FOTO MISE: Tipy o fotografování - ANALOG

Témata pro několik dosavadních foto misí byla poněkud složitější na interpretaci a člověk musel většinou o své fotografii více přemýšlet. To samozřejmě není na škodu, a proto také foto mise pořádáme, avšak čas od času, si myslím, že je vhodné zvolit jednodušší téma, abychom nechali naši kreativitu zregenerovat. A právě téma ANALOG mi přišlo perfektní pro tuto příležitost. Někollik tipů o focení jsem si pro vás však připravil:

  • První, co mě, když slyším slovo analog, napadne, je analog v souvislosti s fotografováním a zaznamenávání světa kolem nás na film. Nerad bych vás však do focení na kinofilm či jiný analogový formát nutil a nebo dokonce vyřadil z účasti na foto misi, protože fotíte už pouze digitálně, což je naprosto v pořádku.
  • Fotografie tedy může být z analogu, může být z digitálu, může mít efekty analogu a nemusí mít efekty analogu. Vyberte si, co vám bude vyhovovat a co vám bude pomáhat sdělit zprávu čí příběh, který svou fotografií budete vyprávět. (bod přidán na podnět Filipa R.)
  • Při shlédnutí definice přídavného jména analogový, člověk najde, že se jedná o kontinuálně vysílané fyzické signály. Fotograf s uměleckou duší už určitě vidí fotografii člověka vysílající signály společnosti, že?!
  • Fotit ale můžeme i analogové věci jako magnetofonové pásky, případně z nich vytvořit obrazy a pak dokumentovat náš výtvor a před nedávnem jsme tu dokonce měli perfektní fotografii gramofonu, jíž vytvořil Oldřich Horák pro foto misi o hudbě.
  • Při hlubším zamyšlení mnozí mohou dojít i k závěru, že běžná konverzace lidí "z očí do očí" je analogová ve srovnání s digitální "z rukou do počítače a z počítače do očí čí uší" a vytvoří fotku na toto téma.
  • Zajímavá perspektiva mě napadá například při pohledu na psací stroje, které podobně jako život neumožňovaly "delete" a vymazání chyb, pouze jejich napravení, poučení se a jejich příští předcházení.
  • Věřím, že i vy už máte svůj originální nápad, a tak vás nechci zahlcovat těmi mými. Teď už jen vzít do ruky fotoaparát a jít na to! 

Ale ještě předtím, než začnete, pamatujte, že fotografování je také hlavně o světle a čitelnost snímku o dobře zvolené perspektivě a kompozici, které společně s ostatními elementy jako prostředí, emoce apod. vytvářejí příběh fotografie. Přeji skvělé a kreativní fotografování a těším se na vaše fotky označené TAGem odclonenoFManalog nejpozději do 31.ledna 2012 a den poté v souhrnu na odcloněno.com!