INTERVIEW: fotograf Alonso Díaz - o fotografování krajin

Krásné krajiny plné živých a sytých barev známe skoro každý, ale ne všichni je dokážeme zachytit právě tak, jako dnešní fotograf, který se na ně téměř výhradně specializuje. Jeho tvorba je pro mě zajímavá především proto, že mě jeho snímky vtahují do scény a přimějí mě k relaxaxi a nenucenému kochání se přírodou ať jsem kdekoliv.

alonso-diaz-fotograf.jpg

Alonso Díaz je ekonom a fotograf původem z jihozápadního cípu Španělska z města Huelva, nicméně dnes žije v Seville, městě jenž je centrem kultury jihu Španělska. Alonso se zabývá hlavně fotografováním krajin, jeho fotografie se dočkaly publikace v magazínech i několika výstav a v roce 2009 se díky své tvorbě dokonce stal ambasadorem pro Sony v UK.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Fotografování mě vždy zajímalo a jakmile jsem si mohl dovolit koupit fotoaparát, začal jsem. Je také pravda, že jsem velkým fanouškem kinematografie a možná i to mě trochu ovlivnilo.

Díváš se na filmy “okem fotografa” a studuješ světlo, kompozici, …, nebo filmy sleduješ jako běžný divák?

Příběhy a postavy ve filmech pro mě mají velký význam, ale rád se čas od času vydám do sfér, kde se táži sám sebe: “Jak a proč to režisér takto udělal?” Samozřejmě komozice, světlo atp. jsou pro mě důležité a všímám si jich.

Kdo nebo co bys řekl, že tvoji tvorbu ovlivnilo?

Když jsem před několika lety začal fotografovat, snažil jsem se něco naučit prohlížením fotografií na flickru. Nechtěl jsem mít ale žádné oblíbence, protože jsem se snažil vytvořit si vlastní osobní styl. A ačkoliv jsem se zahleděl do tvorby fotografů Tadeo (TGlow) Fran (Fran Barrero), nikdy jsem si nedělal starosti s ovlivněním mě jako fotografa a mých fotografií. Vždy se snažím si fotografování užít a dělat si, co chci, což je důležité pro vývoj vlastního stylu.

Proč jsi se vlastně rozhodl fotografovat krajiny?

Sám nevím, snažím se dělat i jiné věci - třeba práci s dálkové ovládanými blesky (strobist), ale myšlenka dělání něčeho jiného se zdroji, které nám země dala, je to pro mě velmi atraktivní. Můžeš použít dlouhé expozice, graduální filtry, minimalistické kompozice atd. Mám moc rád kreativní fotografování krajin - třeba začlenění osoby vyprávějící příběh do fotky.

Řekl bys, že ti fotografování krajin změnilo pohled na svět kolem tebe?

Rozhodně, krásná krajina je pro mě nyní příležitost být kreativní. Moc rád přemýšlím o fotografii a pak se ji snažím vytvořit. Člověk se potřebuje naučit vidět konečný výsledek před stiskem spouště, aby dokázal využít potenciál scény, kterou má před sebou co nejlépe.

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Určitě, je to skvělé “okno” do celého světa. Snažím se toho využít a být dostatečně disciplinovaný, abych na flickr přidal mezi 20-25 snímky za měsíc. Když tak budeš dělat, budeš mít živý photostream a lidé budou tvoji tvorbu snáze sledovat.

Někteří říkají, že se musí čas od času zastavit a přehodnotit své fotografie, které tvoří, aby fotili to, co chtějí oni a ne jenom aby byli na flickru populární. Zažíváš to také?

Je to tak, hodně jsem se sebou vnitřně bojoval z tohoto důvodu. Nicméně protože jsem si toho vědom, tak s pomocí disciplíny a soustředění se na moji osobnost si snažím udržet vlastní styl. Soustředím se na svoji fotografickou tvorbu a moc rád ji sdílím. Fotím ale sám pro sebe.

O čem je fotografování: o vybavení, nebo fotografovi?

V mém případě je to o představování si konečné fotky a snaze se k ní dobrat. To je to, o čem pro mě fotografování je.

Rozhovor je u konce, Honza Miřacký však šel dál a společně s Alonsem udělal další a mnohem hlubší interview, které naleznete také na odcloněno.com zde:

Fotograf Alonso Díaz - více do hloubky o focení krajin s Honzou Miřackým.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/bigsleep/

© Copyright Alonso Díaz 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)