KONSTRUKTIVNÍ KRITIKA - fotografie #09: waiting for guests

konstruktivni-kritika-fotografie-cekani-na-hosty 2.jpg

Přeji příjemnou sobotu a ještě než začnu, bych se rád omluvil za opožděné vydání dnešní konstruktivní kritiky. Předpokládal jsem, že ji publikuji dnes ráno v obvyklý čas, avšak se mé páteční odpoledne protáhlo do páteční noci/rána plné post-produkce fotografií a dnes ráno mi tělo jaksi dalo najevo, že už by se rádo po dlouhé době zase vyspalo.

Na dnešní fotografii "waiting for guests" neboli "čekání na hosty" se mi líbí spodní část, kde dvě k sobě zády natočené sedačky tvoří "T", což mi přijde jako zajímavý element, kompozice je také více méně dobrá a kombinace světla s paprsky slunce mi přijde jako perfektním doplněním atmosféry prázdné kavárny/restaurace, pro níž má fotografie úžasný potenciál. Nicméně abych se tam dostal, rád bych na fotografii změnil následující:

  • nahoře je na mě až příliš mnoho rušivých elementů, které bych rád eliminoval pomocí ořezu, čímž i fotografii lépe opticky vyvážím, poněvadž mi vizuálně přišla více nakloněná doleva.
  • Na hlavním sloupu bych vyretušoval ten malý čtvereček, který více, než bych rád, přitahuje mé oči a zamezuje mi prohlížet si celou fotografii a vnímat její atmosféru.
  • Dále při dalším pohledu mi zavadilo příliš žluté zabarvení světla, vyvážil bych tedy na více neutrálnější barvu, čímž se trochu odvrátím od autorova "retro" vzhledu, avšak po mírné desaturaci barev, hrou s odstíny a aplikaci jemného sepia tónu jsem zpět ve správných kolejích.
  • Vize autora je jasná a ve fotografii dobře čitelná, sluneční paprsky dotváří dojem ranního slunce a doby před otevřením.
  • Hloubka ostrosti se mi líbí, fokus a expozice jsou také v pořádku a kontrast mi po úpravě také příjemně ladí.
  • Při zamyšlení se nad významem barvy ve fotografii a jestli by nebylo lepší převést ji do černobílé jsem se rozhodl, že barva dodává snímku na atmosféře a černobílá by to eliminovala. Nicméně po přidání sepiového nádechu k B&W verzi dostáváme dvě ucházející se varianty.
  • Co myslíte?
konstruktivni-kritika-fotografie-cekani-na-hosty 1.jpg
konstruktivni-kritika-fotografie-cekani-na-hosty 3.jpg

Moc děkuji za zaslanou fotografii, doufám, že jsem spíše nápomocný, než zbytečně kritický a vážím si projevené důvěry v můj názor. Přeji hezký den, budu se těšit na další zaslané fotografie na kritiku na emailu: kritika@odcloneno.com a také bych si rád přečetl vaše názory k dnešní fotografii dole v komentářích. :)

Hezký víkend!