INTERVIEW: Fotograf Siebe Warmoeskerken - "nezajímá mě, jestli je můj subjekt zajímavý"

Dnešní fotograf mě zaujal převážně proto, že z té nejobyčejnější věci je schopný vytvořit hezkou a zajímavou fotografii. Mnoho z nás se "vymlouvá" na to, že nemáme co fotografovat, avšak to není problém fotografa z rozhovoru, který jsem si pro vás na toto pondělí připravil.

siebe-warmoeskerken-fotograf-flickr-interview-p.jpg

Siebe Warmoeskerken je fotograf z Nizozemí z města Bergen op Zoom, kde v součané době také žije a kde Siebe balancuje kariéru uměleckého truhláře a fotografa, jenž se vzájmně doplňují.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal fotografovat?

Skutečnost, že jsem byl schopný zachytit scénu, která byla mnohem lepší na fotografii než v reálném životě, mě přivedla k fotografování. My lidé máme pouze jeden úhel pohledu, který se téměř nikdy nemění. Ale u fotoaparátu jsme schopni měnit objektivy od ultra dlouhých po ultra krátké, a tak můžeme vytvořit fotografie v úhlech, které bychom nebyli schopni bez fotoaparátu vidět.

Koho bys zařadil fotografy, kteří tvou tvorbu ovlivnili?

Inspiruje mě téměř každý fotograf, který publikuje svou tvorbu na flickru nebo osobním blogu. Mám dlouhý seznam nekomerčních fotografů, kteří mě inspirují. Nejsem však velkým fandou komerčních profesionálních fotografů, protože oni mají většinou celé týmy, které pracují za ně.

Tvé fotografie mě zaujaly jednak proto, že jsou krásně promyšlené, ale také díky tomu, že jsi schopen tu nejobyčejnější věc udělat zajímavou a já se pak vydržím dívat na tvoji tvorbu déle než obvykle. Je to něco, na čem jsi pracoval a vědomě se učil, nebo je to tvůj přirozený instinkt?

Když jsem začínal, řekl jsem si, že budu hledat věci, které mohou udělat fotografii vyjímečnou. Poslední dobou o tom ale už nepřemýšlím a více méně se procházím po městě či přírodě a fotografuji to, co mě zaujme.

Podle čeho se "rozhodněš", že tě něco zaujalo?

Moc mě nezajímá, jestli je můj subjekt "zajímavý". Když se podíváš na můj flickr photostream, najdeš tam fotografie těch nejvíce náhodných věcí. Klíčem k těmto fotografiím je to, že mi záleží více na světle a pozadí, než na zajímavém subjektu. Podstatné pro mě je, aby se jak pozadí, tak svělo, tak subjekt k sobě hodily, jinak to nefunguje.

Všiml jsem si, že kromě digitálu používáš i film. Je to proto, že v některých situacích je film lepší nebo je to spíše otázka sympatie?

S analogem jsem začal nedávno a v současnosti mám radši film než digitál. Fotím ale stále i digitálně, když fotografuji pro klienty. Jinak preferuji film.

Z tvých snímků je patrno, že téměř výhradně používáš přirozené světlo a žádné blesky, preferuješ přirozené světlo před "umělým"?

Rozhodně! :) Používám ale přirozené svělo hlavně proto, že nemám tušení, jak blesky a jiná záblesková zařízení používat.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Mám obrovské množství přátel na flickru a myslím si, že za ty léta jsme jeden druhému pomáhali být lepší a lepší. Můžeš tak lehce říct, že flickr mě naučil tvořit zajímavé scény, které lidé mají rádi.

Co je více důležité fotograf nebo jeho vybavení?

Fotograf, dobrý fotograf je schopný vytvořit zajímavé fotografie z jakýmkoliv fotoaparátem.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/swarmoeskerken/

© Copyright Siebe Warmoeskerken 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)