INTERVIEW: fotograf Chris McVeigh - o fotografování Lega

Focení neživých věcí, jako by byly živé je něco, co mě vždy zajímalo, a proto jsem byl moc rád, když dnešní fotograf souhlasil s interview a podělil se s námi o jeho pohled na kreativní svět focení plastových hraček.

lego-fotografie-chris-mcveigh-interview-odcloneno.jpg

Chris McVeigh je ilustrátor a fotograf z Hallifaxu v Novém Skotsku v Kanadě. S fotografováním začal v roce 2007 poté, co jej kamarád přesvědčil, aby si pořídil DSLR a kromě psaní technických článků pro Macworld a focení editoriálních snímků pro Gizmodo, Chris tvoří a fotí i veselé a vtipné Lego scémy.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Nikdy jsem si opravdu nemyslel, že mám tu kapacitu na to, abych byl fotograf. Avšak poté, co jsem v roce 2007 začal používat flickr, jsem si uvědomil, že bych mohl mít pro fotografování talent. Zúčastnil jsem se 365 projektu, kdy jsem se fotil každý den a postupem času mě to více a více bavilo. Naneštěstí silné dávky práce a stresu spojené s prací mě přinutilo k předčasnému ukončení a nedokončení 365 autoportrétního projektu po 242 dnech. Nicméně jsem získal mnoho sebevědomí a jistoty ve fotografování, a tak jsem se od té doby nebál skočil do nových projektů.

Kdo nebo co tvoje fotografování ovlivňuje?

Zřidkakdy vyjmenovávám specifické vlivy, protože jich je tolik, ale dalo by se říct, že jsem ovlivněn kreativitou a energií stovek talentovaných lidí.

Co tě přivedlo k focení Lega?

Jako dítě jsem rád stavěl diorámy a jakmile jsem začal vědět, co mám dělat s fotoaparátem, rozhodl jsem se zkusit fotit některé z mých hraček, což zahrnovalo Star Destroyer Lego set, který jsem dostal v roce 2007. Postavil jsem si jednoduchou scénu se dvěma Stormtroopery dívající se jeden na druhého na mém stole a udělal fotku. Fotografii jsem pojmenoval "Ty sis prdnul?" Nebylo to dvakrát intelektuální, ale lidem se to líbilo, a tak jsem v tvorbě pokračoval.

Takže tvá láska k Legu pramení z dětství?

Přesně tak, miloval jsem stavění měst. Dokonce jsem hrál před rodiči, že jsem nemocný, abych mohl zůstat doma, nejít do školy a stavět.

Co bys řekl, že máš na focení Lega nejraději?

Myslím, že možnost mít kompletní kontrolu nad světlem, barevností, prostředím a pózami. Když se mi nelíbí určitý úhel pohledu, vždy se k tomu mohu vrátit a fotku přefotit.

Je pro tebe snadnější se vyjádřit při focení Lego postaviček, než při fotografování lidí?

Absolutně, třebaže neříkám, že mě nezajímá focení lidí, ale … lidi se hýbou, Lego panáčci stojí tam, kde je necháš. A navíc je těžší shánět lidi, vybírat lokalitu a zorganizovat s nima focení. S Legem si vytvořím, co potřebuji.

Změnilo ti fotografování malých panáčků pohled na svět kolem tebe?

Nemyslím si, kromě toho, že nyní rozumím tomu, že vše je pokryto mikroskopickým prachem, který je vidět na každé makro fotce. :D

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Kvůli flickru jsem se stal fotografem. Byl nápomocný v mém vývoji a popularitě. Pochybuji, že bych našel našel tuto cestu v mém životě bez flickru.

Co je důležitější fotograf a  nebo jeho vybavení?

Rozhodně talent. Vybavení může z dobré fotky udělat skvělou, ale těžko udělá ze špatné dobrou. Tam přichází na řadu talent.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/powerpig/

© Copyright Chris McVeigh 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)