Bruce Smith - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Dnes mám pro vás speciální vydání dalšího dílu the best foto "thing" projektu, ve kterém, jak víte, každý týden publikuji odpověď úspěšného fotografa na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?". Minulý týden se s námi podělil o jeho odpověď fotograf CELIN SERBO. A kdo je dnešní fotograf? Protože jsem o víkendu sledoval creativeLIVE workshop s Lighten Up and Shoot, kde se kvůli technickým problémům bohužel nekonalo interview s fashion fotografem z UK jménem Bruce Smith, nemeškal jsem a již v průběhu online workshopu jsem se vydal na jeho webovou stránku. Byl jsem okouzlen fotografiemi, které jsem viděl. Napsal jsem mu email a požádal jej požádal o účast na tomto projektu. K mému milému překvapení mi během několika minut přišel email se skype kontaktem a nabídkou k online video hovoru. Samozřejmě jsem neváhal ani minutu a skype začal vyzvánět. Bruce mě nenechal dlouze čekat a za několik vteřin jsme se viděli, slyšeli a přátelsky si na pozdrav zamávali. 

bruce-smith-fashion-fotograf.jpg

BRUCE SMITH je profesionální freelance fotograf z Velké Británie s více než 30letou praxí v oboru specializující se na módní fotografii. Jeho úspěch odstartovalo testovací focení módy s modelkou, pro kterou si půjčil róbu od top-fashion návrhářky, která prodávala své oděvy prostřednictvím luxusních londýnských obchodů. Nakonec se z tohoto "focení nanečisto" stal úspěch v podobě publikace Bruceových fotografií v jednom z předních fashion časopisů (v té době) Avant Guard. V 80. letech se tedy začal specializoval výhradně na fotografování módy a přesídlil do Londýna, kde si začal budovat reputaci. Jeho dalším úspěchem byla spolupráce s Catherine Raynor, přední návrhářkou svatebních šatů z GB, která předtím pracovala s fotografy jako Norman Parkinson, John Swanell a Terrance Donovan. Tato spolupráce vedla k zástupu dalších návrhářů, kteří po shlédnutí Bruceových fotografií klepali na dveře jeho studia. Bruce Smith tedy začal být znám jako úspěšný fashion fotograf, což vedlo k postupu na další schůdek jeho kariéry. Dostal nabídku fotografovat dva příběhy pro editorial v Tobagu pro jeden z nejčtenějších britských svatebních magazínů, což vedlo ke spolupráci s klienty jako Margaret Lee, Lyn Ashworth and Eleni Costi, Charnos, Lapel, Silhouette, MissKini a Panache. Nyní pro fotografa jménem Bruce Smith nebyl problém zorganizovat významné focení v exotických lokalitách.

© Bruce Smith

© Bruce Smith

© Bruce Smith

© Bruce Smith

© Bruce Smith

© Bruce Smith

Před necelými deseti lety se odehrál další významný zlom v jeho kariéře, kdy začal učit kurzy fotografování v Londýně, Paříži, Miami, Miláně, ... pro ostatní fotografy - Bruce Smith Fashion Master Classes, které trvají 4-5 dní a v nichž se fotí ve studiu i na různých lokalitách. A také jako další úspěšní fotografová napsal knihu Pro Digital Fashion Photography: A Complete Reference Guide to the Tools and Techniques of Successful Digital Fashion Photography.

© Bruce Smith

© Bruce Smith

V současnosti Bruce chystá WORLD TOUR 2012. Tour na které bude učit 280 dní fotografování ve více než 25 zemích světa pro lidi, kteří si to mohou finančně dovolit, ale i pro ty, kteří nemohou. Studenti z celého světa se tak dostanou ke špičkovému vzdělání od Bruce Smithe. A pro ty, kteří bohužel nemají dostatek financí Bruce připravuje dva druhy stipendia - úplně dotované školné a částečně dotované a přihlásit se může každý. Kurzy budou kombinací studiové módní fotografie, focení na různých lokalitách a aktů. Ale také se budou vyučovat základy fotografování pro ty, kterým by fotografování mohlo pomoct a také aby nám ukázali svět z pohledu lidí, kteří si něčím prošli a museli lecco vytrpět. Pro více informací navštivte webovou stránku o WORLD TOUR 2012 Bruce Smithe.

A na moji otázku: "Co je ta nejlepší "věc", kterou jste kdy udělal a která z vás učinila lepšího fotografa?" odpověděl:

Energie. Když se někdo podívá na fotografii, tak to, na co reaguje, je její obsah. Pokud je to například fotka člověka, což je to, co já fotím a o čem mohu hovořit, tak je to právě ta energie, kterou vložím do fotografie při jejím vzniku, na níž lidé reagují, jakmile se na moji fotku podívají. Když vynaložím energii, emoce a city při focení, tak budou i v mé fotografii. To je ta klíčová věc. Fotografie bez energie není fotografie. Fotka bez obsahu nestojí za shlédnutí. To, co vkládáme do našich fotografií je ta nejdůležitější věc.

