INTERVIEW: fotograf Alonso Díaz - o focení krajin - více do hloubky s Honzou Miřackým

Přibližně před šesti měsíci se s námi fotograf a ekonom ze Španělska jménem Alonso Díaz podělil o své odpovědi na otázky o fotografování krajin. Honzu Miřackého, fotografa a jednoho z přátel odcloněno.com, kterého naleznete i na miracky.eu, zaujal natolik, že se rozhodl jít do hloubky, položit Alonsovi více otázek a přinést nám nové odpovědi a inspiraci od tohoto skvělého fotografa krajin. Svůj rozhovor mi nabídl k publikaci zde na našem blogu o fotografování a já musím říct, že si toho moc vážím a děkuji. Nyní však už předávám slovo Honzovi:

Alonso, mohl by se nám trochu představit? Kde žiješ, co děláš, jaké jsou tvé další koníčky kromě focení, atd.

Jmenuju se Alonso Díaz a pocházím z Huelvy na jihozápadě Španělska. Teď kvůli práci žiju v Seville. Studoval jsem ekonomii v Bilbau a v oboru i pracuju. Fotografování je pro mě poloprofesionální koníček. Byl jsem jednou požádán, abych na veřejnosti hovořil o své práci fotografa a spolupracuju se Sony ve Velké Británii.

Kromě fotografie miluju filmy, to je možná důvod, proč jsem začal fotografovat. Ještě taky rád čtu a běhám.

Wow, gratuluju Alonso, k tvému vystoupení na veřejnosti. Jak začala tvá spolupráce se Sony?

Můj vztah se Sony UK začal v roce 2008, když mě kontaktoval obchodní manažer Digital Imaging s prosbou, abych se zúčastnil Focus on Imaging (pozn. největší evropský každoroční veletrh se zaměřením na grafiku) v Birminghamu. Moje úloha spočívala v povídání si s lidma zpoza pultu Sony během těch čtyř dní. Od té doby jsem zván na různé akce, třeba workshop v Edinburghu nebo na testování fotoaparátů v Německu.

Jak by se měli fotografové zviditelnit? Mám na mysli, že Sony by tě nekontakovalo, kdyby ses nezviditelňoval na internetu (předpokládám). Jaké jsou možnosti, aby si tě potenciální partneři všimli?

Zjevně štěstí je zde důležitý faktor. Ale myslím si, že je velice důležité, když má člověk vlastní styl a zůstává mu věrný.

Jméno musí být spojováno s komplexní prací, co se stylu týká. Lidé, kteří tě budou chtít kontaktovat, by rádi věděli (nebo aspoň tušili), jak pracuješ a co od tebe mohou očekávat. Doufám, že je to srozumitelné :)

Jo jo, je to srozumitelné. Ale dost s marketingem a pojme se zaměřit na samotné focení. Už při rychlém pohledu na tvé fotografie můžeme říct, že tvým oblíbeným žánrem jsou přímořská pobřeží. Každý, kdo někdy zkoušel vyfotit západ slunce ví, jak obtížné je nastavit správnou expozici. Obvykle je zem příliš tmavá nebo jsou barvy na obloze vybledlé. Jaký je tvůj trik?

Filtry jsou klíčem k úspěchu u tohoto typu fotografií. Pokud máš rovný horizont, perfektní jsou reverzní přechodové filtry, v ostatních případech musíš použít normální přechodové filtry. Hrozně rád si s nima hraju, umožní ti provést korektní expozici, pokud se s nima naučíš pracovat. 

Přechodové filtry ti umožní použít víc světla na popředí, zvláště se širokoúhlým objektivem a záběry krajiny navýšku. Reverzní filtr ti pomůže získat správnou expozici na horizontu s tím i víc detailů.

To musím vyzkoušet! Jaké tmavé přechodové filtry používáš?

Používám přechodové filtry ND8 (3 clony), normální a jeden reverzní pro fotky východu či západu Slunce.

Jak často chodíš fotit? Chodíš pravidelně nebo musíš být v nějaké speciální náladě?

Obvykle chodím asi dvakrát do měsíce, ale záleží na čase v roce. Spíš než v náladě, je pro mě klíčové počasí. Pokud předpověď hlásí, že západ slunce bude bez mraků, radši si počkám :)

Takže říkáš, že nemáš rád oblohu bez mraků pro západy slunce?

Pěkně oděná obloha je vždy atraktivnější než prázdná. Navíc si můžeš pohrát s pohybem v mracích a dlouhými expozicemi.

Máš pravdu. Předpovědím počasí se těžko věří, jaký je tvůj oblíbený zdroj informací?

Používám aplikace na iPhone jako Celsium nebo jednu španělskou s názvem Eltiempo.es. Jsou v pohodě, ale občas selžou.

Dám ti tip na jeden vcelku spolehlivý zdroj s předpověďmi počasí, je to yr.no. Mrkni na to. Ale zpátky k focení. Fotíš především přímořskou krajinu, co děláš, když se ocitneš daleko od moře? Je těžké vytvořit jiný než přímořský typ snímku?

