INTERVIEW: fotografka Andrea Hübner - nejen o focení žen i bez oděvů

Od té doby, co jsem začal dělat tyto rozhovory s fotografy a sdílet je s vámi prostřednictvím odcloněno.com blogu, jsem přemýšlel, jestli také zahrnout fotografy, co tvoří akty. Stále si nejsem úplně jistý, ale nechci stát na místě a jenom přemýšlet, a proto jsem oslovil dnešní fotografku, která fotografuje pouze ženy jak oblečené, tak i bez oděvů, abych si konečně udělal názor. Její fotografie jsou plné krásy, ženskosti a vkusu, a tak si myslím, že je tou pravou "průvodkyní" v cestě za aktem a jeho potenciálním začleněním do rozhovorů.

andrea-hubner-fotografka-akty-zeny-portret-odcloneno-rozhovor-0.jpg

Andrea Hübner je fotografka původem z Frankfurt am Main v Německu, avšak v současnosti studuje na univerzitě a fotografuje ve městě Mainz také v Německu, kde se specializuje na focení žen. Focení ale pro ní v současnosti není zaměstnaním, ale vášní a koníčkem.

Co tě inspirovalo k tomu, abys ses stala fotografkou?

Wow, to je složitá otázka… Začala jsem, když jsem byla malá a už tehdy jsem moc ráda fotografovala o dovolených. Postupem času jsem začala být posedlá focením a více a více jsem se o to zajímala.

Kdo nebo co bys řekla, že tvoji tvorbu ovlivňuje?

Jednoduše řečeno, vše kolem mě. ;) Příroda, krásné obličeje a lidi, barvy. Ale také filmy, hudba a umělecké komunity. Často někam přijdu a ptám se sama sebe: "Co bych zde mohla dělat s modelkou a jakou atmosféru vytvořit?" Moje mysl neustále hledá zajímavá místa nebo nápady. :)

Na tvé webové stránce jsem si přečetl, že jsi původně fotila sport a až časem přešla k portrétům a aktům, co tě k přechodu přivedlo?

Několik let jsem fotila cyklistické závody jako Tour de France a Giro d'Italia, ale jakmile aféry s dopingem jezdců začaly dominovat těmto aktivitám, rozhodla jsem se přejít k portrétům.

Co máš na focení lidí nejraději?

Mám moc ráda potkávání různých lidí a zachycování jejich krásy. Lidská krása může být tak diverzifokovaná podobně, jako jsou naše obličeje. Proces hledání a zjišťování toho, jak můžu fotografií zachytit něčí osobnost, je pro mě opravdu zajímavý. Ale také se lidi ráda snažím "transformovat" a ukázat jim jejich druhou stránku, které si ani nemusí být vědomí.

Když člověk pracuje s lidmi, co je ta nejdůležitější "věc". kterou by měl mít na mysli?

Myslím, že je velmi důležité, aby fotograf hovořil s modelkou o konceptu fotky a celého focení. Pro mě je velmi důležité, aby se daný koncept líbil i modelce, protože to je vidět i na výsledných fotkách, hlavně když to tak není. Obě strany tedy musí být alespoň trochu nadšené z daného projektu, na kterém pracují.

Fotíš pouze ženy? Proč jsi se rozhodla pracovat pouze s nimi?

V tuto chvíli fotím pouze ženy, to je pravda. Ženskost je základním prvkem mých fotografií a mám ráda velmi jemný styl, což je snadnější s ženami, oproti mužům. V budoucnosti ale plánuji zaŕadit i muže do mého portfolia, takže časem bude jinak. :)

Někteří z nás lidí se cítí velmi zranitelnými, když jsme nazí, avšak tvoje modelky jsou velmi pohodlné, jak to děláš?

Abych byla upřímná, nemám ponětí. :D Myslím, že je důležité, abych já byla sebejistá s foťákem v ruce a také pomáhá pracovat s lidmi, kteří mají s focením aktů zkušenosti. Myslím, že moje modleky jsou velmi sebevědomé a pokud ne, tak se tak alespoň chovají pŕed mým fotoaparátem. 

Osobně jsem téměř posedlý lidskými obličeji, jsi také, z hlediska lidí, něčím posedlá?

Jsem rozhodně posedlá pihami a zrzavými vlasy. Mnoho modelek, které jsem měla před objektivem, mají jednu nebo obě zmíněné "věci" a já to shledávám při focením velmi zajímavým.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Flickr dělá sdílení fotografií s celým světem snadnější, a tak mi určitě pomohl být více populární.

Co je více důležité fotoaparát a vybavení nebo fotografův talent?

Myslím, že talent je ta nejdůležitější věc. Plus posedlost a láska k focení. Viděla jsem mnoho skvělých fotografií vytvořených s obyčejným foťákem. Na tobě je pouze mít skvělé oko pro fotografování a neustále se jej snažit zlepšit. Podobně jak svůj styl. Vybavení pak nemá zásadní význam. Nemám ráda lidi, kteří neustále hovoří o jejich foťácích a objektivech místo toho, aby se soustředili na to, co s tím mohou vytvořit.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/quadratiges/

© Copyright Andrea Hübner 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)