INTERVIEW: Fotograf Baru A. Dacasin - šel od filmové SLR k DSLR a pak zpět k 35mm filmu

Dnešní interview tak trochu odráží filmovou atmosféru, kterou je v poslední době odcloněno.com blog provoněn. Měl jsem totiž to potěšení udělat rozhovor s fotografem, který fotografoval na film, pak digitálně a nakonec se opět vrátil k filmu. Nemáte rádi film? Nevadí, toto interview je více o fotografování než o kinofilmu. :)

Baru A. Dacasin je fotograf samouk původem z Japonska. Dnes ale žije na Filipínách, kde fotografuje život v ulicích na černobílý film. Když byl malý, snil o tom, že z něj bude malíř. Rodiče ho v jeho snu podporovali a často jej brali do muzeí a galerií. Ale po čase Baru zjistil, že to pro něj nebude to pravé životní zaměření, poněvadž si uvědomil, že není až tak zdatný v malovaní a kreslení. Vzal tedy do ruky fotoaparát a začal fotografovat. Čas od času si užije nějakou tu výstavu či tvoří fotografie pro klienty a známé. Fotografování stále zůstává jeho koníčkem.

Jak jsi se dostal k fotografování?

Začal jsem fotografovat dávno před dobou digitálních fotoaparátů. Bylo mi tehdy 8 nebo 10. Můj taťka, vášnivý fotoamatér, mě naučil základy používání SLR a dal mi jeden z jeho fotoaparátů - Pentax Spotmatic. Nicméně mi ležel na poličce mnoho let, než mě začalo zajímat umění a černobílé fotografie.

Zkoušel jsi také fotografovat digitálně nebo jsi pracoval vždy jen s filmem?

Když byla digitální fotografie představena, pořídil jsem si DLSR. Nicméně zhruba po roce, co jsem s digitální zrcadlovkou fotografoval, jsem se rozhodl vytáhnout opět moji Pentax “Spottie” Spotmatic, protože ta okamžitá odměna, kterou jsem vždy obdržel na displeji DSLR na mě moc nezapůsobila. Šel jsem tedy od digitálu zpět k filmu a od té doby se neohlédl.

Ke kterým fotografům vzhlížíš?

Obdivuji fotografy jako James Nachtwey, Philip Lorca diCorcia, Henri Cartier-Bresson a Robert Doisneau.

Jak jsi se dostal ke street fotografování?

Začal jsem tíhnout ke street fotografii, protože poté, co jsem si prohlížel svou tvorbu, jsem si všiml, že většina mých subjektů jsou cizí lidé na ulici a věci, kterých si lidí vyjímečně váží. Věděl jsem, co chci dělat a co chci fotografovat. Vždy se snažím ukázat krásu i toho nejobyčejnějšího subjektu. Také jsem se přestal zajímat o to, co druzí fotografové dělají a jestli je třeba "módní fotografie" zrovna v kurzu nebo ne. Fotím pro sebe, ale nejsem sobecký a rád se o své zážitky prostřednictvím mých fotografií dělím s ostatními.

Bylo pro tvé fotografování prospěšné, že jsi součástí flickr komunity?

To, že jsem součástí flickru mi nesmírně pomohlo. Je to skvělý zdroj informací pro každého, kdo má rád fotografování - profík nebo začátečník. Nacházím skvělé tipy v diskuzích ve skupinách o vybavení, příslušenství a technice focení. Čas od času jsem také inspirován tvorbou ostatních fotografů na flickru.

Normálně se na tuto otázku neptám, ale protože se zde na odcloněno.com v současnosti zabýváme filmovou fotografií... s jakými fotoaparáty fotografuješ a proč?

Nikdy neopouštím svůj domov bez fotoaparátu. Mým oblíbeným denním aparátem je Canon Canonet G-III QL-17, hlavně kvůli jeho malé velikosti. Mohu s ním fotografovat lidi, aniž by si mě často vůbec všimli. Také s sebou nosím Canon Ftbn pro jeho shopnost fungovat bez baterií. A když se mi nechce se starat o nastavení a chci jenom ostřit a fotit, používám automatický Pentax ES-II... a až sníží cenu černého Leica MP fotoaparátu tak na polovinu současné ceny, pořídil bych si jej. Nyní jsem ale věrný mým “pomůckám”.

Canon QL-17 je úžasný fotoaparát, ale co je důležitější fotografovo vybavení nebo jeho “oko”?

Musím říct, že ani jedno a ani druhé nejsou více důležité. Fotograf a fotoaparát se musí stát jedním. Nejde, aby fungovali každý sám o sobě.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na: http://www.flickr.com/photos/rangefinderlover/

© Copyright Baru A. Dacasin 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)