními. A dále mi pomáhají zajímavé výstavy, nádherné výtvory ostatních fotografů, malířů a designérů zůstat neustále “naladěný”.

Zůstat “naladěný” to je velmi trefné přirovnání. Jak se fotograf vlastně dostane k focení módy?

V Rusku nejsou moc dobré podmínky pro focení módy a v naší zemi v podstatě ani nemáme obor fashion fotografie. Nicméně si myslím, že pokud člověk chce, najde si mnoho práce v tvorbě módních fotografií. S nastavením fotoaparátu, technikou svícení a jinými technickými prvky to není složité a každý se to může naučit, podstatné je však nezapomenout, že fotografování je umění a to platí pro každou část tvé tvorby i ve focení módy. Není třeba pokoušet se o tvorbu něčeho, co je jenom fajn. Fotograf by měl dělat všechno lépe, než kdokoliv jiný a pokaždé udivovat.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-05.png

Mnohem lépe teď chápu nejen tvé B&W fotografie, ke kterým se dostaneme za okamžik. Co by měl k dosažení toho nejlepšího každý beauty/fashion fotograf znát?

Je velmi důležité vcítit se do modelky, jíž fotografuješ, při každém portrétním focení. Je samozřejmě složité vědět, co se lidem odehrává v hlavě, ale je možné pracovat s jejich emocemi. Hudba je mi v tomto ohledu velkým pomocníkem a vytváří atmosféru pro různé emoce, kterých pak využívám, jak potřebuji. A také pokud se živíš jako fashion fotograf, měl bys mít smysl pro styl, být trendy, číst časopisy, konstatně chodit na výstavy a módní přehlídky a je také nutné umět pracovat s barvou.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-08.jpg

Když je řeč o barvě, co tě inspirovalo k malování na modelky a následné tvorbě jejich fotografií?

Hlavní myšlenka za tímto projektem, který jsem nazýval Wierd Beauty, se objevila až když jsem měl tři fotografie hotové. Já a vizážistvka Valeriya Kutsan, jsme chtěli vytvořit monochromatický face-art pro nový kalendář. Každá fotografie nám však ukázala, že to bylo o něčem více, než jenom o malování. Uviděl jsem na nich dvojité dno a zaujalo mě, jak jednoduché tvary a skutečné lidské obličeje se mohou vzájemně doplňovat. Bylo to současně jednoduché, vkusné, iluzívní, efektivní a … zvláštní (Wierd). Proto jsem se rozhodl tento projekt pojmenovat Wierd Beauty s využitím počátečních písmen slov White a Black.

Proč jenom White a Black?

Je to takový experiment. Já a Valeriya jsme se rozhodli barvu vypustit, abychom se mohli více zaměřit na grafickou část a tvary, což nám pomohlo i získat prostor pro optickou iluzi.

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-07.png

Musím říct, že nejen tvé fotografie z Wierd Beauty projektu mi často berou dech, obdivuji je pokaždé, když se na ně podívám, a proto se k nim i rád vracím. Co bys řekl, že fotografii dělá hodnou více než jednoho pohledu?

Každá dobrá fotografie má svoji atmosféru. Pokud je fotka “prázdná”, přejdeš ji bez povšimnutí.

Souhlasím. Co bys mi poradil, abych dělal pro tvorbu takových fotografií?

Atmosféra může být vytvořena pohledem modelky, její pózou, zajímavým vzhledem, neobvyklým make-upem, zajímavým interiérem nebo venkovní lokací, barvou, …

alexander-khohklov-wierd-beauty-odcloneno-rozhovor-fotograf-06.png

Moc děkuji za skvělý rozhovor Alexandře, vážím si tvého času i každého slova, o které jsi se s námi dnes podělil a přeji mnoho úspěchů do budoucna.

Také úpřímně děkuji.

 

Zaujaly vás fotografie a slova dnešního uměleckého fotografa? Více najdete na: 500px či ax-foto.ru.

© Copyright Alexander Khokhlov 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.