FOTO MISE: Tipy o fotografování - "Klasické jsou knihy, které každý chce mít přečtené, ale nikdo nechce číst."

Jak všichni dobře víte, pro současnou čtrnáctidenní foto misi jsem vybral citát Marka Twaina "Klasické jsou knihy, které každý chce mít přečtené, ale nikdo nechce číst." Musím uznat, že toto téma může, ale nemusí být úplně jednoduché zpracovat. Nevěste však hlavu...

První možností tvorby fotografií na téma o knihách je být doslovný, vzít knihy z domácí knihovny nebo si nějaké vypůjčit a fotografovat právě je. Výhodou tohoto způsobu naplnění významu současného zadání je "hra" s názvy knih a díky nim může fotograf začít vyprávět různé příběhy. Použití člověka ať už modelky nebo člena rodiny může dodat příběhu na síle a snadno jej dotvořit pomocí vyjádření patřičných emocí, ale i knihy samotné můžou udělat parádní fotku.

Téma lze ale pochopit i více obecněji. Člověku se nabízí možnost být romantický, kritický či vtipný ve vyjadřování svého pohledu. Oddálením se od doslovné interpretace Twainova citátu a zamyšlením se nad jeho principem můžeme dojít k závěrům, že poukazuje na společnost v níž najdeme jedince, jenž si pouze hrají na něco, co nejsou. A nebo třeba, jak to vidí Kamil, který citát chápe tak, že člověk, jenž má rád knihy klasické, je sám, neb jeho přátelé takové publikace nečtou, a tak si s nimi na toto téma nemá o čem povídat. 

Interpretací tohoto citátu je více a každý v něm určitě vidíte ten svůj a také bych vám zde nerad tvrdil, že tím Mark Twain myslel to a nebo ono, a proto pojďme raději k příkladům fotografování:

Inspiroval-li bych se v Kamilově interpretaci, pokusil bych se vytvořit fotografii evokující samotu. Před samotným focením bych si ale řádně promyslel, jestli chci ukázat samotu jako příjemnou či nepříjemnou součást našeho života. V případě té příjemné se mi nabízí možnost návštěvy příjemné kavárny v ranních hodinách těsně po otevření a nebo ve večerních před zavřením, když je většinou poloprázdná. Požádal bych obsluhu, zda si mohu vytvořit několik fotografií a v případě pozitivní odpovědi, bych vytvořil fotku s kávou či čajem a knihou otevřenou na stole. Pohrál bych si i s židlemi pro lepší čitelnost mého záměru. Kdybych se na druhou stranu rozhodl, že samota je nepříznivá, našel bych si místo v přírodě s opadanými stromy a "spící" přírodou připomínající tvrdé a nevraživé podmínky zimy (chladné městské podmínky také poslouží) a opět bych použil knihu, kterou bych pohodil na vhodné místo. V případě, že bych neměl náladu na vytváření fotek, šel bych na to cestou street fotografování a pokusil bych se vyhledat člověka s knihou v ruce a řekl svůj příběh s ním.

Inspiruji-li se odlišnou interpretací, ať už je jakákoliv, mým hlavním cílem nebude vytvoření fotografie, ale příběhu. Každá fotografie, by měla něco říkat. Fotka může být jednoduchá i komplikovaná, ale téměř vždy čitelná pro naše obecenstvo. Vždy se snažím vést divákovy oči scénou až k místu, kde chci aby skončil. Určím si místo "vstupu" jeho pohledu do fotografie a vedu si jej cestou kolem informací, které chci aby nabyl, až na místo, kde zůstane. Jak udělat fotografii čitelnou? Podstatou je ze scény vyjímat tolik informací, až nebude co vynechat bez snížení divákova porozumění naší story, jíž se snažíme říct.

Už vás napadají vlastní interpretace? Kdybyste nemohli na nic přijít, jděte cestou samoty s použitím knih. Budu ale rád, když se flickr pool naší skupiny bude hemžit originálními fotografiemi s TAGem odclonenoFMtwain a obohatíme si tak naši představivost a pohled na svět. 

P.S. Fotíme do 17.ledna 2012.