KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #11: foto jídla - třešně

kritika-fotografie-tresne-odcloneno 2.jpg

A po čtrnácti dnech tu máme opět další díl konstruktivní kritiky. Dnes se jedná o fotografii jídla - jak vidíte třešní. Musím říct, že když mi přišel email s touto fotografií na adresu kritika@odcloneno.com, nebyl jsem si jist, jestli budu mít co vytknout resp. jestli budu schopen autorovi poradit, jak udělat fotku lepší. Jedná se totiž o moc povedenou práci. Nakonec jsem několik drobností našel, nicméně, jak mám ve zvyku, pojďme začít tím, co se mi na fotografii líbí: 

Hned na první pohled mě zaujalo krásně měkké světlo, velmi dobře zvolený dřevěný podklad, náhodné, ale přesto uspořádné rozmístění třešní, zahrnutí listů do snímku, místo zaostření a volba menší hloubky ostrosti, sytost barev, dobré vyvážení bílé, nebojácné vnesení napětí do snímku využitím celého prostoru - i u krajů fotografie a celkově lahodná "atmosféra" vybízející člověka k ochutnání jedné z třešní. Autorův záměr je jasně zřetelný a dobře čitelný, expozice, kontrast, volba barva vs. černobílá, ... parádní. Opravdu je to moc dobrá fotografie. Avšak:

  • při velmi podrobném prohlížení si dnešního snímku mě pomalu začaly rušit 3. a 4. třešeň (od spodní strany) fotografie, protože na můj vkus byly až příliš světlé a červeně saturované, lehce jsem je tedy ztmavil.
  • Dále mé oči odváděla ze snímku tmavá čára vlevo nahoře, a tak jsem ořízl, čímž jsem se také zbavil odrazu světla na třešni, kterou jsem tímto ořezem více redukoval, což dle mého názoru také přispělo k minimalizaci rušivých elementů.
  • Nakonec jsem vyretušoval suk vpravo nahoře a lehce ztmavil horní 2 cm fotografie, kde pro mě bylo až moc světla a neustále jsem očima vybíhal nahoru.

Jsem si vědom, že pro mnohé to mohou být nepodstatné detaily, ale pro mě to dělá již skvělou fotografii ještě lepší. Budu moc rád, stejně jako autor, když přidáte i váš názor na originální fotografii, případně na moje postřehy, dole v komentářích. 

kritika-fotografie-tresne-odcloneno 1.jpg

Přeji hezkou sobotu a moc děkuji za zaslání fotografie pro dnešní konstruktivní kritiku. Rádi byste si přečetli názor můj a druhých na vaši fotografii? Zašlete ji alespoň 640 pixelů na delší straně velikou na email: kritika@odcloneno.com. Těším se na vaše fotky a ještě jednou děkuji.