35mmCZ Projekt: Film Photography Project a odcloněno.com

Už to bude nějaký pátek, co jsme se bavili o analogové fotografii a 35mmCZ PROJEKTu zde na odcloněno.com blogu o fotografování, že?! Nicméně třebaže o projektu nebylo moc slyšet, neustále se něco děje. "Putovní Holga" by měla být v polovině své cesty a také jsme získali skvělého partnera - máme nové kamarády! 

Před několika měsíci jsem oslovil zakladatele a muže jménem Michael Raso, který stojí za vznikem a fungováním FILM PHOTOGRAPHY PROJECT webu, podcastu, flickr skupiny, obchodu a vlastně celého projektu. Vysvětlil jsem mu, že bychom se zde na odcloněno.com rádi začali zabývat také filmovou fotografií, pořádat filmové fotoprocházky po Praze a případně dalších místech (Bratislava mě láká!). Požádal jsem jej  tedy o "kreativní partnerství" na naší cestě za analogem, k jehož uzavření došlo. Film Photography Project už nějakou dobu znám a věřím, že mnozí z vás také, ale přesto bych jej zde rád dnes představil a některým z vás ukázal nový zdroj informací. Nejprve však krátce k jeho tvůrcům:

Michael Raso je fotograf, filmař a filmový producent z New Jersey, který poté, co kvůli tvorbě a produkování filmů pro kina i televizi přestal fotografovat. Před několika lety opět objevil jeho vášeň a lásku k fotografování na film a v současné době fotografuje s cca. 50 různými fotoaparáty a neustále objevuje něco nového. Jeho oblíbeným formátem je Polaroid resp. "Pack Film" aparáty, o kterých říká, že by si s nimi měl pohrát každý fotograf. Není tedy neobvyklé, že často tyto přístroje rozdává či za minimální ceny nabízí na eBay. A pro ty z nás, kdo chce podpořit chod jeho projektu, prodává film a aparáty ve Film Photography Store obchodu na jeho webu opět za rozumné "drobné". 

Jeho radost z fotografování na kinofilm, instantní film, svitky či jiné exotické formáty jej přivedla k tomu, aby se svým kamarádem z vysoké školy a fotografem jménem John Fedele začali nahrávat a produkovat Film Photography Podcast. V poslední době se k nim také přidal Mat Marrash - student a fotograf, který ve volných chvílích fotí

svatby na svitkový film se svým Hasselbladem. Mat je také zastáncem instantní fotografie, a tak jej na podcastu často slyšíme mluvit o tomto formátu a jeho Polaroid 420. 

Film Photography Podcast se neustále rozrůstal, až se z něj stal Film Photography Project nabízející podcast s novou epizodou každých 14 dní, skvělou komunitní skupinu na flickru, názorná a informativní videa na YouTube, Facebooku, Twitteru, dále newsletter a v neposlední řadě také Film Photography Store, kde nabízí fotografům filmy, fotoaparáty a další. Avšak i když Film Photography Project má obchod a mnozí by si mohli myslet, že podcast, web, flickr, facebook, twitter, ... jsou pouze k tomu, aby lidi kupovali foťáky, filmy etc. a Michael si pouze mnul ruce nad padajícími penězi, opak je pravdou. 

Celý FFProject je založen na nadšení z analogové fotografie a sdílení této radosti s celým světem. Za dobu svého fungování FFP si kolem sebe vytvořil slušnou komunitu fotografů z celého světa, podporuje je rozdáváním filmu i fotoaparátů, ale hlavně lásky k fotografování. Jednou za čas se také sejdou a jdou fotit společně s posluchači. A třebaže často hovoří o vybavení - jak jinak bychom věděli, co máme koupit a na co si dát pozor, v konečné fázi je filozofie projektu o tvorbě samotné a okrajově o přístrojích.

Michaelovou matrou není chválení a přemlouvání fotografů, aby fotili na film, on raději vezme fotoaprát, pošle jej do světa a dá člověku možnost, aby si to zkusil sám. Jeho přístup je velmi pozitivní a díky poslouchání podcastu, sledování videí či čtení článků na jeho webu člověk brzy zjistí, že focení na film není tak úplně složité a drahé, jak někteří tvrdí či se mylně domnívají. 

Je pravdou, že FFP je v angličtině, avšak věřím, že pro mnohé z vás to nebude problém a pro ty, kteří bohužel anglicky nehovoří se pokusím občasný článek o analogu publikovat zde v našem 35mmCZ projektu.

 

Nezapomeňte se prosím připojit k Film Photography Podcast Flickr skupině a přidat také vaše snímky.

 

Máte už filmový fotoaprát? Znáte Film Photography Project?


P.S.1: Realizace mini a častých fotoprocházek se zdá být složitější, než jsem si původně myslel, avšak rád bych něco v Praze a případně pak i jinde zrealizoval - nezapomněl jsem na své sliby, jen prosím o trpělivost. Michael mi také pro vás poslal balíček filmů, abychom mohli odměňovat autory těch nejlepších snímků malými a užitečnými dárky.

P.S.2: Více příště...