INTERVIEW: fotograf Nick Fancher - o svém Craigslist portrétním projektu a focení lidí

Přeji všem příjemné a slunečné pondělí. Ještě než začnu, rád bych ty z vás, kteří mě sledujete na twitteru, poprosil o názor ohledně Lubošova nápadu na vylepšení mého twitter profilu resp. způsobu sdílení inspirativních odkazů na fotografie, umění, … Vše jsem vysvětlil včera v noci zde na odcloněno.com v článku: TWITTER: @ODCLONENO TWITTER INSPIRACE I NA TUMBLR? PROSÍM O FEEDBACK.

A teď už k dnešnímu rozhovoru s fotografem zabývajícím se převážně fotografováním lidí. Na flickru jsem jej objevil přes jeho Craigslist projekt, ve kterém fotografuje lidi, kteří jej nalézají pomocí inzerátu na v USA populárních stránkách jménem Craigslist. Avšak nejen o něm je dnešní interview.

nick-francher.jpg

Nick Fancher je profesionální fotograf z města Columbus ve státě Ohio, USA. Kde po vystudování a získání titulu z fine art fotografování založil firmu Shutter-Think Photography LLC specializující se na fine art a portrétní fotografii. Jeho fotografie jste mohli vidět v magazínech jako PDN (Photo District News), JPG Magazine a dalších.

Jak jsi se dostal k fotografování?

Když jsem vyrůstal, navštěvoval jsem umělecké kurzy a jakmile jsem mohl začít s hodinami fotografování na střední škole, byl jsem připraven zkusit něco nového. Navíc fotografování bylo pro mého taťku seriózním koníčkem, když byl u letectva (US Air Force). Vždy jsem obdivoval jeho Nikon FM fotoaparát.

Koho bys zařadil mezi své oblíbené fotografy/vzory?

Moji oblíbení fotografové všichni používají blesky umístěné mimo fotoaparát pro nasvícení portrétů, které fotí. Patří mezi ně Philip-Lorca Cicorcia, Gregory Crewdson, Annie Leibovitz, Frank Ockenfels 3, Patrick Hoelck a mnoho dalších.

Proč fotografuješ a co tě nejvíc baví na fotografování lidí?

Portréty mě vždy přitahovaly a když jsem se začínal zamilovávat do fotografování, byl to Rolling Stone magazín, David LaChapelle a George Hurrell, které jsem zbožňoval. Mám moc rád výzvu tvoření nadživotních ikon z normálních lidí.

Moc se mi líbí nápad i fotografie z tvého Craigslist projektu. Co tě k němu inspirovalo?

Pro moji diplomku na Ohio State Univerzitě jsem dělal sociální dokumentární projekt zaměřený na fotografování křesťanů. Každý z nich vyplňoval dotazník o jejich politickém přesvědčení a osobních zájmech a tento dotazník byl zobrazen hned vedle jejich portrétu na finální výstavě.

A můj Craigslist projekt je zjednodušenější verzí tohoto projektu. Jedinou konstantou mého projektu je skutečnost, že subjekt nalezne můj článek/inzerát na Craigslistu a sdělí mi své křestní jméno a náboženství. Překvapuje mě různorodost odpovědí, kterých se mi dostává od subjektů, od nichž žádám napsání jejich vyznání perem na papír. Také mě překvapil nedostatek rasové pestrosti, zatím se mi ozvali jenom jenom běloši a bělošky většinou pod 30 let věku. Plánuji v tomto projektu pokračovat do dobu jednoho roku, než jej ukončím.

Lidí na tvých fotografiích vypadají velmi sebejistě a klidně. Děláš něco speciálního, abys dosáhl takových fotografií?

Mnohokrát jim řeknu, ať se uvolní, než si nastavím expozici a svěla na správnou hodnotu, zatímco je přitom fotografuji a často právě v tuto dobu vytvořím ty nejlepší fotografie. Také jim říkám, aby ze sebe setřásli všechnu strnulost a udělali si pohodlí, protože pokud budou v nepohodě, bude to vidět i na výsledných fotografiích.

Je ti přítomnost na flickru s něčím nápomocná?

Je. Díky flickru jsem prodal několik fotografií prostřednictvím Getty na jejich obchodní flickr stránce a také jsem potkal mnoho fotografů z mého okolí, které dnes nazývám přáteli.

Co je podle tebe více důležité vybavení nebo fotograf?

Fotograf, bez diskuze. Fotografoval jsem s Canonem 20D a kitovým objektivem 3 roky, než jsem si mohl dovolit 5DMII a mnoho fotografií, které mám do dneška ve svém portfoliu jsem vytvořil s pomocí 20D. Navíc se podiv na photostream fotografa jménem Federico Erra, jeho fotografie byly vytvořeny pomocí Canon Rebel (vstupní řada zrcadlovek (350D, 400D, 450D. 500D, 550D. 600D, … - pozn.red.). Ten chlap je kouzelník!

Co děláš, abys zlepšoval svou vizi a zůstal “čerstvý” v dnešním světě?

Hodně si prohlížím fotoblogy a časopisy, které mě zajímají. Když tam vidím nějaké techniky svícení, které neznám, snažím se je napodobit. Vždy se dívám na lidi, kteří jsou lepší než já a kteří dělají věci, které chci dělat. To mě neustále postrkuje kupředu.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/shutterthink/A také navštivte jeho tumblr blog plný nejen jeho fotografií: blog.nickfancher.com.

© Copyright Nick Fancher 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)