35mmCZ: Fotoaparáty na film a na co si dát pozor

Když si člověk v dnešní době kupuje svou první digitální zrcadlovku, téměř každý mu poradí, aby si dobře zvážil jaký systém (Nikon, Canon, Sony, Pentax, ...) si vybrat, protože tato volba ovlivní jeho budoucí výběr objektivů, blesků a dalšího příslušenství. A jak všichni dobře víme, hlavním argumentem pro tuto radu je pořizovací cena, protože když člověk investuje třeba do Nikon systému, těžko se mu pak přechází na Canon, Sony etc., jelikož má brašny plné Nikon těl, objektivnů a blesků za desítky a často stovky tisíc korun. Avšak u filmových zrcadovek to až tak zásadní volba není, protože za cenu digitální zrcadlovky si člověk může pořídit přibližně třicetinásobné množství SLR těl a skel. Nechci vás tím přivést k domnění, že stovka sem či tisíc korun tam nemá význam a propagovat neuvážené nakupování. Rád bych ale podotkl, že výběr filmových přístrojů a objektivů je ve srovnání s DLSR procházka růžovým sadem (alergici prominou). :) A navíc s výrazně nižšími pořizovacími náklady si člověk může dovolit mít více systémů pod jednou střechou.

Nedělejte si tedy výběr těžší, když může být velmi snadný. Zní vám to příliš jednoduše? Raději byste si přečetli nějaké konkrétní rady na co si dát pozor a tipy na co se zaměřit při pořízení vaší první filmové zrcadlovky, rangefinder (hledáčkového) fotoaparátu či kompaktu? Čtěte prosím dál...

Jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat k filmovému aparátu, je návštěva rodičů, strýce, tety či babičky a dědy. A pokud je váš děda jako ten můj, zřídkakdy něco vyhodí, a tak ačkoliv dnes fotí pouze digitálně, má stále doma fotokomoru a nemalou sbírku filmových přístrojů, se kterými naši rodinu dlouhá léta dokumentoval a o které se velmi dobře staral. Doporučuji tedy před nákupem v bazaru, eBay aukci etc. vyrazit na návštěvu, pokecat s rodinou a půjčit si nebo dokonce dostat filmový fotoaparát.

Babička, děda a ani ostatní blízcí filmový fotoaparát nemají? Nevěste hlavu, jak jsem psal dříve, eBay je plný skvělých filmových přístrojů. Zpočátku je dobré se rozhodnout, na jaký formát filmu chcete fotografovat. V současné době je velmi rozšířený klasický 35mm film (135) a středoformátová 120, kterou používá například Holga 120N, Diana F+, Hasselblad, Contax a další. 120ka (často zvaná svitkový film) má oproti 135ce mnohem větší plochu, a tak lépe zaznamenává detail, disponuje nižší hloubkou ostrosti, avšak nabízí pouze 12 čtvercových nebo 16 ořízlých snímků - v závislosti na přístroji. Oproti tomu 35mm film je sice menší, ale malou hloubku ostrosti se světelnými objektivy dokáže také nabídnout - rozhodně lepší než crop DLSR a dává nám možnost vyfotit 24 až 36 snímků (podle zakoupeného typu filmu). Navíc menší formát člověku odpustí více chyb než 120 a větší filmy.

Po rozhodnutí se pro formát, je zde otázka systému/značky fotoaparátu a objetivů. Upřímně si myslím, že je to úplně jedno, pokud tedy nemáte Nikon, protože pak se vám objektivy hodí jak pro vaši DSLR tak analogovou SLR. Od firmy Canon jsou hojně dostupné zrcadlovky: AE-1, AE-1 Program, A-1, FTb, což jsou manuální aparáty, ale je možné pořídit si také filmový EOS nabízející autofocus i autoexpozici pro focení bez nutného přemýšlení. AE-1 s párem objektivů mám ve své sbírce a mohu ji vřele doporučit. S ostatními systémy zatím nemám zkušenost. Nevím proč, ale u filmových zrcadlovek jsem prozatím zůstal u filrmy Canon. Poohlížím se ale po fotoaparátech jako Minolta X-700, X-500, X-300, XG-7, XG-9, SRT-101, SRT-303, dále po Pentax K1000, MX, ME typech, Nikon FM2, F1, F2, F3, F4,..., Olympus OM-10, OM-20, OM-30, ... a mnoha dalších. Osobně, jak jste si asi všimli, více tíhnu k těm starším přístrojům a nemám žádný z modernějších automatů, avšak věřím, že se mezi námi najdou fotografové, kterým to bude vyhovovat.

