Jak se stát fotografem?

Za dlouhého letního večera jsem si po delší době otevřel stránku se statistikami tohoto blogu, abych si zase po nějaké době udělal přehled o návštěvnosti a podobných aspektech, které, i když pro mě nejsou na prvním místě, nerad přehlížím. Když jsem narazil na slova a věty, podle kterých mnozí tento web o focení našli v internetových vyhledávačích, věta "JAK SE STÁT FOTOGRAFEM" se na mě začala usmívat a nakonec mi vykouzlila i úsměv na tváři a inspirovala k dnešnímu krátkému zamyšlení.

Fotografování mě vždy přitahovalo. Od útlého dětství jsem, asi jako většina z nás, pobíhal s fotoaparátem v ruce. Po nějaké době focení čehokoliv co se hýbalo i nehýbalo a hraní si s aparátem, jsem začal studovat tvorbu druhých fotografů, konzumovat fotoknihy a učebnice o fotografování, časem i DVD a v neposlední řadě stále více fotit. Nerad bych si vymýšlel, ale nemyslím si, že jsem se za celou dobu na jedinou vteřinu zastavil, abych se sám sebe či druhého zeptal: "Jak se stát fotografem?" Navíc jsem se snad ani nesnažil fotografem stát. Ono to tak nějak přišlo samo. Což mě přivádí na relativně zajímavou otázku: Může se člověk stát fotografem?

Mnozí pravděpodobně řeknou, že ne, protože fotografem se člověk "rodí". Ti samí se ale pravděpodobně shodnou, že fotografování je možné se naučit. Sám si nejsem jist, jestli je vůbec dobře se nad tímto tématem zamýšlet. Možná je lepší zavolat modelce a jít fotit. Dovolte mi však několik vět.

Osobně si myslím, že pokud se člověk ptá sám sebe nebo druhých: "Jak se mám stát fotografem?" Je možné, že se jím nikdy nestane. Třebaže jím už dávno může být. A proto, třebaže mám rád teorii, v tomto případě preferuji praxi. Baví vás fotografovat? Pořiďte si fotoaparát a začněte jej nosit všude s sebou a foťte, co to dá, čtěte knihy, učenice, blogy, sledujte kurzy, navštěvujte workshopy, ale nezapomeňte mít vlastní hlavu a nenechte si z ní vytlouct osobní názor a pohled na svět. Pak už jen nezbývá než počkat, co z toho vyplyne. 

A ještě jedna důležitá věc, na kterou jsem málem zapomněl: neodkládejte sdílení fotografií na webu přiliš dlouho, kdo čeká na to, až bude lepší fotograf, se nikdy nemusí dočkat, protože potenciál pro zlepšení máme vesměs všichni a pořád bychom mohli čekat.

Jak to vidíte vy, může se člověk fotografem stát?

P.S. Očekávali jste spíš odpověď na to, jak se stát profesionálním fotografem? Přijďte příští čtvrtek. ;)