Díky za odkaz, vyzkouším to. Ve vztahu k tvojí otázce, taky mám fotky pořízené daleko od moře, ale musím přiznat, že mě to víc baví poblíž moře. Možná protože mi to dovolí hrát si s efekty způsobenými různými hodnotami expozice.

Každopádně tenhle důvod může omezit kreativitu ve snímcích, zato si můžeš hrát s mrakama, řekami a dalšími prvky v pohybu. Navíc u nočních snímků si můžeš hrát s drahama hvězd.

Nakonec taky rád zkouším černobílé městské foto, efekty s lensbaby a se strobem. Klíč je si to užívat.

To nejdůležitější jsi řekl nakonec. Klíč je si to užívat. Naprosto souhlasím. Alonso, dostal jsi někdy radu, která ti hodně pomohla a chtěl by ses o ni podělit se čtenáři?

To užívání si je pro mě hodně důležité. Bohužel tě to drží od toho, aby ses fotografováním živil, ale zase pokud jseš schopný si to nechat jako koníček (mírně profesionální koníček), tak ti umožní být svobodný a to je hlavní podmínka potřebná k umění.

Na druhou stranu dneska je mnoho stránek, kde může můžeš ukázat svou práci, kterou uvidí hodně lidí a dají ti zpětnou vazbu. Dalším klíčovým faktorem je udržet si vlastní styl odlišný od ostatních.

Jak ti pomohlo působení na Flickru? Tam tvé fotky každý den sleduje hodně lidí.

Flickr je skvělé místo, které je dobré znát. Když máš okruh lidí, co tě sledují, máš širší možnosti. Nicméně pravidla Flickru se pro umění mění k horším každým dnem. Právě jsem si otevřel účet u 500px.com, myslím, že je to lepší místo pro fotografii.

Co tě znepokojuje ohledně těch pravidel na Flickru? Ničeho jsem si nevšiml.

Věci jako že musím bojovat za to, abych mohl dát odkaz na svoje stránky do svých fotek, že lidé používají mé obrázky bez mého svolení, že jsem cenzurovaný pro lehké nahotinky jako tu s mužem s ohněm. Příliš mnoho času jsem utopil v podobných blbostech.

To je určitě nemilé. Člověk by měl trávit čas fotografováním a ne dohadováním se s internetovou službou, kterou používá. Pojďme náš rozhovor zakončit něčím pozitivním. Co ti v poslední době udělalo radost?

To je snadné! Právě jsem se oženil a měl skvělý výlet do Austrálie a na Fidži. Není snadné využít potenciál všech těch míst pokud nejedeš na fotoexpedici. Ale i tak to bylo super.

Navíc jsem součástí nového projektu fotoexpedic, což může být velmi zajímavé. Hodím ti link až to bude vše připraveno.

Gratuluju, kamaráde! Dobře, tak dovol mi zeptat se ještě na jednu otázku týkající se Austrálie a Fidži. Co tě na těchto místech fascinovalo? Zejména kolem fotografování.

Fotoexpedice jsou pro mě jakýmsi jobem snů. Držím palce a nenech si ten odkaz potom pro sebe :)

Poušť je úžasná (a určitě musí být skvělá pro noční fotografii, ale když jsem tam byl, zrovna nebyl vidět Měsíc). Sydney je skutečně výborné pro městskou fotografii. Fidži je fajn na relax, ale už ne tak dobré pro můj styl fotek :) Na fotografování nebyl moc čas, nebyla to fotoexpedice, ale pár fotek z toho mám.

V Austrálii žije hodně nebezpečných hadů. To je další plus z mojí strany. Alonso, mockrát děkuju, že jsi se mnou tento rozhovor absolvoval. Blížíme se ke konci. Je něco, o co by ses s našimi čtenáři rád podělil nebo jim něco vzkázal? Teď je vhodná chvíle.

Děkuju moc za rozhovor a za tvůj čas. Byla to moc milá zkušenost, ne běžné interview, ale dovolilo nám to se líp navzájem poznat :) Má poslední myšlenka vede k udržení iluze. Je to obrázek světa, vytvořený jednoduchým strojem. Používejte mysl k utváření vlastní představy o světě!

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: alonsodr.com a také na: http://www.flickr.com/photos/bigsleep/

© Copyright Alonso Díaz 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

Alonso, could you introduce youself a bit? Where do you live, what do you do for living, what are your hobbies besides photography, etc.

My name is Alonso Díaz and I come from Huelva, in the SW of Spain. Now, because of work, I'm living in Sevilla. I studied Economics in Bilbao and my job is about that. So, photography is a semiprofessional hobby, I've been called to talk in public about my photographic work and have a special collaboration with Sony UK.

Besides photography and maybe the reason I got into photography, I love films. Reading and running are my other hobbies.

Wow, congratulations, Alonso, to your public appearence. How have your collaboration with Sony started?

My relationship with Sony UK began in 2008, when the Digital Imaging Sales Manager contacted me to take part in Focus on Imaging, in Birmingham. My task consisted on daily interviews during four days at Sony stand. From that date, I've been called for several events, like a workshop in Edimburgh or a camera testing trip to Germany.

