35mmCZ PROJEKT: Úvod do fotografování na film a Holga se vydává na cestu k vám

Minulý týden jsem zmínil, že začnu publikovat články o tom, jak a kde začít s focením na film a proč to vůbec dělat, abyste se mohli zúčastnit našeho nového 35mmCZ projektu nebo alespoň dozvědět něco "nového". Na dnešní den jsem si tedy připravil jakýsi úvod do fotografování na film. Abych nezapomněl, rád bych zmínil, že příští týden vysílám Holgu s filmem prvnímu fotografovi, kterého po odeslání kontaktuji (stejně jako ostatní) emailem. To jen tak na okraj a nyní již pojďme k dnešnímu článku o analogové fotografii:

Když jsem si přibližně před dvěma roky po několikaleté pauze opět koupil filmový fotoaparát a ukázal jej přátelům a známým, dostalo se mi pohledů a reakcí jako: "Proč v naší digitální době investuješ do tohoto překonaného a dávno zapomenutého média?", "Vážně? Film? To si děláš srandu, ne?!", "To jsi si někde půjčil, abys nás pobavil?" Nijak zvlášť mě jejich slova netrápily a nakonec i skončili po prezentaci prvních analogových fotografií. Moji přátelé a kamarádi totiž nakonec zjistili, že je to ve své podstatě stále fotografování a téměř to samé, jako focení digitálně a že jde, jak my dobře víme, o fotografa a ne o jeho fotoaparát či zvolené médium.

Proč tedy fotit na film, když je to téměř to samé jako "jedničky a nuly"?

Fotografování na film je pro mě otázkou relaxace a oddělení fotografování pro klienty a focení pro mě. Například včera večer jsem se vrátil z focení s klientem, pro kterého jsem samozřejmě fotografoval s mojí DSLR a byl jsem po příjezdu domu příjemně vyčerpaný - jak to po dobrém focení má být. Přesto jsem si vzal do ruky svoji filmovou SLR s černobílou HP5+kou a šel se projít a "vyčistit" si hlavu. Nevím proč, ale když fotím na film, přemýšlím o fotografování trochu jinak. Možná je to tím, že každé stisknutí spouště stojí pár korun, že mám k dispozici pouze 36 snímků nebo tím, že před každým stiskem musím foťák natáhnout. Nejsem si úplně jistý. Podstatná však pro mě je skutečnost nemožnosti kontroly výsledné fotky na displeji fotoaparátu. Člověk se dostané do jakési jiné "zóny" kreativního myšlení. Možnost okamžitého náhledu při focení je v určitých situacích samozřejmě výhoda, přesto jsem ale čas od času rád, že tuto možnost nemám a často mám i vyšší poměr dobrých fotografií k těm, s nimiž nejsem úplně spokojen, když fotím s analogem.

Není focení na film spojeno s větší prací při produkci fotografií pro web či s jejich tiskem?

Je pravda, že tak snadné, jako vyjmutí paměťové karty z fotoaparátu, její vložení do čtečky a ladné překopírování snímků na harddisk počítače, to není. Přesto to ale není tak náročné, jak si mnozí myslí. Po nafocení filmu má človék dvě možnosti: vyvolat si jej doma sám či si jej nechat vyvolat ve fotolabu. Jedno zabere přibližně 20-30 minut času a druhé 60-100 korun. Po chemickém zpracování filmu je možné jej naskenovat do počítače a používat dále pracovat s fotografiemi, jak jsme zvyklí z digitálu a nebo pomocí zvětšováku dělat papírové fotky. Osobně preferuji verzi se skenerem, vyvolání si B&W sám a barevného filmu ve fotolabu. 

Není to tedy zbytečné fotit na film, když to člověk stejně skenuje?

Pro někoho možná ano, avšak já si myslím, že ne například proto, že film má jiné vlastnosti, než CCD nebo CMOS čip, jako třeba krásné zrno a vyšší dynamický rozsah. Navíc, jak jsem zmínil, focení na film je pro mě otázkou relaxace, jiného způsobu přemýšlení nad tvorbou fotografií apod.

Proč bych si měl/a kupovat manuální přístroj, když dneska je vše automatické?

Právě proto. Když se vydám na fotoprocházku například s mým Canonem QL-17, který ostří manuálně a baterii pro expozimetr z něj často vyjmu, abych se donutil více přemýšlet a užívat "Sunny 16" pravidlo pro stanovení expozice pomocí mého oka a hlavy, nemohu si jej přepnout na chvilku na automat, aby mi poradil. Musím se prostě spolehnout na své fotografické znalosti a schopnosti. Zprvu jsem byl poněkud nervózní. "Každý stisk spouště mě stojí pár korun," znělo mi v hlavně a raději fotil méně než více. Nicméně po vyvolání filmu a zjištění, jak moc jsou negativní filmy flexibilní, obavy opadly a sebevědomí pozvolna rostlo. Také jsem po čase s potěšením zjistil, že díky absenci expozimetru a spolehnutí se sám na sebe, jsem začal mnohem lépe "vidět světlo" resp. jeho intenzitu a že díky manuálnímu ostření si mnohem více všímám toho, co mám hledáčku. Fotografování na film s použitím manuálních přístrojů mi tedy mimo jiného pomáhá i v tom, abych byl lepší fotograf.

Jak to tedy je s detaily a jak začít s filmovou fotografií?

Díky nezájmu mnohých fotografů o analog je eBay plný finančně velmi dostupných filmových zrcadlovek, kompaktů i rangefinder fotoaparátů a po zadání "35mm SLR" se nám zobrazí téměř nekonečné množství možných přístrojů ke koupi a každým dnem přibývá něco nového. Navíc hodnota tohoto vybavení neklesá s postupem času jako u digitálních přístrojů, naopak někdy i lehce vzroste. Na úvod je dobré zvolit něco jako Canon AE-1, FTb, A-1, ... Minolta SRT-101, X-500, X-700, Nikon FE, Pentax K1000, a jim podobné. Zajímavou kategorii také tvoří aparáty typu rangefinder - osobně mám rád třeba Canon QL-17. Sice se jedná o vcelku staré aparáty a objektivy, jsou to ale velmi kvalitní manuální fotoaparáty, které často již sloužili přes dvacet let a pravděpodobně budou sloužit dalších dvacet. Nikon má oproti třeba jiným (Canon, Minolta, ...) přístrojům nevýhodu v ceně, protože jejich objektivy je možné používat i na dnešních digitálních zrcadlovkách, a jejich cena není tak příznivá, jako třeba u Canonu, který přešel z FD systému na EF. Je ale pravdou, že když už člověk má Nikon objektivy, stává se ze zmíněného "handicapu" přednost. 

eBay je tedy skvělým místem, kde začít. V porovnání s nabídkou českých foto-bazarů jsou ceny často minimálně poloviční a když je prodejce z Evropské unie, CLO a DPH se nás netýká. Při nákupu ze zemí mimo EU jako například z USA se na nás CLO při nákupu pod 150 EURO také nevztahuje, ale vetšinou musíme zaplatit DPH a je tedy počítat se zdržením na celním skladu a poplatkem kolem 500-600 Kč v závisloti na nákupní ceně zboží. Prodejců z EU je ale na eBay mnoho.

 

Mohl bych povídat dál, ale nerad bych vás hned na úvod zahltil a navíc si myslím, že určitě máte své konkrétní dotazy, které moc rád zodpovím dole v komentářích popřípadě rád poradím při výběru filmového aparátu.

Více informací a detailů tedy příště...