INTERVIEW: fotograf LED Eddie - o light painting fotografování a flickr komunitě

Dnes mám pro vás rozhovor s fotografem, který se zabývá téměř výhradně Light Paintingem neboli malováním světlem. Jeho fotografie mě zaujali jejich netradičností, surrealističností a také tím, že do jisté míry poukazují na pomíjivost vs. nepomíjivost věcí kolem nás a člověka příjemnou formou přivedou k zamyšlení nad životem věcmi kolem něj.

LED Eddie je fotograf v současné době žijící a tvořící v UK, kde se zabývá tvorbou fotografií za použití dlouhých expozic a malování světlem. Jeho “reálné” jméno samozřejmě není LED Eddie, avšak pod tímto pseudonymem najdeme na internetu mnoho galerií a článků s jeho tvorbou.

Co tě přivedlo k fotografování?

Příchod digitálních zrcadlovek a schopnost zachytit unikátní chvíle a vzpomínky.

Kdo nebo co bys řekl, že mělo vliv na tvoji tvorbu?

Moje tvorba není ovlivněna jednotlivcem, ale energií celé LP (light painting) komunity. Někteří si najdou styl či konkrétní způsob fotografování, zatímco jiní se nasycují jeden od druhého a neustále se vyvíjí. Sám bych se zařadil do té druhé kategorie. Mohl bych tu vyjmenovat některé skvělé fotografy zabývající se light paintingem, ale nechtěl bych něhoho urazil tím, že bych na něj bezděčně zapomněl.

Co tě inspirovalo k light paintingu neboli malování světlem?

Všestranost digitálních zrcadlovek, Picasovo malování světlem a tvorba ostatních fotografů na flickru. Light Painting komunita na flickru má mnoho skvělých a talentovaných fotografů, kteří neustále posunují hranice.

Co máš na malování se světlem nejraději?

Že je možné kontrolovat a manipulovat světlo a tvořit velmi surrealistické obrazy světelných graffiti, které po sobě nezanechají ani památku, jakmile se závěrka mého fotoaparátu uzavře.

Jaká světla k tvorbě svých fotografií užíváš?

Používám hromadu světelných zdrojů zahrnující svítilny, blesky s barevnými filtry, laserová ukazovátka, hořící ocelovou vlnu, svítící tyčinky, světelné meče z hračkárny, elektrické svítící řetězy a mnoho podomácku vyrobených světel.

Sice už jsi naznačil význam flickr komunity, který pro tebe má, ale mohl bys trochu více elaborovat na toto téma?

Komunita fotografů na flickru mi dala platformu pro sdílení mých fotografií, umožnila být v kontaktu s mnoha podobně smýšlejícími členy zdejší LP komunity a neustále mě postrkuje do vyšších sfér fotografování. Mnoho druhých LP fotografů na flickru jsou přívětiví, otevření, podporují jeden druhého a jsou velmi velkorysí z hlediska vážení si ostatních členů. Našel jsem některé skvělé “kontakty” z celého světa a spojil se s některými úžasnými UK členy pro tvorbu kolaborací. Doufám, že budeme schopni kolaborovat mnohem více v budoucnosti a že se budu moct spojit s dalšími Light Painting fotografy pří mé další cestě do zahraničí.

Co je důležitější: fotograf nebo jeho vybavení?

Fotograf, to je jasné. Foto vybavení je jenom “nářadí”, které k focení patří. Znám mnoho schopných fotografů zabývajících se malbou světlem, kteří dělají neuvěřitelně dobré fotografie s obyčejným vybavením ve spojení s jejich vynalézavostí a imaginací.

Když člověk fotografuje a maluje přitom světlem, co by mě mít na mysli?

Měl by vědět, co chce a mít jasnou představu předtím, než zmáčkne spoušť fotoaparátu a také si užít mnoho zábavy, zatímco to dělá.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/35083317@N05/

© Copyright LED Eddie 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)