500px vs. Flickr

V posledních několika měsících se stále více dostává do konverzací mnohých z nás relativně nový komunitní web pro fotografy zvaný 500px neboli “pět set pixelů”, který nabízí jiné uživatelské rozhraní, avšak ve své podstatě má stejnou funkcí jako flickr. Znamená to, že je čas opustit flickr a přejít na 500pixels? Má smysl zahodit již vybudovanou komunitu kontaktů a přátel na flickru? Vyplatí se mít účet u obou? A jaké jsou rozdíly mezi 500px a flickrem?

500px nabízí moc hezký způsob prezentování fotografíí v čistém a jednoduchém designu, systém hodnocení (like vs. dislike) a potenciálně další komunitu skvělýh fotografů. 500px web je mnohými označován za hezčí a jednodušší flickr s profilem, portfóliem s vlastní doménou a absencí skupin. Skupiny a diskuze 500px slibuje do budoucna, nechtějí prý ale kopírovat flickr, a proto vymýšlejí něco extra.

Na druhé straně flickr poskytuje zdarma (čti s reklamou) omezený upload fotek s maximálně dvěma sty snímků/videí ve photostreamu, přidání každé fotografie/videa do 10 skupin, žádné statistiky a skvělou komunitu se skupinami plnými inspirativních fotografií a informací v obsáhlých diskuzích. Zakoupením PRO účtu za $24.95 na flickru člověk získává převážně možnost ukázat ostatním více než 200 fotografií ve svém profilu, prohlížet si vlastní flickr statistiky, neomezeně uploadovat fotografie a videa (včetně HD kvality) a neomezený počet skupin, sbírek a setů a v neposlední řadě i absenci reklam.

Pet set pixelů zdarma, kromě SEO optimalizace, osobního blogu, portfolia s doménou 3.řádu a neomezeného počtu zobrazených fotografií (upload je omezen na 20/týden), nabízí v podstatě to samé jako flickr avšak s absencí videa, diskuzních skupin a prozatím i reklam ve FREE svém účtu. Po zaplacení $50 za AWESOME účet se fotografovi otevře možnost snadno si vytvořit prémiové portfolio s vlasní doménou a logem, mizí pro něj omezení uploadu fotografií a i potenciální zobrazování reklam. Přibývá podpora RSS s velkými fotografiemi i Google Analytics pro lepší přehled a statistiky.

Zatím jsem vám neřekl o moc víc, než co si každý může přečíst na "tour stránkách" 500px nebo flickru, že?! Pojďme se tedy na tyto dva weby podívat z jiného úhlu pohledu:

 

