INTERVIEW: fotograf d.r.i.p. - o fotografování architektury a okrajově HDR

Dnešní interview je s fotografem používající k tvorbě fotografií techniku, která polarizuje fotografy na ty, co ji zbožňují a na ty, co ji v lásce nemají. Ano, řeč je o HDR. Pokud ale spadáte do druhé kategorie, nezoufejte, rozhovor s dnešním fotografem je zaměřen hlavně na fotografování budov a jiné moderní architektury.

d.r.i.p. je amatérský fotograf z Německa, který se zabývá ve svých volných chvílích fotografováním architektury s velmi dobrým použitím HDR techniky. Když nefotografuje, pracuje jako vědecký pracovaník v Berlíně. A protože má rád soukromí, vystupuje na internetu pod pseudonymem d.r.i.p. a požádal mě o nezveřejnění jeho jména a dalších osobních detailů.

Jak jsi se dostal k fotografování?

Před několika lety jsem četl článek o HDR fotografování, které mě velmi zaujalo, a tak jsem si koupil svůj první fotoapatát a začal s HDR focením.

Koho bys zařadil mezi své vzory?

Ve fotografování žádné vzory nemám, protože si myslím, že je důležité, aby si každý našel svůj vlastní styl, který není založen na ostatních umělcích.

Co tě přivedlo k fotografování architektury?

Jak jsem zmínil v úvodu, začala mě zajímat HDR fotografie a také focení panoramatických snímků. Avšak poté, co jsem praktikoval tuto techniku několik let a maximalizoval tento typ fotografie - resp. vymáčkl jsem z ní co jsem mohl, bylo pro mě důležité nalézt nové motivy a následně se v nich zdokonalit. Výlet do New Yorku mi ukázal, že moderní architektura je velmi zajímavým motivem, a tak jsem ji začal hlouběji objevovat.

Co máš na budovách nejraději?

Jsem fascinován moderní architekturou protože obsahuje většinou jednoduché struktury, budovy, stadióny, …

Co je ta nejdůležitější věc, na kterou by si měl dát člověk pozor, když fotí budovy a jiné stavby?

Na tuto otázku se složitě odpovídá, protože každá budova hovoří svou vlastní řečí, které bys měl pří focení rozumět. Podle mě kompozice a perspektiva tvoří jádro fotografií architektury a je na fotografovi, aby našel tu správnou pozici a perspektivu, třebaže to může být u některých staveb

velmi náročný úkol

.

Pomohla ti přítomnost na flickr s fotografováním?

Foto-komunity jako flickr nebo 500px jsou skvělé platformy pro nalézání nových nápadů a příležitostnou inspiraci. Člověk tam může najít různorodé a úžasné práce velmi talentovaných umělců a amatérských fotografů. Navíc jsem tam schopen prezentovat moje fotografie a získat feedback od ostatních fotografů, kteří mi mohou pomoct zlepšit moje fotky. A také tam jeden najde mnoho nových přátel a kamarádů, kteří jsou také závislí na fotografování.

Z tvých fotografií je znát, že hodně cestuješ, na co by si měl fotograf dát pozor, když cestuje po světě a fotografuje.

Je úźasné, když máš příležitost cestovat a objevovat nové země a státy, ale občas jsem tak zaměřený na focení, že si zapomenu užít rekreace. Během dovolené tedy doporučuji: dopřej si dost času na relaxaci a užívání si jiného kraje, než abys dovolenou promrhal běháním kolem a hledáním toho nejlepšího snímku.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/13947614@N06/

© Copyright d.r.i.p. 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)