INTERVIEW: fotograf Rui Palha - o fotografování života v ulicích a tipy jak mít lepší fotografie

Je pravda, že v poslední době jsme zde měli více “street fotografů”. A dnes máme také úžasného street fotografa. Proč? Osobně si myslím, že z fotografování v ulicích se může každý fotograf mnohému naučit a transformovat to do své tvorby, ať už fotí cokoliv, i když příště asi budeme mít fotografa zabývajícího se jiným žánrem fotografie. :)

Dnešní fotograf mě zaujal tím, že je schopen život v ulicích zachytit z více pohledů a člověku přinést jakýsi komplexní pohled na člověka a jeho okolí. Věřím, že se vám interview, ve kterém sdílí mnoho tipů a rad, bude líbit a že vás jeho fotografie minimálně zaujmou.

street-photographer-rui-palha.jpg

Rui Palha je fotograf z Portugalska v současnosti žijící v Lisabonu. Rui fotografuje přes více než 30 let a kromě několika vyjímek vždy tíhnul k fotografování života v ulicích. Jeho fotografie se objevily na mnoha výstavách (kolektivních i individuálních), byly publikovány v řadě časopisů a knih a také za ně získal řadu ocenění. Třebaže dříve experimentoval s barvou, dnes fotí pouze černobíle.

Co tě inspirovalo k tomu, aby ses stal fotografem?

Nejprve potřebuji říct, že nejsem moc dobrý ve vyjadřování mých pocitů a myšlenek skrz slova a preferuji tak dělat prostřednictvím fotografií. Nicméně se pokusím tvé otázky zodpovědět.

Fotografování je pro mě hobby zhruba od 14 let. Měl jsem svoji temnou komoru, ale abych byl upřímný, tak mě od dětství pouze bavilo mačkat spoušť mého fotoaparátu v ulicích. Fotografování pro mě vždy mělo kouzlo. Zastavit moment v čase je úžasný pocit.

Koho bys zařadil mezi své vzory?

Určitě Henri Cartier-Bresson, Gary Winogrand a Elliot Erwitt jsou mezi jinými pro mě “inspirací”. Naučil jsem se mnoho z pozorování jejich tvorby.

Proč jsi začal fotografovat v ulicích?

Vždy jsem byl ohromen a někdy dokonce až hyponotizovaný pohybem lidí, jejich výrazy, reakcemi, … Měl jsem pocit, že je to fantastická výzva pokoušet se zachytit všechen ten ruch každodenního života a také se mnohému naučit o okolním světě. 

V mém fotografickém světě jsou všichni lidé unikátní a nejdůležitější částí mých fotografií.

Tato věta definuje moje fotografování: “Fotografování je velmi důležitá část mého světa... je to objevování, zachycování, dávání průtoku tomu, co srdce cítí a "vidí" v určitém momentu, je to bytí na ulici, snažení, vědění, učení se a v zásadě praktikování svobody bytí, žití a myšlení.”

Co máš na fotografování na ulici nejraději?

Na ulici je mnoho přitažlivých věcí: moment sám “zarámován” jak nejlépe to jde, kouzlo světla, komponování posunující mé oko dál, scéna, kterou tvořím v mé hlavě, obraznost, jíž lidé “vytvářejí”, když se pohybují atd.

Musíme uvolnit naši kapacitu k tomu, abychom se mohli “dívat” a “vidět” různé, zajímavé a vtipné momenty, kreativní kompozice, … Musíme rozumět světlu a pokusit se jej co nejlépe využít, zachytit veškerou krásu a osobnost “pouliční modelky nebo modelu” a mluvit, poslouchat i respektovat je a touto cestou se každý den mnohému naučíme. Člověk musí lidi v tomto ohledu milovat a respektovat.

Street fotografování není snadnou cestou k hezkým fotografiím - musíme být stateční, bystří a být schopni předvídat co se stane, než se to stane.

Vždy se snažím ukazovat, vedle skutečných scén každodenního života, krásu, která vždy exituje u neznámých lidí i u mých “pouličních modelů”. Je to krása lidské rasy, jenž nebere v úvahu barvu, náboženství a ani politiku.

Proč jsi se rozhodl pracovat výhradně v černobílé?

Třebaže jsem dříve zkoušel barevné fotografie, vždy jsem více preferoval a líbily se mi ty v B&W. Někteří říkají: “žádná barva, žádná lež” a do jisté míry s tím souhlasím. Když se podíváš na černobílou fotografii a ucítíš něco příjemného nebo se ti opravdu líbí a daná fotografie ti říká něco bez vyumělkovanosti a rušivých elementů, pak je ta fotografie opravdu dobrá. Občas barevná fotografie je zajímavá jenom proto, že má hezkou kombinaci barev.

To ovšem neznamená, že bych neměl rád barevné fotky. Někteří fotoreportéři tvoří úžasné barevné fotografie, já ale v dnešní době pracuji pouze v black and white. Ted Grant napsal a já s ním souhlasím: “Když používáš barvu, ukazuješ barvu šatů, když používáš B&W, ukazuješ barvu duše.”

Pomohla ti přítomnost na flickru s fotografováním?

Internet je pro mě velmi důležitý, avšak ne pro “šíření” mé tvorby. Učím se mnohému pozorováním tvorby druhých fotografů z celého světa. Je to také způsob vidění toho, jak se světu daří.

Co bys poradil někomu, kdo by se rád zlepšil ve fotografování života na ulicích?

Mám několik tipů, které jsem někde četl a souhlasím s nimi:

  • Buď blízko svému subjektu a vyplň s ním celý svůj hledáček.
  • Street photography je o pozorování lidí, jejich akcí a o vzájemném srovnávání. Měj otevřené oči a hledej zajímavé souvislosti.
  • Budeš mít lepší fotografie, když budeš součástí scény, kterou fotografuješ, a budeš schopen reagovat na emoce a drama odehrávající se před tebou.
  • Buď neformální a měj svůj fotoaparát co nejdále od svého obličeje, nesnaž se vypadat jako “fotograf”. Na druhou stranu se nesnaž svůj fotoaparát schovávat a chovat se podezřele - jak jsem řekl, buď neformální.
  • Neber si s sebou moc vybavení a cestuj nalehko.
  • Předvídej co se stane, než se to stane.
  • Buď připraven fotografovat v jakýkoliv okamžik. Život v ulicích je rychlý a když nebudeš připraven, promeškáš mnoho příležitostí.

V konečné fázi: měj rád a respektuj lidi, poslouchej, co říkají, buď statečný a odvážný, buď k nim co nejblíže, ať cítíš jejich přítomnost a oni tvou, buď spokojen se svoji tvorbou, než ji budeš ukazovat druhým, buď k sobě velmi kritický a vyžaduj od sebe to nejlepší a užívej si to všechno.

 

Zaujaly vás fotografie dnešního fotografa? Více jeho skvělých fotek najdete na:

http://www.flickr.com/photos/ruipalha/

© Copyright Rui Palha 2011 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a pro již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru či LIKE na facebooku? Tlačítka jsou kousek níž vlevo. :)