To byly tedy filmové zrcadlovky, ale ne každý chce "velkou" zrcadlovku, a proto jsou k dispozici i rangefinder a.k.a. hledáčkové přístroje Leica, Canon Canonet QL-17, QL-19, Yashica Electro 35, Voigtlander, Olympus TRIP a mnoho sovětských kopií Leica fotoaparátů: FED, Zorki, Kiev, Bessa, ... Tyto přístroje nemají zrcátko, a proto jsou oproti SLR foťákům mnohem menší a také tišší, což z nich dělá perfektní přístroje pro fotografování na ulici. Protože vždy vyhledávám přístroje s manuálním režimem, nemám velký přehled o kompaktních automatických fotoaparátech avšak velmi dobré ohlasy slyším na Olympus Stylus Epic známý také jako Mju-II a jeho objektiv. 

Ale protože nechci z tohoto článku udělat pouhý výčet různých typů foťáků, které bych vám doporučoval, pojďme dál. Při nákupu objektivů je dobré dát si pozor na plíseň a zakalení jejich optických členů, jelikož tyto aspekty mají bezprostřední vliv na kvalitu fotografll zaznamenaných na film a i když je možné objektiv dát vyčistit, často se to finančně nevyplácí. Prach v objektivu není nic hrozného a fotky to negativně neovlivní, ale představuje zvýšené riziko tvorby plísně - hlavně ve vlhčím prostředí. Dále člověk může narazit na objektivy s olejem na čepelích clony, kterým je také lepší se vyhnout. Čas od času se setkám s objektivem, který má poškrábaný přední element, u něhož prodejce většinou nezapomíná dodat, že to nemá vliv na kvalitu fotek. Třebaže v mnoha situacích to tak je, tak v protisvětle se tyto škrábance mohou projevit nežádoucími odrazy světla. 

Těla fotoaparátů jsou často postaveny velmi kvalitně a pravděpodobně vydrží dalších 20 let. Přístroje, které byly CLA'd (cleaned, lubricated, adjusted = vyčištěny, namazány a seřízeny) jsou velmi dobrým kupem, jak už definice zkratky napovídá. Jsou ale dražší než ostatní, a tak je dobré vyhledávat alespoň ta těla a aparáty, které měly vyměněny tzv. light seals neboli těsnění proti vniku světla do aparátu. Hledáček přístroje by měl být podobně jako objektivy čistý, bez prachu a plísně. Pokud kupujete foťák někde v bazaru, nebo jste jej našli ve sklepě či na půdě, nepřikládejte jej hned k oku a hledáček si pečlivě vyčistěte - vyhnete se tak nechtěné oční infekci.

A to je asi tak vše. Přijde mi, že jsem vše podstatné zmínil, ale v připadě, že jsem na něco zapomněl, jsem zde pro vás a dole v komentářích vaše dotazy rád zodpovím. Flickr je také plný rad, tipů a informací o filmových fotoaparátech, a tak pokud si raději info hledáte sami, neváhejte se vydat tam. A třebaže pořízení si "nového" filmového aparátu zní složitě, zbytečně si to nekomplikujte, většinou si jsou všechny přístroje hodně podobné a nebojte si pořídit, co je vám více sympatické. :)

Snad jsem vám pomohl a příště se s vámi podělím o krátký článek na téma film.

 

P.S. A ještě jedna věc: rád bych se v druhé polovině tohoto týdne vydal po Praze na procházku, fotil na film a povídal si o fotografování. Rád vás uvidím po svém boku, a tak pokud byste se rádi připojili, dejte vědět v komentářích, na twitteru, emailem, ...