  • Použití: osobně mi přijde, že 500px je mnohem snažší používat, než flickr, který je mnohem více komplexní. Na 500px se jednoduše zaregistrujete, vyplníte si údaje, profil, nahrajete fotky a máte hotovo - žádné sety, kolekce, výběr zobrazení fotografií, přidávání do skupin, ... Při uploadu fotografie vyberete jenom kategorii, do jaké vaše fotografie patří (people, fine art, street, ...), napíšete krátké info o snímku a přidáte několik tagů. Je ale pravda, že robustnější organizace fotografií na flickru a možnost diskuze a přidávání fotografií do skupin má také své výhody a umožňuje člověku například nalézt fotografy s podobnými zájmy. Z hlediska počtu shlédnutí si uživatelé jako např. Thomas Hawk pochvalují, že na 500px jejich fotky vidí více lidí než na flickru.
  • Prezentace: myslím, že se asi všichni shodnem, že větší fotografie sice odkrývá své nedostatky, ale mnohem lépe se "čte" a umožní člověku se do snímku zamilovat snadněji. V prezentaci a designu podle mě vítězí "pětistovka", která navíc umožňuje fotografům prezentovat fotografie pod vlastní doménou a v profesionálně vypadajícím portfoliu, jenž si fotograf zřídí pomocí několika kliků myší.
  • Upload filozofie nahrávání fotografií: na flickru najdeme mnoho fotografů s PRO účty a 50 000+ fotografiemi. Na 500px fotografové nenahrávají desítky a tisíce fotek najednou, ale jsou více selektivní. Menší množství těch nejlepších fotografií, dle mého názoru, snadněji ukáže fotografův styl a diváka nezahlcuje zbytečnými alternativami jednoho snímku. Záleží tedy na tom, co fotograf potřebuje. Flickr je v tomto ohledu lepší pro "zálohu" fotografií, neb v PRO účtu poskytuje přístup k originálním souborům.
  • Komunita: komunitu má v současné době větší flickr, třebaže 500px se rozrůstá každým dnem. Přesto si dovolím říct, že flickr komunita fotografů je dnes stále lepší nejen kvůli množství fotografů, ale hlavně díky diskuzím a také možnosti soukromých emailů mezi svými členy. Zde se cca. 6 let předešlé existence flickru výrazně projevuje. A také díky tomu je integrace do mnoha jiných webových sužeb a iPhone/iPad/Android aplikací více propracovaná na straně flickru.
  • Faktor popularity: flickr má Explore, kde se uživatelé mohou podívat na oblibené fotografie a do které se fotky přidávají např. podle počtu fialových hvězdiček. Na 500px najdeme dvě mutace Explore funkce: Popular Photos, jenž jsou něco jako Explore a Editor's Choice, které se mi na 500px moc líbí, protože tam jsou snímky manuálně vybírány, bez vlivu statistik, jenž, jak víme, mohou být snadno ovlivněny a často zavádějící. 500px se chlubí lepšími algoritmy na hodnocení snímků a dokonce snižuje hodnocení s přibývajícím stářím každé fotografie. Kromě přidání do oblíbených také uživatelé mohou klikat na "Like" a "Dislike" tlačítka a ovlivnit tak popularitu resp. projevit svůj názor ohledně tvorby ostatních.
  • Komerce: na závěr bych rád zmínil možnost prodeje fotografií, která na flickru existuje pouze přes licencování snímků pro Getty. Avšak na 500px s pomocí Fotomoto si můžeme každý stanovovat ceny, jaké chceme, licencovat digitální kopie, prodávat fotografie na fotopapíře, plátně etc. Osobně se mi partnerství 500px se službou Fotomoto moc líbí. Na flickru za odkaz na vlastní prodej či licencování fotografií hrozí zrušením účtu, což je pochopitelné, když mají v podmínkách napsáno, že takové chování nepovolují.

 

Vyplatí se AWESOME upgrade na 500px? Osobně jsem si jej zatím nekoupil, jelikož jsem kontaktoval vývojáře 500px webu a společně s dalšími fotografy navrhl možnost vypnutí portfolií a další verzi AWESOME účtu, která by se nevztahovala na, pro mnohé nepotřebné, 500px premiová portfolia. Bylo mi řečeno, že možnost deaktivace portfolií bude brzy dostupná, a tak stále čekám.

A když už je řeč o návrzích a vývojářích mám pro vás exkluzivní informaci: 500px bude pravděpodobně i v češtině. Sice se o tom ještě jedná, ale vypadá to slibně pro fotografy z našich krajů, kterým angličtina, němčina, ruština, španělština či portugalština jsou cizí.

Ale abych už dlouho nechodil kolem horké kaše: opustím flickr ve prospěch 500px? Flickr v tuto chvíli používám hlavně na networking s přáteli, kamarády a novými fotografy. Na 500px čas od času přidávám své fotografie. Stále jsem však ve fázi testování - už několik měsíců - a budoucnost ukáže, co a jak. Free verze 500pixelů mi zatím nabízí vše, co od tohoto relativně nového webu požaduji. Flickr tedy neopouštím už kvůli komunitě přátel a kamarádů a také doufám, že v blízké době flickr team připravý nějaké příjemné změny.

A co vy, jste na 500pixelů?