KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #23: Ferrero

ferrero.JPG

Vítám vás u dalšího vydání konstruktivní kritiky fotografií. Těší mě, že se na emailové adrese kritika@odcloneno.com neustále objevují nové fotografie a že máte zájem o můj pohled na vaši tvorbu. Nebudu však dále zdržovat s úvodem, a tak pojďmě k dnešní fotce, která je povedená z pohledu kompozice, zaostření, hloubky ostrosti a absence mnoha rušivých prvků. Také se mi moc líbí, jak jsou bonbóny rozmístěny i dnešním fotografem zvolená perspektiva. Avšak:

  • Třebaže mě fotka na první pohled zaujala, tak čím více se na ni dívám, tím méně je pro mě čitelná. Nejsem si jistý, co chtěl její autor říct. Jaký pocit ve mně má foto budit.
  • K zamyšlení mě nutí i rozhodnutí autora o barvách fotografie. Třebaže k sobě hezky ladí, nehodí se mi k jídlu a spíše na mě působí tak, abych na zobrazené višně v čokoládé neměl chuť. Fotka by se asi hodila, alespoň dle mého názoru, k článku o hubnutí a omezení se v konzumaci sladkostí. Či k hororové zprávě, že "vědci přišli na to, že čokoláda není pro lidi dobrá". Na jednu stranu bych si díky rozmístění i perspektivě bonbón vzal, ale v zápětí mě barevnost fotky od chuti na čokoládu s višní od této představy odvádí.
  • Expozice je více méně povedená, nicméně na pravé straně, kde je přepálená hrana a ta mé oči neustále přitahuje, které však následně celou fotografii opouští místem, kde se přepálená hrana téměr dotýká vrchní strany fotografie. Problém je na straně kvality světla, a tak bych se jej pokusil příště změkčit a odrazit pomocí bílého papíru nebo zrcátka, které máme každý většinou doma.
  • Stůl, na němž jsou bonbóny rozmístěny mi k nim úplně nesedí. Nejsem si jistý, jak a jestli to spolu nějak souvisí a než aby pozadí doplňovalo zobrazený předmět, spíše z toho dělá "všední fotografii". Ferrero patří k těm luxusnějším pochutinám a podklad, na němž jsou bonbóny položeny, působí protichůdně této představě. Například Kamil Staš v minulé foto misi na téma Prosinec tento "problém" perfektně vyřešil a využit netradiční mísu i podklad.
  • Volba fotografa ponechat snímek v barvě mi nevadí, nicméně mohl by být i černobílý a jeho kvalita by tím netrpěla. Jestli má ale fotka působit dojmem "rád by sis bonbón dal, ale protože držíš dietu, tak nemůžeš" barva i fotografie je super.
  • Chtěl-li bych vytvořit podobnou fotke, snažil bych se více o komplexnější scénu, využil bych předmětů, textur či míst, která by dodala fotografii jasnou zprávu, abych diváka nenchal v nejistotě, jelikož u tohoto typu fotografie to spíše přidává k pravděpopdobnosti, že od fotky jeho oči odejdou, než aby na ni hodinu hleděly.

Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl. a moc děkuji za projevenou důvěru i odvahu nechat mě vyjádřit se k dnešní fotografii. Jsem rád, že se na emailové adrese kritika@odcloneno.com stále objevují nové fotografie a že máte zájem o můj názor. Jsem však také vždy rád, když se i ostatní k fotkce vyjádří v komentářích, neb můj názor není jediný možný a nemusí být vždy bezchybný, třebaže se snažím být objektivní a spíše pomoct.