366 FOTO projekty - informace, komunita a inspirace

Dnešní článek bych rád věnoval fotografům a přátelům odcloněno.com a odcloněno.net blogů o fotografování. Mnoho z vás tento rok začalo pracovat na 366 projektu, který v sobě skýtá fotografování a sdílení alespoň jedné fotografie každý den po dobu celého, o den delšího, roku 2012. Sám na denním projektu v současnosti pracuji (momentálně jsem na čísle 352), a tak vím, jak důležitá je podpora ostatních. Asi před týdnem nebo dvěma jsem na twitteru požádal své followers (čti přátele), kteří začali s 366 foto projektem pro rok 2012, aby mi poslali odkaz na webové stránky, kde publikují své denní fotografie a musím říct, že jsem byl jsem mile překvapen.

Avšak než se dostanu k samotným fotografům a jejich projektům, rád bych se s těmi, kteří o 366 projektu ještě neslyšeli, podělil o několik slov a informací:

365 a jednou za čtyři roky 366 foto projekt je aktivita fotografů, kteří se rozhodnou, že budou tvořit a sdílet plody své kreativní duše každý den s ostatními fotografy a přáteli na internetu. Sdílení samozřejmě není pro tento projekt nezbytně nutné, ale díky němu má člověk mnohem větší motivaci, protože ví, že když jednou zapomene, pravděpodobně mu to někdo poví. Například Petra Schützová, která se s námi již dříve podělila o své zážitky z 365 autoportrétního projektu, zmínila, že když se jí někdy nepodařilo vystavit fotku na blog, ostatní ji dali vědět, že už se nemůžou dočkat nového snímku.

A jak je to s pravidly těchto projektů? I když se na mnohých stránkách o 365 a 366 projektech dozvíte tisíce "pravidel" a "povinností", nemyslím si, že je nutné je respektovat. Jediné pravidlo, jenž si zaslouží respekt, je fotografování a upload alespoň jedné fotografie každý den. Jestli však začnete 1. ledna nebo 10. února, budete fotit autoportréty, psy, kočky, lidi na ulici či cokoliv vás každý den napadne, přidávat jednu fotku nebo pět, fotografovat iPhonem, Androidem, kompaktem, SLR nebo DSLR, to už je jen a pouze na vás. Podstatou je focení a být kreativní každý den, což nás nakonec dělá ještě více kreativními.

Líbí se vám tato idea a rádi byste začali s 365 nebo 366 nebo 999 projektem? Jediné, co potřebujete je fotoaparát a místo, kam bude své fotografie přidávat. Osobně jsem pro svůj denní projekt prvně zvolil tumblr a pak jsem přešel na wordpress.org, ale flickr, 500px, google+, posterous, wordpress.com a jim podobní jsou stejně dobrou volbou. Vyberte si, co se vám líbí. Také určitě koukněte na web Tomáše Jelínka projekt365.cz, kde naleznete mnoho informací, tipů i kontaktů na lidi s podobným zájmem.

A nyní již k ukázce a inspiraci resp. ke slibeným příkladům 366 foto projektů. Po kliknutí na každou fotografii se vždy dostanete ke kompletnímu 366 (365) projektu a také, jak jste si určitě všimli, na konci jsem pro inspiraci přidal parádní a již dokončený 365 foto projekt Martina Vlka, který určitě stojí za naši pozornost:

Brano Ulbrich

 

Karel Křemel

 

Kamil Zachar

 

Petra Schützová

 

Roman Pastierik

 

Martin Petrovič

 

Martin Vlk

P.S. Pracujete také na denním projektu a rádi byste měli také vaši fotografii v tomto vyběru? Pošlte mi odkaz na twitteru @odcloneno nebo přes kontaktní formulář a já vás rád do tohoto článku přidám a pokaždé na twitteru na aktualizaci článku upozorním!

Další kreativní fotografové a fotografky na začínají přibývat! Viz:

Blanka Novotná

Ondřej Machálek

Vojta Dušek