How do you think photographers should effectively get their name out there? I mean Sony wouldn't contact you if you wouldn't have put your name out there on the internet (I guess). What are the ways to get recognized by potential partners?

Obviously, luck is an important partner here, but I think having an own style and being loyal to it, it's very important.

The name must be connected with a global work, in terms of style. People who want to contact you would like to know (or guess at least) how is your work and what do they want you for... Hope this is understable enough :))

Yep, it' s understandable. But enough with marketing, let' s focus on photography itself. Even a slight glance on your photos is enough to say that your favorite genre are seascapes. Everyone who has ever tried to take a shot of a sunset knows how difficult it is to make a correct exposure. Usually the land is too dark or the colours in the sky are washed out. What' s your trick?

Filters are the key for that kind of pictures, my friend. If you have a flat horizon, reverse GND (graduated neutral density) is perfect, in other cases, you have you use the normal GND filters. I love to play with them, they let you get the correct exposure if you are used to manage them.

GND filters let you get more light on the foreground, specially with wide angle lens and vertical format landscapes. The reverse one helps you to get the correct exposure in the horizon line and, therefore, more details.

I have to try this. How strong GND do you use?

I use GND8 (3 stops) filters, a normal one and a reverse one for sunset and sunrise shots.

How often do you go out to take pictures? Are you going regularly or do you have to be in a special mood?

I usually go out about twice a month, but it depends on the month. More than the mood, the key is weather conditions. If the forecast says that there is going to be a no-clouds sunset, I prefer to wait :)

So are you saying that you don't like clouds-free sky for sunsets?

A well dressed sky is always more attractive than a empty one. Moreover, you can play with the motion of the clouds and long exposures.

You are right. Weather forecasts are hard to trust, what's your favorite source of information?

I use iphone applications like celsius or a Spanish one called eltiempo.es. They are fine, but sometime fails.

Let me give you a tip for quite a trustworthy weather forecast source, it's yr.no. Check it out. But let's get back to shooting. You shoot mainly seascapes, what do you do when you find yourself far away from the sea? How difficult is it for you to create a picture other than a seascape?

Thanks for the link, I'll try it.

In relation to your question, I have pictures far away from sea, but I have to recognise the i enjoy more near to it. Maybe because it let me play with different exposures effects.

Anyway, that reason may reduce the creativity of the pictures, but you can play with clouds, river and other element in motion. Moreover the night shots, when you can play with star trails.

And finally, I like trying with B&W urbans, lensbaby, strobist...

The key is enjoying it.

You said the most important thing at last. The key is enjoying it. I totally agree. Alonso, is there a hint you were given that has helped you a lot and you would like to share it with our readers?

I'm agree about the enjoying, it's very important to me. Unfortunately, that obeys you not to make photography for a living, but if you are able to keep it as a hobby (semi pro hobby), that lets you be free, the main condition that art need.

In the other hand, nowadays, there are lots of sites to show your work and lots of people see and give opinion about it. The other key point is trying to keep an own style in spite of others like.

How has your presence on Flickr helped you? A lot of people see your photos every day.

Flickr is a great place to be known, once you have a pool of people following you can do more things :). However, flickr rules are changing and getting worse for art everyday. Now I have just open an account in 500px.com, a better place for photography I think.

What disturbs you regarding changing Flickr rules? I haven't noticed anything.

Things like I  have to fight to put my website link in my pictures, people using my pictures with no permission, being censored for very soft nudes like the man with fire... Too many time spent in this kind of shits...

That's certainly not pleasant. One should spend his time on photography, not arguing with the online service he uses. Let's end this interview with something positive. What has made you happy recently?

That's easy!

I've just got married and done a great trip to Australia and Fidji. It's not easy to take advantadge of all those places if you are not going in a photographic tour, but was great anyway.

Moreover, I'm taking part of a new project of phototours that can be very interesting. I'll give you the link when it's ready :))

Congratulations, buddy! Okay, so let me ask you one more question about Australia and Fidji. What did you find the most fascinating about those places? Especially regarding photography.

Photo-tours are like a dream job for me. Fingers crossed and don't keep the link for yourself afterwards :)

In relation to Australia, the desert is amazing (must be amazing for night photography, but no moon when I was). Sydney is absolutely great for urban shots. Fidji is great for relax, but not very good for my kind of pictures :))

Not much time for photography, it wasn´t a photographic tour, but I have a few ones!

There are lots of dangerous snakes in Australia. It's one more up-side for me. Alonso, thank you very much for doing this interview with me. In the end, is there anything else you would like to share with our readers or send them a message? Now is the good time.

Thank you for this interview and for your time. It has been and very nice experience, not the normal interview, which has let us know better each other :)

My last thought here is led to keep illusion. This is a image world, an image taken from a simple machine. Use your mind to reflect reality in your own way!

[I mean that you have a world plenty of images and you can get different real scenes from the same place and moment. Just try to use imagination :) ]