INTERVIEW: fotograf Markus Reugels - o Liquid Art resp. focení vodních kapek

Vítám vás u prvního interview s talentovaným fotografem na odcloněno.com blogu o fotografování v roce 2012. Dnes mám pro vás rozhovor s fotografem z Německa, který se specializuje na fotografování vodních kapek a kreativní tvorbu uměleckých kolizí. Doufám, že se vám interview bude líbit, že se dozvíte něco nového a možná vás i inspiruje k vlastnímu experimentu s neposednými kapkami.

vodni-kapky-kolize-fotografie-markus-reugels-portret.jpg

Markus Reugels je profesionální parketář z německého města Marktsteinach, jenž objevil lásku k fotografování a tvorbě obrazů pomocí vodních kapek krátce po narození svého prvního potomka, kdy si zakoupil první lepší fotoaparát. Jeho fotografie jsou velmi dobré jak po technické, tak i umělecké stránce a pokud čtete český MAXIM, mohli jste Markusovy fotografie vidět i v článku v tomto, mezi mnohými muži, populárním časopisu.

Co tě přivedlo k fotografování?

Narození mého syna byl jeden z důvodů pro koupi dobrého fotoaparátu. Koupil jsem si tedy DSLR Sony alfa300 a i když jsem prvně fotografoval pouze fotky do rodinného alba, postupem času se z mého rodinného fotografování stalo skvělé hobby.

Proč jsi zvolil zrovna makro fotografii?

Makro fotografie je má nejoblíbenější, protože mohu lidem ukázat věci, kterých si v běžném životě nevšímáme resp. které pouhým okem za normálních podmínek nevidíme.

Kdo nebo jaké elementy bys řekl, že tě jako umělce ovlivnily?

Už od počátku jsem měl několik mentorů, neustále jsem se díval na jejich fotografie, nažil se dosáhnout podobných výsledků a to mi dodalo chuť i inspiraci k pracování na mém vlastním umění. Minulý rok jsem dosáhl osobního mezníku, když se mi podařilo zachytit dva různé tvary na jednom vodním výběžku, což bylo mým osobním cílem. Myslel jsem si, že až se mi taková fotka podaří, přestanu kapky fotit. Byl to však pouze začátek nové kapitoly a jakmile jsem se naučil fotografovat poskakující vodní tvary, což mi umožnilo fotit vodní kolize 20-30 cm nad hladinou, otevřelo mi to další dveře do ráje tvarů a kreativity.

Studoval jsi fotografování, nebo jsi spíše samouk?

Když mě něco zajímá, začnu o tom hodně číst a určím si jasný cíl. Vše, co vím o fotografování, jsem se naučil sám, třebaže touto cestou to ve srovnání s formálním vzděláním trvá déle, než se člověk sám zlepší. Pro mě je to tak ale lepší. Vždy pracuji pomocí metody pokusu a omylu a občas se podělím o své znalosti s ostatními fotografy.

Proč jsi začal s fotografováním vodních kapek?

Jednou jsem to zkusil a vytvořil několik jednoduchých fotografií. Výsledné snímky mě natolik fascinovaly, že jsem se rozhodl jít dál a prozkoumat tento žánr hlouběji. Je úžasné, co obyčejné kapky mohou vytvořit. Navíc každá fotka je unikátní a člověk nikdy neví, co přijde příště.

Na co jsi se při studiu fotografování vodních kapek zaměřil?

Když jsem začínal, dával jsem si hodně pozor na světlo a barevné kombinace. Poslední dobou se ale více zajímám o kompozici celé fotografie, protože s vodními kapkami to není jednoduché a ne každá se hodí být uprostřed snímku.

Co bys řekl, že máš na focení kapek a vodních tvarů nejraději?

Ta nejlepší věc na tomto žánru je to, že mě to baví a to je pro mě velmi důležité. Nemyslím si, že bych se dostal tak daleko, kdyby mě to nebavilo. Každou sérii vždy začnu s určitou představou v mysli a pak ji "hledám" s fotoaparátem. Většinou se mi nepodaří dosáhnout přesně toho, co jsem si přesně představoval, ale občas, když se poštěstí, získám požadovaný tvar. Tvary se mi kontrolují snadněji, než voda samotná a díky úpravě různých nastavení s nimi můžu pracovat a dosáhnout opakovatelných výsledků. Ta opakovatelnosti je ale pouze pro konkrétní sérii kapek a příště musím zase začít od nuly, protože i když vše nastavím stejně, fotky jsou jiné.

Co je ta nejdůležitější “věc”, kterou by fotograf měl mít, když fotí vodní kapky?

Mnoho trpělivostí, rychlé blesky a hodně času.

Mnoho fotografů tvrdí, že používání elektronických systémů pro úpravu kapek a jejich načasování postrádá kreativitu a že z focení kapek pak přestává být umění. Co si o tom myslíš?

Mnohokrát se mě na to lidi ptají a nebo mě za to dokonce kritizují. Je to ale jednoduché. Všechno toto vybavení je jenom klíčem k dobrým fotografiím. Znám mnoho lidí, co mají velmi drahé věci, ale jejich výsledky nestojí za moc. Technika netvoří fotky, ta člověku pouze pomáhá vytvořit jeho představu realitou. Myslím, že každý, kdo kritizuje používání této techniky, by měl být schopen prvně získat lepší výsledky bez jejího použití.

Jakou techniku používáš?

Zpočátku jsem měl jenom jeden manuální ventil pro kontrolu rychlostí kapek, ale časem jsem chtěl více kontroly a vyšší procento dobrých fotek a to pro mě bylo možné pouze s technikou. Dnes jsou mnohé mé fotografie velmi technické a některé z nich dokonce tvořím s pěti zařízeními. Mám tři elektronicky kontrolované ventily pro úpravu frekvence a množství kapek, vzduchovou pušku, časovač připojený k mému fotoaparátu a blesky. Fotografie, jenž tvořím bez toho všeho nejsou možné vytvořit.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/44598746@N06/  

© Copyright Markus Reugels 2012 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.