INTERVIEW: fotografka Lauren M. Poisson - žena s fotoaparátem na ulici

Dnes poprvé máme v interview na odcloněno.com blogu o fotografování street fotografku. Nevím proč, ale tomuto žánru se většinou věnují muži, třebaže úhel pohledu a perspektiva ženy člověku často ukáže situace a momenty, kterých si my muži kolikrát ani nevšimnem. Dnešní fotografka je podle mě specialistnou na fotografie s úžasnými příběhy, světlem a také na velmi něžné snímky plné skvělých situací a života z ulic.

Lauren M. Poisson je fotografka z Francie specializujcí se na fotografování lidí na ulici resp. street photography.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stala fotografkou?

Fotografování je neomezený a univerzální nástroj, kterého si ráda užívám. Jako fotografce mi dává příležitost stimulovat a vybízet můj nesmělý smysl pro kreativitu. Jako divačce mi sbíraní informací i emocionální a estetické zážitky umožňují dopřát si senzační a kognitivní životaplnost tohoto média.

Kdo nebo co bys řekla, že tvoji tvorbu ovlivňuje?

Z hlediska témat a subjektů to jsou neznámí lidé na ulici, které potkávám každý den. Obdivuji také mnoho fotografů. Jsem nadšená z tvorby Elliotta Erwitta a mám ráda jeho pohled na pokoru a fotografování: "Být profesionálním fotografem je mé řemeslo, ale být amatérský fotograf je mé povolání." Jednou z největších radostí fotografování je, když zůstaneme věrni sami sobě a naučíme se, jak zvládat omezení v mezích naší kreativity.

Proč jsi vlastně začala fotografovat na ulici?

Ulice je to největší lidské pódium, a tudíž je i nekonečným zdrojem inspirace. Je to jeden ze souhrnů společnosti: lidé jsou na ulici herci a diváky zároveň. V různých situacích - postaveni vedle sebe - mohou být fotografie jak komické a dramatické, tak i tragické. Cokoliv se děje na ulici je o životě a lidských příbězích.

Předpokládám, že tvoje subjekty jsou většinou cizí lidi. Zastavuješ je a žádáš o fotografii?

Jsem zastánkyní spontánosti. Všechny moje snímky jsou tedy "ukradené momenty". To, že nežádám o svolení, však není otázka nerespektování lidí. Také si vždy dávám pozor, aby důstojnost lidí na mých fotkách nebyla nabourána. A pokud mi můj úsudek napovídá, že by potenciálně mohla, nefotografuji.

Tvé fotografie mě zaujaly především díky světlu, ve kterém své subjekty fotografuješ. Jak na ulici hledáš krásné světlo?

Světlo je hlavní protagonista. Fotograf si může se světlem hrát, ovlivňovat jej a nebo ho nechat být jen tak a existovat. Světlo může být múza, ale také pěkný oříšek. Hledání správné expozice je součástí napětí a také relevantní ke vztahu, který si se světlem vytvoříme. Připadá mi to, jako nekonečný proces.

Rozčílil se na tebe někdo na ulici, že ho fotografuješ?

Vzpomínám si na jednoho muže, kterému se nelíbilo, že jsem fotografovala jeho manželku a náruživě se ptal: "Proč ji?" a "Kde tato fotka bude použita?" Jakmile jsem si ale všimla, že jsou oba pod vlivem návykových látek, rozhodla jsem se mu polichotit, jak má krásnou ženu, a před nimi na místě fotku smazat.

Co děláš, abys podobným konfliktům předešla?

Předvídání a snaha se jim vyhnout jsou dobrým startem. Focení bez koukání se do hledáčku fotoaparátu je také možnost. Nicméně spoléhání se na vlastní soudnost a hodnoty je ta nejlepší a nejjistější strategie.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Flickr mi nabízí působivou diverzitu stylů, kvality a představuje skvělou a obroskou galerii. Čím více fotografií druhých fotografů vidíme, tím více sebekritičtí začneme být a tím více se zlepšujeme.

Co je důležitější vybavení nebo fotograf?

Umění kompozice se zdá být esencí talentu. Dovednost, znalosti, zkušenosti a vášeň jsou pro mě hnací silou a já je považuji za více důležité, než vybavení. Nicméně tyto zmíněné kvality v kombinaci s nejlepším vybavením jsou opravdovou slastí.

Co je ta nejdůležitější "věc", kterou je třeba mít na mysli při street photography?

Je třeba, abys žil tady a teď - v momentu, abys byl schopen dívat se kolem sebe. Street photography je dobré na procvičení si povědomí o druhých a schopnosti improvizovat. Jakmile tvé snímky ztratí schopnost vyprávět příběhy či je alespoň naznačovat, je zle.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/lh2ola/

© Copyright Lauren M. Poisson 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)