INTERVIEW: fotografka Bree Crudo - "vždy modelkám říkám, že je to jako hraní v němém filmu..."

Před několika týdny jsem si procházel flickr a hledal potenciální kandidáty na interview. Když jsem narazil na fotografie dnešní fotografky, neměl jsem tušení, že je to tvorba 22-leté fotografky, která se fotografováním zabývá jenom něco přes rok. Její fotografie jasně vyčnívají z řady. Málokdo, když začíná, ví, co chce, a nejen proto se těším na vývoj a postup její tvorby.

bree-crudo-interview-rozhovor-fotografka-selfportrait.jpg

Bree Crudo je fotografka z třetího největšího města státu Washington v USA jménem Tacoma. Fotografováním se začala zabývat hlouběji po dokončení vysoké školy v březnu 2010 - v období, kdy si řekla, že si dá na rok až dva pauzu, aby se mohla nadechnout a zjistit, co by jí v životě bavilo. V současnosti se zabývá fotografováním lidí a směřuje spíše k módní a beauty fotografii.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala fotografovat?

Řekla bych, že ten určující moment, kdy jsem se rozhodla stát fotografkou, pro mě nastal po přestěhování se z vysoké školy zpět do mého rodného města. Chtěla jsem si totiž dát rok či dva pauzu, abych si lépe uvědomila, jakým směrem se v životě chci ubírat. Pamatuji si, jak jsem si jeden den pohrávala s mým fotoaparátem, fotila autoportréty a najednou mi svitlo.

Co nebo kdo bys řekla, že tvoji tvorbu ovlivňuje?

Musím říct, že jedním z mých největších vlivů je komunita fotografů na flickru. A také cokoliv, co se právě odehrává v mém životě, je nevyhnutelným vlivem.

Podle toho, jak jsi začala fotografovat, bych si dovolil říct, že jsi samouk, je to tak?

Ano, jsem kompletně fotografka-samouk.

Co děláš, abys konstatně zlepšovala své umění fotografovat?

Experimentuji! To je ta nejdůležitější věc, kterou člověk musí dělat, když se chce zlepšit. Také si pamatuj to, co si TY myslíš, že vypadá dobře, aby sis mohl vyvinout svůj vlastní a unikátní styl.

Co bys řekla, že máš na fotografování lidí nejraději?

Myslím, že jsem tak trochu posedlá lidskými obličeji a tím, jak vyjadřují emoce. Je fascinující, jak v určitých situacích lidé vyjadřují vlastní já, které nechávají zazářit skrz jejich obličej, i když je to někdy jenom na krátkou chvilku. Ráda nalézám takové momenty ve fotografiích.

Modelky na tvých fotografiích vypadají velmi sebejistě. Děláš něco speciálního, abys dosáhla takových emocí?

Modelky, se kterými pracuji jsou skvělé a snadno se s nimi pracuje. Je tu ale několik důležitých věcí, které musíš, jako fotograf, udělat, abys dosáhl dobré fotografie. Modelka musí být co nejvíce uvolněná a ničím nerušená. Pochval ji, když dělá něco dobře a zbytečně ji moc nepózuj. Vždy modelkám říkám, že je to jako hraní v němém filmu a nechávám je, aby byly inspirovány oblečením, náladou a jejich okolím. Nakonec je to ale na fotografovi, aby vybral ty správné snímky zobrazující jeho záměr co nejlépe.

Změnilo ti fotografování lidí pohled na náš svět? Díváš se teď například na modelky jinak než dřív?

Více jsem teď v souladu s lidskými mikro-výrazy - co vyjadřují a jak se lidí dotýkají. Ohledně modelek musím říct, že pro ně mám obrovský respekt. Modeling je těžší, než se na první pohled zdá.

Pomohla ti flickr resp. tamější komunita fotografů z tvým focením?

Rozhodně! Procházení si fotografií na flickru a vidění různých perspektiv na věci, které lidé mají, je pro mě inspirující. Flickr komunita je také skvělou podporou pro začínajcí umělce.

Je fotografování více o vybavení nebo o fotografovi?

Pro mě je fotografování o fotografově oku resp. jeho vizi. Viděla jsem fotografy s tím nejlepším vybavením, které peníze mohou pořídit, a nebyla dvakrát ohromena výslednými fotografiemi. A na straně druhé jsem zase viděla velmi mladé fotografy tvořit dechberoucí snímky s obyčejnými kompaktními fotoaparáty.

 

Zaujaly vás fotografie dnešní fotografky? Více jejích skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/breeseyes/ a breecrudophotography.blogspot.com.

© Copyright Bree Crudo 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)