Jak fotografovat lépe? Už nefoťte všechno!

Ber si svůj fotoaparát všude s sebou a foť všechno kolem sebe. Asi jste podobně jako já touto větou a jí podobnými už unaveni, možná ji považujete za cliché a možná taky ne a považujete ji za skvělou radu či dokonce vlastní filozofii. Dle mého názoru to není rada špatná, avšak si myslím, že je neúplná.

Mít nějaký fotoaparát, třeba jen ten v telefonu, vždy s sebou je dle mého názoru rada užitečná a často se mi vyplatila. Sice jsem zatím ještě nevyfotil “vraždu Kennedyho, Havla na balkóně na Václavském náměstí, …”, ale často jsem díky foťáku v kapse získal hezké fotografie, ke kterým se rád vracím, a některé z nich dokonce dělají radost i druhým na zdech jejich pokojů ve formě obrazů.

Neúplnost vidím v části, která nám fotografům radí, že bychom měli fotit všechno. Také se mi na první pohled nezdálo, že by to mělo být něco špatného, ale postupem času jsem došel k názoru, že VŠECHNO je velmi široký pojem, který v tomto případě je nutné blíže specifikovat.

Dříve, když jsme fotili pouze na film a o digitálu se nám pomalu ani nesnilo, jsme s každým kliknutím spouště slyšeli zvuk padajících korun do kasy místního fotolabu, a proto jsme více přemýšleli, co fotíme. Sice to mělo i své stinné stránky a stát se lepším fotografem pomocí praxe nebylo tak snadné a levné, jako dnes, ale často jsme na jednom filmu našli vyšší procento “dobrých fotek”, než mnohokrát najdeme mezi stovkami a tisíci snímků z jednoho odpoledne na paměťové kartě.

Chceme-li se zlepšovat a produkovat stále lepší fotografie, nestačí pouze mačkat spoušť našich fotoaparátů jako o závod. Pak totiž zůstaneme pouze s pevnými disky plnými “nevýznamných” fotografií, které sice mají potenciál získat statut historických fotografií, ale pravděpodobně z nich nikdy nebudou ikony.

Jak tedy fotografovat lépe resp. tvořit skvělé a stále lepší fotografie?

Vezměte si něco na psaní (papír, tužka, iPhone, laptop, …) a jako já si sedněte tak na 20-40 minut do klidu a odpovězte si na následující dvě otázky:
  • Má smysl fotit úplně všechno?
  • Co má smysl fotografovat?
Už máte své odpovědi? Nikdo z nás pravděpodobně nemá úplně stejný pohled na svět, a tak je naprosto v pořádku, že naše odpovědi nebudou stejné. Navíc dnes mohou být jiné, než budou třeba za rok. Budou ale vlastní každému z nás a prozradí nám směr, kam bychom se měli na naší cestě za lepšími fotkami ubírat.
Já jsem si odpověděl takto:
  • NEMÁ.
  • Cokoliv, co se mi líbí, co mě zaujme, co mě rozpláče, co mě rozesměje, co mě donutí k zamyšlení a v podstatě cokoliv, o co se chci podělit se svými přáteli či celým světem.
Po nedlouhé době se mé každodenní fotografie nejen zlepšily, ale je pro mě snažší fotit mnohem častěji, protože už nemusím přemýšlet o zdánlivě neutuchající otázce většiny fotografů: "Co budu dneska fotit?".

A jak jste si odpověděli vy? Má smysl fotit všechno? A co má pro vás smysl fotografovat? Je úplně v pořádku, když si odpovíte pouze pro sebe, ale ocenil bych, kdybyste se ke mně mohli přidat a své odpovědi také zveřejnili. Třeba právě vaše odpověď inspiruje další fotografy, aby si také položili dvě otázky a následně i možná začali tvořit lepší fotografie.