INTERVIEW: fotograf Tony Kemplen - o jeho 52 cameras in 52 weeks projektu

Na první pohled by se mohlo zdát, že dnešní rozhovor úplně neodpovídá duchu odcloněno.com blogu, protože je o projektu fotografa z Británie, který každý týden fotografuje s jiným fotoaparátem. Přesto si ale myslím, že je dobré o takové aktivitě vědět a v podstatě je i skvělým příkladem toho, že fotografování o fotografovi a ne o jeho konkrétním fotoaparátu jest.

tony-kemplen-52-camera-52-weeks-fotografie-p.jpg

Tony Kemplen je fotograf z Sheffieldu z Velké Británie, kde každý týden fotografuje s jiným fotoapatátem téměř dva roky. V jeho sbírce nalezneme více známé přístroje od firem jako Canon, Leica, Rollei, Zeiss, Olympus, … a také i měně známé jako napřiklad Finetta, Pentina, Komaflex, ...

Na tvém blogu jsem četl, že fotografování je pro tebe koníčkem a že jsi se k focení dostal s boomem digitální fotografie. Co máš ale na fotografování nejraději?

Fotografie představuje editovanou verzi světa kolem nás. Užívám si hledání kompozicí, které jsou zajímavé ať už vizuálně či jejich konceptem. Někdy se rozhodnu pro hledání konkrétního subjektu, ale většinou fotím, na co narazím. Své fotky komponuji buď na místě ve fotoaparátu, nebo později ořezem na počítači.

Kdo nebo co tvoji tvorbu ovliňují?

Ovlivnila mě tvorba mnoha lidí, ale v tuto chvíli si nejsem schopný vzpomenout a vyjmenovat kdo přesně. Jinak mám rád městské detaily, zajímavé juxtapozice a low-end techniky fotografování.

Na tvých fotografiích je znát, že jsou foceny z různými fotoaparáty. Má však každý foťák dopad tvoji vizi nebo na rozhodování, co budeš fotografovat?

Rozhodně, když používám low-end foťák s limitovanými možnostmi nastavení, musím se omezovat pouze na focení v dostatečném světle - za jasného dne. Když chci fotit detail s minimální hloubkou ostrosti, počkám na to, až budu používat SLR. V situacích, kde je málo světla, musím použít aparát s dlouhou závěrkou nebo s bleskem, třebaže se focení s ním vyhýbám. Někdy, když používám starožitný fotoaparát například z 30. nebo 40. let minulého století, pokouším se najít subjekt, který se moc od té doby, kdy byl starodávný foťák aktuální nezměnil. Výsledná fotografie pak vypadá, jak pořízená před 70.lety.

Pokoušíš se "prolomit hranice" s některými fotoaparáty a získat tak neočekáváné fotografie?

Ano, třeba tady s Zenitem B 

nebo tady mám tří-políčkovou kompozici více méně čtvercového pŕedmětu vytvořenou s použitím čtvercového kinofilmového aparátu:

Hledáš si také historii fotoaparátů a fotíš pak to, co se s ními fotilo v době jejich slávy?

Někdy se o to pokouším, například jsem plánoval použít americký foťák ze 40.let 20.století pro fotografie obřadu na připomenutí si amerického letce, který byl zabit v Sheffieldu v roce 1944, avšak tento plán ztroskotal kvůli bohaté sněhové nadílce. Fotil jsem ale třeba art deco budovu s Olympusem Ecru - fotoaparátem z roku 1990 ve stylu art deco.

tony-kemplen-52-camera-52-weeks-fotografie-03.jpg

Řekl bys, že focení každý týden s jiným fotoaparátem změnilo tvůj pohled na fotografování?

Pravděpodobně nezměnilo, ale jak jsem již znímil, každý fotoaparát ovlivňuje výběr toho, co budu fotografovat a co se hodí ke každému přístroji. Také fotím některé věci opakovaně, abych si vytvořil sbírku podobných snímků z různých aparátů.

Řekl bys, že ti přítomnost na flicku pomohla s fotografováním a tvým projektem?

Flickr komunita pro mě byla obrovským zdrojem informací o aparátech i technikách a některých metodách, o nichž jsem nikdy předtím neslyšel a které dnes běžně používám např. slitcam nebo redscale. Když si pořídím nový fotoaparát, téměř vždy na flickru hledám informace, techniky a fotky s ním vytvořené.

Když na to přijde, je konečná fotografie produktem fotografa nebo jeho aparátu?

Finaĺní snímek je nejdůležitější a já bych rád, aby "fungoval" sám o sobě, aniž by divák potřeboval vědět cokoliv o fotoaparátu, se kterým byl vytvořen. Myslím si ale, že nějaká informace o fotoaparátu a jeho historie může být zajímavá.

Řekl bys, že ti tento projekt pomohl k obohacení svého vlastního pohledu na tvoření fotografií?

Rozhodně, také mám rád výzvu používání jiného aparátu každý týden i výběr techniky či subjektu, která se ke každému pŕístroji hodí.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/tony_kemplen/

© Copyright Tony Kemplen 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)