Rady, tipy, chyby a fotografování

Člověk se často naučí mnohému od lidí z oboru: malíř od malíře, návrhář od návrháře, fotograf od fotografa etc. Avšak občas to chce pohled zvenčí od někoho v oboru neznalého, aby nám ukázal, co jsme ještě neviděli, nebo už dávno nevidíme. Někdy nám druhý poradí, aniž by radil přímo nám, a přesto se nám oči otevřou a vidíme do částí lidského života, kam jsme nikdy předtím neviděli. 

Pokaždé je to úžasný pocit, mít někým nebo něčím o trochu více otevřené oči a vidět zase o něco dál. Ale není to jenom o skvělém pocitu v okamžiku "otevření očí". Možná ještě lepší pocit nastává jakmile něco vytvoříme, někoho potěšíme, někomu pomůžeme, ... na základě dané rady. A čím více máme oči otevřené, tím dál vidíme a tím se pro nás fotografování respektive vyjadřování našeho pohledu i forma jeho sdílení stále více blíží k dokonalosti. V poslední době mi například opět o něco více "otevřela oči" věta od nám všem známého Aristotela.

“We are what we repeatedly do. Excellence then, is not an act, but a habit.” Aristotele

"Jsme, co opakovaně děláme. Výtečnost pak není úkon ale zvyk." Aristotelés

 

Podobně je tomu s inspirací. Budeme-li vždy jenom čekat, než přijde, moc toho v životě neuděláme. Zvykněme si tedy na pravidelné focení a tvořme každých čtrnáct dní, každý týden, každý den, každou hodinu, minutu, vteřinu a i když to může někdy skončit "jenom" u neúspěšného pokusu, využijme této příližitosti, poučme se z našich chyb a příště se jim vyhněme. Touto cestou sice můžeme za život udělat více chyb, ale také více mistrovských fotografií, které budou o všechny "vychytané mouchy" lepší a právě které vystavíme světu na odiv. Jak řekl Aristotel: "...není to úkon, ale zvyk."