FOTO MISE: "Klasické jsou knihy, které každý chce mít přečtené, ale nikdo nechce číst." - SOUHRN FOTOGRAFOVÁNÍ

Citát Marka Twaina "Klasické jsou knihy, které každý chce mít přečtené, ale nikdo nechce číst." byl nezvykle dlouhým zadáním pro naše foto mise, avšak musím říct, že všichni zúčastnění fotografové a fotografky si s ním moc hezky vyhráli. Nejvíce se mi líbí jak nápad tak zpracování Luboše Račanského, kterého v komentářích pod odcloněno články i na twitteru znáte jako BanterCZ. Při pohledu na Lubošovu fotografii mě napadají slova a spojení jako elegantní, v jednoduchosti je krása, výborné zpracování, perfektní kompozice, dobrá volba omezené hloubky ostrosti, perspektiva přesně přivádějící oko diváka, kam autor chtěl, perfektní rozhodnutí pro B&W atp. Luboši, klobouk dolů toto je v mých očích úžasná práce.

 

Fotografie Kamila Zachara mě také mile překvapila. Kamil, jak vidíte, měl také výborný nápad vzít téma knih a zamyslet se nad teorií, kterou knihy bezesporu představují, a praxí. Fotografovat a nebo číst o fotografování? Osobně bych asi zvolil kombinaci obou, avšak pojďme raději ke Kamilově fotce. Na první pohled mi přišlo, že díky vysokému kontrastu, byl vyloučen z obrazu dotaz a mé oko vždy šlo rovnou k filmovému fotoaparátu Flexaret. Možná to byl autorův záměr, osobně bych však ubral na kontrastu, umožnil divákovi větší možnost vandrovat po fotografii a popřemýšlet nad vlastní odpovědí. Také bych přidal modrý nádech pro navození atmosféry nejistoty. Jinak se ale jedná o výborný nápad a moc si vážím, že se "kamil_z" naší foto mise zúčastnil, děkuji!

 

Pavol Parikrupa se vydal podobným směrem jako Luboš. Jeho fotografie Panny Marie však má do kopie daleko a jedná se o hezkou a povedenou práci, která není úplně doslovným vyjádřením našeho tématu, a proto se mi o to víc líbí. Předpokládám, že se Pavol vyjadřoval k otázce samoty a knihám s tím, že dal každému možnost, jak to pojme, je to tak? Ohledně technického zpracování: parádní kompozice, světlo, perspektiva atd., lehce jsem ale ztmavil dva horní rohy, neb mě kameny na zdi trochu rušily. Opět výbornou fotka, díky!

 

Je milé, že mezi námi mohu přivítat i Petru Schützovou alias ranniptace. Její dnešní fotografie je doslovnějším vyjádřením Twainova citátu, avšak není o nic míň zajímavou, než snímky ostatních. Zaujalo mě zařazení Běsů do výběru knih, protože pro mnohé nečtenáře kniha představuje přesně to. Perspektiva i kompozice, a jak už jsem zmínil i nápad, jsou parádní, pohrál jsem si ale s barevností snímku. Přišlo mi, že barva na fotce není úplně nutná a tak jsem se vydal cestou křížového zpracování a po chvíli jsem dorazil k fotografii, kterou můžete vidět pod textem. Opět jsem ladil do pochmurnější atmosféry, jedná se však o osobní preferenci. Světlo se mi líbí. Trochu mě ale ruší bílý roh napravo u Werfela, který je poněkud přepálený a splývá s Larsonem. Není to ale nijak hrozné. Díky za super nápad i fotografii a těším se na tu příští!

 

A na závěr jsem zvolil fotografii Romana Pastierika, která má výbornou knižní atmosféru. Využití dvojexpozice mi navozuje pocit příběhu, který jaksi vystupuje z fotografované knihy napovrch. Fotka je celkově dobře sladěná a vyvážená, nic nevyčnívá ani nechybí. Děkuji tak i Romanovi za inspirativní fotografii.

 

Abych byl upřímný, když jsem minulou středu dopsal foto-tipy k dnešnímu tématu, teď už uplynulé foto mise, nemohl jsem se dočkat fotografií, které se objeví ve flickr poolu naší skupiny pod zadaným TAGem. Nezklamali jste! :)

Nad tématem na příštích 14 dní jsem však dlouho přemýšlel a tak nějak jsem nemohl nalézt něco rozumného a inspirativního. Nakonec však nápad přišel. Při prohlížení si fotografií knih a uvažováním nad digitálním světem mě napadlo téma zvané: ANALOG. Nemusí se jednat o analogové fotografie, analogového toho máme na světě více, a proto se nebojte podívat se do koutů, kam mnozí z nás už dlouho nenahlédli. Flickr TAG je odclonenoFManalog a fotografujeme do 31.ledna 2012.

P.S. Foto-tipy příští středu!

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej zde a nebo do komentářů pod článek. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH

Přidejte se k nám na facebook.com/odcloneno či na twitteru @odcloneno


Budu rád, když využijte také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.