35mmCZ projekt: souhrn fotografování s putovní Holgou 2011

Když jsem poprvé vkládal černobílý 35mm film Ilford HP5+ do mého černého fotoaparátu typu HOLGA 135, psal instrukce pro fotografy a vše balil do malé krabičky o přibližných rozměrech 20x15x15 cm, tiše jsem se modlil, aby pošta Holgu neztratila, aby se ke každému z šesti vybraných fotografů dostala, aby to každého bavilo a hlavně abych dostal poslaný film zpět a dobře jej vyvolal, abychom jsme se všichni mohli podívat na výsledky našeho prvního odcloněno 35mmCZ projektu za rok 2011. 25. července byl fotoaparát i s filmem odeslán na Slovensko a pak už nezbývalo nic jiného, než doufat v nejlepší.

Cesta naší putovní Holgy vedla z Prahy na střed Slovenska a pak přes Bratislavu a okolí Brna zpět do Prahy a až na malou odbočku, kdy ji pošta doručila na zpáteční adresu, vše proběhlo hladce a každý ze zúčastněných fotografů (Ondrej Kapusta, Marek Rybárik, Patr Zahnáš, Michal Diatka, Pavel Smolek a Radek Pokorný) si mohli focení na film s kreativní plastovou hračkou v klidu a s radostí vyzkoušet. Součástí balíčku byl i uvítací dopis s instrukcemi pro všechny fotografy, v němž jsem se pokusil vysvětlit co jsem jim poslal, jaký film a s jakou citlivostí je pro ně připraven. Přidal jsem i několik rad a tipů jak o specifikacích aparátu, tak i například technice fotografování dvoj a více-expozic, aby fotografové mohli rovnou začít fotografovat a nedělat si starosti s detaily. Vše probíhalo v klidu a v pohodě a s každým ze zúčastněných fotografů jsme si vždy poslali informaci o tom, jestli foťák už přišel. Jakmile mi bylo sděleno, že balík dorazil, poslal jsem i adresu následujícího fotografa.

Jednoho dne mi však přišel email, který mě lehce překvapil: HOLGA PŘESTALA OSTŘIT! ...jak mě jeden z fotografů informoval. V emailu zmínil, že objektiv se zadrhul a on při aplikaci dostatečné avšak ne přílišné síly s ním není schopný hnout. S úsměvem na tváři jsem mu však odepsal, že se nic neděje a že ostření s Holgou stejně není tak podstatné, jak by se mohlo zdát, a tak ať to neřeší a fotografuje dál.

V pondělí 21.listopadu 2011 mi byla Holga v Praze předána, s posledním ze zúčastněných fotografů jsme se podělili o zážitky z fotografování a já se už nemohl dočkat, až film vyvolám a podělím se o výsledky s vámi všemi zde na odcloněno.com blogu. Ještě cestou k autu jsem film natočil z fotoaparátu zpět do filmového kanystru, abych jej mohl vyjmout a založil jsem si jej do brašny. Také jsem se podíval na zmíněný problém s ostřením. "Kdyžtak objednám z Hong Kongu nový foťák," říkal jsem si. Nicméně po několika vteřinách mi bylo jasné, že nový aparát nebude nutný. Zabral jsem totiž za objektiv ve směru ostření, ve foťáku křuplo a najednou se vše začalo hýbat, jak má a aparát byl jako nový a použitelný na mé focení i příští 35mmCZ foto projekt s putovní Holgou na rok 2012, ale o tom až za chvíli. 

Po příjezdu domů jsem si film popsal, abych jej neztratil a připravil si jej na vyvolání. Nicméně a bohužel až do Vánoc jsem neměl čas jej vyvolat, nastříhat a naskenovat. Práce neustále přibývalo. Jakmile jsem si ale našel o svátcích alespoň trochu volna, připravil jsem si čerstvou chemii a film vyvolal v napětí, co na něm najdu za poklady. Po naskenování a prohlídnutí si fotografií v editoru jsem si hned mnohé snímky oblíbil. A třebaže se mi chtělo, žádné jsem neořezal a ani jinak neupravil kromě hromadného doostření a občasné úpravy kontrastu, abych fotografům dal jasnou představu o jejich tvorbě.

Navíc mám obrovskou radost, že z 36 snímkového filmu nám vyšlo 33 fotografií! Ty, co mě nejvíce zaujaly, jsem přidal na začátek tohoto článku do malé galerie, jak jste si určitě všmili a ostatní a také povedené fotografie naleznete ve speciální GALERII fotografií 35mmCZ PROJEKTu, která se bude s přibývajícími projekty rozrůstat a přizpůsobovat.

Co na to říkáte, jak se vám projekt líbil a co si myslíte o vytvořených fotografiích? Já osobně mám z analogového projektu i z vytvořených fotografií obrovskou radost. Moc rád se dívám na věci z pohledu druhých a už se nemůžu dočkat, až uděláme další 35mmCZ projekt s putovní Holgou na rok 2012! Už teď mám dva přihlášené fotografy (Brano a Kamil), kterým balík určitě nechám poslat. Máme však stále volná 4 místa, a proto pokud jste z EU, žena nebo muž s láskou k fotografování, neváhejte se přihlásit. Jediné, co potřebujete, je vědět, jak zmáčknout spoušť.

Nejpozději do 31. ledna 2012 mi tedy na email 35mmCZprojekt@odcloneno.com zašlete svoji adresu a pojďme vytvořit další skvělý foto-projekt!

35mmCZ-film-holga-putovni.JPG

P.S. Zúčastnění fotografové z 2011 projektu, máte-li zájem o vámi nafocené originální fotografie, dejte mi vědět, které to jsou a já vám je zašlu na email.