INTERVIEW: fotograf Oleg Oprisco - "Originalita je jediná cesta k úspěchu."

Dnes mám to potěšení podělit se s vámi o interview se skvělým fotografem lidí, jehož snímky mě zaujaly hned, jak jsem je uviděl a i když rozhovor není z důvodu jazykové bariéry tak dlouhý, jak bychom chtěli, snažili jsme se s dnešním fotografem o nejlepší a kde se nám nedostává slov, necháváme hovořit jeho fotografie.

Oleg Oprisco je fotograf z města Lvov na západní Ukrajině, který se specializuje na fotografování lidí. Jeho fotografie mají surrealistický nádech, ale přesto jsou jaksi relevantní pro každého z nás. Pozorně a často originálně zachycená modelka i příběh celé fotografie alespoň mě často vtáhnou do svého děje a já přemýšlím nad příběhem modelky, fotografie, ale i svým.

Co tě přivedlo k fotografování?

Fotografování mám už od malička moc rád, a tak pro mě není snadné si vzpomenout, co to přesně bylo. Nicméně vžycky jsem rád pozoroval lidi a pak jsem je začal i fotografovat. Základem mého focení je neustálé zdokonalování se a spokojený život v malém a kreativním městě Lvov na západní Ukrajině.

Jak jsi se dostal k focení lidí?

Fotografie rád tvořím proto, abych lidem mohl ukázat scény, jenž jsou sice z reálného života, avšak mé fotky je představují v lepším světle. O to se snažím a má touha mě přivedla právě k fotograování lidí.

Tvé fotografie jsou velmi originální, kde nacházíš inspiraci?

Často mě zaujme všední scéna například ve městě na ulici, na které pak následně s modelkou začneme pracovat a ke konci focení máme výslednou fotografii. Inspiraci ale nacházím i ve filmech, hudbě i malování. Je to však zvláštní typ inspirace, který pro mě není snadné úplně charakterizovat.

Co bys řekl, že charakterizuje tvoje fotografie?

Mé fotografie spojuje několik aspektů. Vždy se snažím tvořit z realizovatelné avšak originální myšlenky a při focení si všímám každého momentu. Následně pomocí dobré kombinace lokality, oblečení, modelky a barev dotvářím svoji představu.

Spolupracuješ s profesionálními modelkami?

Ne, nepracuji s profesionálními modelkami. Subjekty na mých fotografiích tvoří běžní lidé s jejich vlastními pocity, starostmi, emocemi a myšlenkami.

Podle čeho si vybíráš své subjekty?

Většinou podle toho, jaký mají charakter a jak se hodí do fotografie, na které právě pracuji.

Co je důležitější talent fotografa a nebo jeho vybavení?

Talent je samozřejmě důležitější. Ten nejlepší fotoaparát a ani počítačové zpracování fotografie neudělá ze špatného snímku dobrý.

Co bys poradil fotografům, kteří by rádi tvořili neobvyklé a originální fotografie?

Aby hodně fotografovali, ale s jasnou představou výsledné fotografie a toho, čeho chtějí dosáhnout. Soustřeďte se na vlasní kreativitu a stavte na ní, protože fotografování podle druhých i kopírování jejich kreativity a inspirace se dlouhodobě nevyplácí. Originalita je jediná cesta k úspěchu.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

jeho osboním webu oprisco.com, blogu oprisco.livejournal.com a samozřejmě na: http://www.flickr.com/photos/oprisco/  

© Copyright Oleg Oprisco 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.