Pro více informací navštivte jeho portfolio, blog, jeho YouTube a WORLD TOUR 2012.


the-best-foto-thing-odcloneno.png

I have a special issue of the best foto "thing" project for you today. What is thie best foto "thing" project about? Every Tuesday I am sharing answers from successful and acomplished photographers to my one question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?". Last week CELIN SERBO shared his and who do we have here today? I was watching the creativeLIVE workshop with Lighten Up and Shoot with Andy and Mikey this weekend where today's photographer also appeared, but unfortunatelly we weren't able to hear the interview with him properly due to some technical difficulties creativeLIVE was having. In the meantime before the interview was said to be over I went to the photographers website to check out his work. His photographs amazed me. So I looked up his email address saved it for later and yesterday I wrote him an email in which I asked him to be part of this project. It was a very nice surprise to get a response from him within 5 minutes with an offer to skype him do this interview online via skype video call. Yes, I am talking about Bruce Smint and as you can imagine I didn't hesite a minute and immediately called him back. Fortunatelly for me he picked up and had some time for me so we were seeing each other, hearing each other and friendly waving one to the other.

bruce-smith-fashion-fotograf.jpg

BRUCE SMITH is a professional freelance photographer from the UK who has been making fashion photographs for more than 30 years. His success has started off with his big break - a test shoot with a model wearing a 50's fashion gown Bruce borrowed from a top-fashion designer who was selling her robes through luxury boutiques in London at the time. Unexpectedly for Bruce this test shoot led to a magazine spread in one of the top-fashion magaznes in the UK, at the time, called Avant Guard (the photograph below). In the 80's Bruce began to specialize only in fashion photography and relocated to London to establish his name and build his reputation. His next successful step was working with Catherine Raynor - UK's top wedding wear designer - who was known to work with photographers such as Norman Parkinson, John Swanell a Terrance Donovan. Working with Cathering Raynor also led to a long line of designers knocking on the door of Bruce's studio. By this time Bruce Smith has been established as a succesful fashion photographer which helped him to get to another level in his career - a commision to shoot two editorial stories for UK's leading bridal wear magazine in Tobago and then working with clients such as Margaret Lee, Lyn Ashworth and Eleni Costi, Charnos, Lapel, Silhouette, MissKini and Panache. As you can easily imagine, organizing a major photoshoot in a remote exotic location is not a problem for Bruce now.

© Bruce Smith

© Bruce Smith

But that's not the end of the story, almost 10 years ago Bruce has been asked to speak in front of an audience of photographers about his artmaking which he accepted and successfully did. From there he went into teaching fashion photography workshops in London, Paris, Milan, Miami and other cities all over the world. Bruce Smith Fashion Master Classes are 4-5 days workshops consisting of studio shoot and on location shoot classes. Bruce also wrote a fashion photography book for other photographers called: Pro Digital Fashion Photography: A Complete Reference Guide to the Tools and Techniques of Successful Digital Fashion Photography.

Lately Bruce Christopher Smith has been preparing his WORLD TOUR 2012. A tour on which he's going to be teaching photography to people who can afford to pay for education as well as for those who can't and it's all going to happen in more than 25 countries and in 280 days. Students from all around the world can get a world-class education from this wonderful photographer. And what about the less fortunate students? Bruce is working with sponsors and charitable organizations to be able to offer them two kinds of scholarships - fully funded and partly funded. And the best part? Everyone can send his application to be considered. The workshops will consist of studio photography classes as well as on-location shoots and fashion nudes. Also Bruce is going to be teaching the basics of photography to help people and to help people them who suffered to show us the world from their point of view. For more information abou the WORLD TOUR 2012, the cities and an opportunity to help Bruce visit: WORLD TOUR 2012.

© Bruce Smith

© Bruce Smith

And his answer to my question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Energy. If somebody looks at a picture, what they are actually responding to, is the content of that picture. If it's picture of people for instance, which is all that I shoot so that's all I can talk about, it's the energy that I put into the picture, that I put into that shoot, which is what people are responding to when they look at the picture. So if I put life, energy, emotions and feelings into my shoot it's gonna be in the picture basically. So that's the key thing. Picture without energy is not a picture. Picture without content is not even worth looking at. What we put into our photographs is the most important thing.

For more information about Bruce visit his website, his blog, youtube channel and WORLD TOUR 2012.

Also check out an interview he's done with Ria Mishaal Cooke about 10 months ago: